Inflatsioon hakkas aasta alguses kiirelt aeglustuma ning juunis pöördusid hinnad langusesse. See tähendab toidu- ja eluaasemekulude vähenemist, kommenteeris rahandusministeerium.
Hinnasurvete taandumise taga on odavnenud importkaubad, mis moodustavad majapidamiste tarbimiskorvist olulise osa, selgitas rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.
Statistikaameti andmetel langesid hinnad juulis kuuga 0,2 protsenti ning aastases võrdluses ulatus hinnalangus 0,4 protsendini. Lisaks mõjutas hindu madalast börsihinnast tingitud elektri odavnemine, mis oli peapõhjuseks hindade juunikuisel langusesse pöördumisel.
"Juulis oli peamine hinnataseme mõjutaja toiduainete odavnemine. Toiduhinnad on välisturgudel alanenud ning see avaldub ka siinsetes hindades. Suuremal määral on soodsate ilmastikuolude tõttu odavnenud aiasaadused. Köögivili oli juulis 23 protsenti odavam kui aasta tagasi. Lisaks võib välja tuua üürihindade tõusu ning riietuse ja jalatsite tavapärasest suuremad hooajalised allahindlused," ütles Pungas.
Praegune hindade langus hõlmab tema sõnul peamiselt toitu ja eluaset ehk tähendab inimeste sundkulutuste vähenemist. "Seevastu teenuste hinnatõus on kiire palgakasvu toel jätkumas. Tööstuskaupade hinnatõus on sel aastal pidurdunud, mille üks põhjus on euro tugevnemine aasta esimesel poolel," kommenteeris Pungas.
Euroala inflatsioon alanes juulis esialgsel hinnangul energiahindade languse tõttu 0,4 protsendini. Eesti inflatsiooni võrdlemisel euroalaga kasutatakse harmoneeritud tarbijahinnaindeksit (THHI), mis võtab arvesse ka turistide kulutused. Hinnanguliselt võis Eesti THHI ulatuda juulis 0,1–0,2 protsendini. Seega oli Eesti inflatsioon mõnevõrra madalam kui euroalal.
Rahandusministeerium avaldab suvise majandusprognoosi septembri alguses.
Autor: Äripäev, Tuuli Seinberg
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.