6. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Vaata, kes on aasta finantsjuhi nominendid

Eesti parima finantsjuhi nominendid on valmis karmideks kärbeteks ja teavad, kuidas ettevõtte müügitulu kasvatada.

Äripäeva eestvedamisel valitakse igal aastal finantskonverentsil BIG4 Eesti parim finantsjuht. Värsked nominendid on Pirje Raidma Ekspress Grupist, Signe Kukin Merko Ehitusest, Ahti Puur Viru Keemia Grupist, Janek Stalmeister Tallink Grupist ja Riina Käi Tallinna Veest.

Viie parima hulka valitud Tallinna Vee finantsjuhi Riina Käi sõnul tuli talle nominendiks valimine üllatusena. „Mul on väga hea meel, et ma olen nõnda heas mõttes silma jäänud,“ ütles ta ja lisas, et parimate hulka valimine pole tunnustus ainult talle, vaid ka Tallinna Veele.

Käi märkis, et nominendiks valimine annab palju jõudu ja tekitab tunde, et ta teeb õiget asja. „Ma ei tee tööd tiitlite pärast, aga kindlasti meeldib kõigile teada ja tunda, et see, mis me teeme, on vajalik,“ ütles ta.

Käi arvates peab heal finantsjuhil olema eelkõige võime näha suurt pilti, luua seoseid ja näha numbrite taga inimest. „Vaid nende oskustega on võimalik luua pikaajalist väärtust – suunata ja toetada ettevõtte strateegilist suundumust ja aidata minimeerida riske,“ rääkis ta.

Finantsjuhi roll on Käi sõnul ettevõtteis erinev. „Nagu iga teine roll ettevõttes, sõltub ka finantsjuhi oma konkreetsest ettevõttest, tegevusvaldkonnast, keskkonnast ja sisekultuurist,“ ütles ta, lisades, et tema arvates on finantsjuht oluline osa ettevõtte tervikust, kes toetab ja tõlgib tegevust numbrikeelde. Enda rolli finantsjuhina näeb ta kui strateegilist tugifunktsiooni põhitegevusele, aidates ettevõttel oma tegevust eelkõige pikaajaliselt planeerida.

Žürii tunnustab Käid mitmete projektide eest, mis on tugevdanud Tallinna Vee finantskontrolli ja suurendanud ettevõtte läbipaistvust. Samuti tema aktiivse ja oskusliku osalemise eest Tallinna Vee vaidluses konkurentsiametiga, kus Tallinna Vesi nõuab 17,1protsendist veehinna tõusu või rohkem kui 50 miljoni euro suurust kompensatsiooni Eesti valitsuselt. Käi lisas, et miski ei sünni siiski pelgalt ühe inimese pingutuse tulemusel, vaid meeskonna koostöös.

Karmid meetodid viisid nominendiks. Aasta finantsjuhi nominent Pirje Raidma Ekspress Grupist märkis, et igaüks oleks sellise tunnustuse üle uhke. „Olen kõiki oma töid alati teinud pühendumusega ja püüdnud anda endast parima,“ ütles ta. „Aasta finantsjuhiks saamine ei muudaks selles plaanis midagi, küll aga on see tunnustus tehtud tööle.“ Raidma lisas, et aasta finantsjuhi nominendiks olemine pole tunnustus ainult talle, vaid kogu kontserni finantsosakondade tublile tööle.

Raidma sõnul peab hea finantsjuht olema kahe jalaga maa peal. „Ta peab suutma olla vahemees erinevate osapoolte vahel, kel on tihti erinevad eesmärgid,“ rääkis ta. Samuti peab  finantsjuhil olema hea silm detailidele, ta peab olema nii liider kui ka meeskonnamängija.

Žürii tunnustab Raidmat Ekspress Grupi kuluefektiivsuse eduka parandamise eest. „Karmid ajad nõuavad karme meetodeid, see ei olnud kerge,“ märkis Raidma. Tema sõnul on kontsernis kuluefektiivsusega tegeletud majandusriisist saati. „See on pidev protsess,“ ütles ta. Näiteks on kokkuhoiukohti otsitud Eesti Päevalehe ja Delfi toimetuste päevauudistetoimetuse loomises, kõikide ajalehtede kujundusgruppide ja raamatupidamisosakondade ühendamises. Efektiivust tuleb Raidma sõnul otsida nii olemasolevates kui ka uutes arendavates tegevustes ja toodetes. „See ei tähenda alati mitte kulude kokkuhoidu, vaid ka mõtlemist, kuidas olemasoleva ressursiga rohkem ära teha,“ märkis ta.

Võtmeks hea meeskonnatöö. Samuti nominentide sekka valitud Merko Ehituse finantsjuht Signe Kukin tõdes, et nende ettevõtte head saavutused tulevad nii finantsosakonna, Merko Ehituse juhtkonna kui ka Eesti, Läti ja Leedu tütarettevõtete sujuva koostöö tulemusena. Näiteks on tema sõnul muutuste juhtimine ja struktuuri korrastamine keerulised ja pikaajalised protsessid, milles saavutab häid tulemusi siis, kui ettevõtte töötajad mõistavad nende vajalikkust. Kukini sõnul peab finantsjuht tegelema mitte niivõrd olemasolevate ja teadaolevate riskide juhtimisega, vaid üha rohkem ka ettevaatavalt ja ennetavalt tulevikus mõjutavate teguritega. Oluliseks peab ta kasumlikkuse tõstmist, seda paljuski kulude juhtimise kaudu.

Aasta parim finantsjuht valitakse finantskonverentsil BIG4 28.-29. mail. Žüriis on Äripäeva peadirektori asetäitja Toomas Truuverk, Deloitte Audit Eesti ASi omanik Veiko Hintsov, KPMG Baltics OÜ omanik Andris Jegers, PwC omanik Ago Vilu ja Ernst & Young Baltic ASi juht Ivar Kiigemägi. Eelmisel aastal nimetati aasta finantsjuhiks Maigi Pärnik-Pernik Baltikast.

Aasta finantsjuhi nominendid 2014

Žürii valis viis aasta finantsjuhi nominenti, kelle seast valitakse 28.-29. mail finantskonverentsil BIG4 välja parim.

Signe Kukin Merko Ehitusest, kellel on žürii sõnul olnud oluline roll Eestis, Lätis ja Leedus tegutseva konsolideerimisgrupi aruandluse protsessi kvaliteedi tõstmisel. Selle tulemuseks on sisukam ja kiirem aruandlus nii juhatusele kui ka välistele tarbijatele. Samuti on Kukin aidanud korrastada kontserni struktuuri ja tõhustada sisekontrolli.

Ahti Puur Viru Keemia Grupist (VKG), kes on žürii hinnangul mänginud tähtsat rolli ettevõtte investeeringutes ja finantseerimise leidmistel. VKG on üks enim investeeriv ettevõte Eestis. Näiteks pandi äsja nurgakivi kolmandale Petroter õlitehasele – kolme tehase investeering on kokku ligi 200 miljonit eurot. Mullu võttis VKG tähtsamateks investeeringuteks Skandinaavia pankadest koosnevalt sündikaadilt 150 miljonit eurot laenu, mis on Eesti mõistes pretsedenditu.

Pirje Raidma Ekspress Grupist, kelle teene börsifirmale on žürii sõnul olnud ettevõtte kuluefektiivsuse edukas parandamises. Mitmed tugifunktsioonid, mida varem tegi iga tütarettevõte eraldi, on nüüd grupi tasemele kokku tõstetud. See on andnud tuntava kokkuhoiu. Kulud on tugeva finantsjuhtimisega kontrolli all.

Janek Stalmeister Tallink Grupist on aidanud ettevõttel suurendada mahtusid ja tugevdada turupositsiooni. Tallink Grupp ei kõhkle kasvu nimel suuri investeeringuid teha. Näiteks investeeriti mullu kevadel 30 miljonit eurot Riia-Stockholm liini arendamisesse. Uuendused aitasid müügitulu suurendamisele kaasa 8,4 protsenti. Eelmisel aastal seadis ettevõte eesmärgiks viia laenukoormus tasemele, mis lubab dividende maksta. Nüüdseks on juhatus, kuhu kuulub ka Stalmeister, öelnud, et kontserni finantspositsioon võimaldab dividende maksta.

Riina Käi Tallinna Veest on žürii hinnangul algatanud mitmeid projekte, mis tugevdavad finantskontrolli ja suurendavad läbipaistvust. Eraldi on žürii arvates väärt mainimist Käi aktiivne ja oskuslik osalemine Tallinna Vee vaidluses Konkurentsiametiga, milles Tallinna Vesi  nõuab 17,1protsendist veehinna tõusu või rohkem kui 50 miljoni euro suurust kompensatsiooni Eesti valitsuselt. Tallinna Vesi teenis sel aastal Baltic Market Awards poolt üldesikoha kui parimate investorsuhetega Balti börside ettevõte ning üks parimaid IFRS aruande koostajaid. Tallinna Vesi oli ka enim tõusnud aktsia Tallinna börsil eelmisel aastal.

Autor: Eliisa Matsalu, Tuuli Seinberg

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700