22. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Loe, kuidas 1000euroseid arveid deklareerida

Maksuamet selgitas, mismoodi hakkab ettevõtete jaoks alates novembrist välja nägema 1000euroste ja suuremate tehingute deklareerimine.

8 asja, mis deklareerimisel muutuvad:

1. Deklareerimine kogusumma järgi. Käibemaksukohustuslased esitavad ostjate ja müüjate lõikes arvete andmed, kui tehingupartneri arve või arvete kogusumma on vähemalt 1000 eurot ilma käibemaksuta.

2. Infot kogutakse arvete kohta. Tehingute sisu maksuametile esitama ei pea. Deklareerimisele kuuluvad arved, millele kauba võõrandaja või teenuse osutaja on märkinud 20% ja 9% käibemaksumääraga maksustatava käibe.

3. Esitamiseks neli võimalust. Käibedeklaratsiooni ja selle lisavorm tuleb esitada maksustamisperioodile järgneva kuu 20. kuupäevaks. Esitamiseks on neli võimalust:

a) saata andmed raamatupidamisprogrammist;b) xml ja csv formaadis e-maksuametis/e-tollis;c) nn ekraanivormil e-maksuametis/e-tollis;d) paberkandjal.Käibedeklaratsioon esitatakse elektrooniliselt, kui isik on olnud käibemaksukohustuslane vähemalt 12 kuud või kui käibedeklaratsiooni lisal kajastatakse enam kui viis arvet.

4. Sularahatehingutel samad reeglid. Tehingu eest tasumise viis ei ole oluline.

5. Vajalik info tehingupartneri kohta. Lisal tuleb deklareerida tehingupartneri registri- või isikukood, tehingupartneri nimi, arve number, arve kuupäev, arve summa ilma käibemaksuta, maksumäär, arvel märgitud kauba ja teenuse maksustatav väärtus, maksustamisperioodil vormi KMD lahtrites 1 ja 2 kajastatud maksustatav käive, erisuse kood.

6. Eraisikute arveid ei esitata. Deklareerida tuleb vaid juriidilisele isikule, füüsilisest isikust ettevõtjale ning riigi-, valla- ja linnaasutustele esitatud arved.

7. FIE tehing tuleb isikustada. Tehingu vormistamisel peab ostja avaldama soovi tehing müügisüsteemis isikustada ja märkida arvele ostja rekvisiidid.

8. Registrikood on tuvastav tunnus. Klientide andmebaasis tuleb registreerida käibemaksukohuslasest ostja registrikood, mis on vajalik riskianalüüsiks.

3 asja, mis tuleb üle vaadata:

• kas finantsprogrammi tootja on valmis pakkuma KMD INF aruande koostamise võimekusega uuendatud versiooni oma programmist

• kui kasutad raamatupidamisteenust, siis kas raamatupidamist korraldavad isikud on valmis pakkuma edaspidi KMD INF edastamisega seotud teenust• kas ja millises osas teile laieneb KMD INF esitamise kohustus.

Ärisaladus jääb kaitstuks

Egon Veermäe, maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja:

"Ettevõtete jaoks on üleminek püütud teha võimalikult lihtsaks. Lisaks mõjuval põhjusel süsteemile ülemineku ajapikendusele on raamatupidamistarkvara tootjad kinnitanud, et KMD INFi vorm on neile ning programme kasutatavatele ettevõtjatele sobiv. Vormi esitamisega täiendavat käsitööd juurde ei teki.

Andmeid kasutab maksuhaldur vaid maksude tasumise õiguse kontrolliks ning need on hõlmatud maksusaladuse kaitsega. Kogutava teabe käsitlemine pole vähem turvalisem teabest, mida MTA-le juba esitatakse. Andmebaaside kasutamised logitakse ning juurdepääs on vaid järelevalvega tegelevatel isikutel üksikpäringutena. Igal juhul on kaitstud ettevõtete ärisaladus, sest esitatud andmetest nähtuvad vaid tehingupartnerid, mitte teenuse või kauba liik ega selle ühiku hind."

5 ettevõtjate soovi, mida võeti arvesse

• Võimalus taotleda mõjuval põhjusel uuele süsteemile üleminekuks pikendust kuni 2015. aasta 20. juunini. Selleks tuleb esitada maksuhaldurile motiveeritud taotlus jätta ajutiselt esitamata käibedeklaratsiooni lisa või selle osa.

• Deklareerida saab kõiki arveid. See vabastab 1000 euro piiri jälgimise kohustusest.• Ei ole kohustust märkida arvele tehingupartneri registrikoodi, kuid INF-i esitamisel on registrikood muu info seas nõutav.• Reisiteenuste erikorra alusel väljastatud arvete andmed võib jätta käibedeklaratsiooni lisal kajastamata, tuleb kajastada vaid nende arvete andmed, millel on käibemaksusumma.• Kuni 2015. aasta lõpuni on võimalus esitada arvetel olevad summad summeerituna tehingupartnerite lõikes. Mõeldud ettevõtjatele, kellel on ühe partneriga palju arveid, et siis on võimalik esitada kogusumma. 

Autor: Tuuli Seinberg, Kadri Põlendik

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700