14. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Miks on raamatupidajal vaja kutsetunnistust?

17. mail algavad raamatupidajate kutseeksamid. Kutsetasemed on seotud Euroopa kvalifikatsiooniraamistikuga ja annavad võimaluse konkureerida ka Euroopa tööturul.

Töötajate kompetentsuse hindamiseks valitakse Kutsekoja poolt konkursi alusel kutse andja, kes moodustab kutsekomisjoni, koostab kutsestandardid ja viib läbi kutseeksamid.

Raamatupidamise alal on kutse andjaks Eesti Raamatupidajate Kogu (ERK).ERK on alates 2004. aastast väljastanud kokku 2243 raamatupidaja kutsetunnistust. Kohe algavatel kutseeksamitel 17. mail tuleb oma teadmisi proovile panema 286 eksaminanti.

Kutsetunnistus on kvaliteedimärk

Kutsetunnistusega raamatupidaja annab ettevõtte juhile kindluse, et raamatupidamine on ettevõttes korraldatud vastavalt kehtivatele nõuetele. Kutsetunnistuse  olemasolu muutub järjest olulisemaks ka raamatupidamisteenuseid osutavates ettevõtetes töötavatel raamatupidajatel.  See suurendab teenuse pakkuja usaldust klientide ees.Kutsetunnistuse omamine annab raamatupidajale  juurde enesekindlust ja –väärikust. Kutsetunnistuse omajaid tuleb iga aastaga üha juurde ning järk-järgult muutub olulisemaks ka eristumine erinevate kutsetasemete vahel. Kutsetasemed on täna seotud Euroopa kvalifikatsiooniraamistikuga,  andes nii võimaluse konkureerida ka Euroopa tööturul.Põhilised erinevused kutsestandardite tasemete vahel:

Raamatupidaja, tase 5 (tähtajatu)

Töö eeldab isiklikku vastutust, koostööd meeskonna teiste liikmetega. Töötamine toimub enamasti juhendamisel.Soovitav erialane kutseharidus kesk-hariduse baasil ja/või eelnev töökogemus raamatupidajana ja/või läbitud raamatupidamise täienduskoolitus.Vanemraamatupidaja, tase 6  (kehtib viis aastat)

Töö eeldab märkimisväärset vastutust ja iseseisvust ning vajadusel teiste meeskonnaliikmete kontrollimist ja juhendamist.Üldjuhul on nõutav bakalaureuse kraad või rakenduskõrgharidus ja 2-aastane töökogemus.Juhtivraamatupidaja, tase  7  (kehtib viis aastat)

Igapäevase raamatupidamise töö planeerimine ja juhtimine, struktuuriüksuse esindamine, teiste töötajate juhendamine ning järelevalve teostamine.Nõutav kõrgharidus, üldjuhul magistrikraad või sellele vastav kvalifikatsioon ja 5-aastane töökogemus raamatupidajana.Mida rohkem on atesteeritud raamatupidajaid tööturul, seda rohkem väärtustame oma kutset!Kutsetunnistuse tähtsus tõuseb tulevikus üha rohkem ja loodetavasti on see tunda ka raamatupidaja palganumbris.

Autor: Tuuli Seinberg, Tõnis Blank

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700