Autor: Tuuli Seinberg • 6. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mida teha juhatuse liikme sotsiaalsete garantiidega?

Alates 1. maist ei saa juhatuse liikmed end töötuna arvele võtta. Lugejate küsimustele vastab advokaadibüroo SORAINEN partner Karin Madisson.

1. Kui juhatuse liige teeb firmas lisaks juhatuse liikme tööle samal ajal muud tööd (praktiline näide: asendab vahel traktoristi ja saab selle eest tavalist töötasu), siis kas tavaliselt palgalt tuleb või ei tule tasuda töötuskindlustusmakset?Kas on nii, et makse tuleb tasuda, aga vastavat hüve ei ole võimalik isegi teoreetiliselt mitte saada?Või oleks parem lahendus, kui traktoriga sõitmine teha juhatuse liikme põhikirjaliseks kohustuseks?

Kui juhatuse liige täidab äriühingus lisaks juhatuse liikme kohustustele ka muid ülesandeid, tuleks nende täiendavate ülesannete osas sõlmida temaga tööleping. Töölepingu alusel töötajale makstava töötasu pealt on tööandjal kohustus tasuda sotsiaalmaksu, töötuskindlustusmakseid, kohustusliku kogumispensioni makseid (kui töötaja on sellega ühinenud), samuti pidada töötaja töötasust kinni tulumaks ning tasuda muid seadusega ettenähtud makse ja makseid.

Töölepingu lõppemise korral ja vaid juhul, kui isik ei jätka tegutsemist juhatuse liikmena, saab ta ennast töötukassas töötuna arvele võtta ning muuhulgas on tal õigus taotleda töötuna arvelolemisega kaasnevaid toetusi ja hüvitisi, mida arvestatakse töölepingu järgi saadud tasult.Kuna juhatuse ülesanne on ennekõike esindada ja juhtida äriühingut, tuleks traktoriga sõitmine ja muud äriühingu esindamist ja juhtimist mitte puudutavad (töö)ülesanded ja kohustused reguleerida siiski töölepingus.

2. Kui ma olen ühes ettevõttes palgatööline ja samaaegselt teises ettevõttes juhatuse liige, siis kas minule ei laiene sotsiaalsed garantiid töötuks jäämisel esimesest kohast?

Kas ma saan kirjutada avalduse, et kuna olen teises ettevõttes juhatuse liige ja seega ilma sotsiaalse garantiita, siis mu tööandja esimeses ettevõttes ei maksaks ega arvestaks minu pealt töötuskindlustusmakset?Täpsustuseks nii palju, et teises ettevõttes majandustegevust sisuliselt ei toimu ja juhatuse liikmele ega juhatajale tasusid ei maksta.

Kui olete pärast töölepingu lõppemist esimese ettevõttega jätkuvalt teise äriühingu juhatuse liige, siis tõepoolest ei võeta Teid enam töötuna arvele ning Teile ei laiene ka sellega kaasnevad sotsiaalsed tagatised. See on uus muudatus seaduses.

Tööandjal on seadusest tulenev kohustus tasuda Teie töötasu pealt muu hulgas ka töötuskindlustusmakseid. Seega ei ole Teil võimalik esitada tööandjale avaldust ega taotleda, et ta Teie töötasu pealt töötuskindlustusmakseid ei maksaks.

Mis puudutab Teie täpsustust sisulise majandustegevuse puudumise kohta teises ettevõttes, kus olete juhatuse liige, ei muuda see praegusel juhul olukorda. Juhatuse liikme ülesandeid täitva isiku töötuna arvelevõtmist ei pea seadusandja põhjendatuks, sest selline isik ei ole ilma tegevuseta ja seadusandja on eeldanud, et see on tema vaba valik ilma tasu saamata tegutseda juhatuse liikmena. Kuna äriühingu eesmärk on ennekõike teenida tulu, siis juhul, kui olete otsustanud juhtida äriühingut ilma selle eest tasu saamata, on see paraku seadusandja silmis Teie enda vaba valik.

3. Mis juhtub siis, kui töötuks jäämise hetkel isik on juhatuse liige, aga natukese aja pärast enam ei ole? Kas sellest hetkest, kui ta juhatuse liige enam pole, tekib tal õigus saada töötuhüvitist?

Kui isik on lõpetanud tegutsemise äriühingu juhatuse liikmena, kuid tal on mõne eelneva töösuhte alusel õigus ennast töötuna arvele võtta ja ta esitab töötukassale vastava avalduse, võetakse ta töötuna arvele. Kui avalduse esitamise hetkeks on isiku tegevus juhatuse liikmena juba lõppenud, võetakse isik töötuna arvele alates avalduse esitamise päevast.

4. Kas töötuskindlustuse hüvitist ei saa ka siis, kui olla korteriühistu või mõne mittetulundusühingu juhatuses?

Juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmed (välja arvatud äriühingu juhatuse liige, prokurist, täis- või usaldusühingut esindama volitatud osanik, välismaa äriühingu filiaali juhataja või mitteresidendi muu püsiva tegevuskoha juht), näiteks sihtasutuse, mittetulundusühingu või -ühistu liikmed, saavad töötuna registreerida, kui nad ei saa juhtimis- või kontrollorgani liikme kohustuste täitmise eest tasu. See regulatsioon on erinev võrreldes äriühingute juhatuse liikmetele kehtestatud regulatsioonist. Seega, korteriühistu kui mittetulundusühistu juhatuse liikmed saavad esitada avalduse enda töötuna arvele võtmiseks ja taotleda töötuskindlustushüvitist, kui neile ei maksta tasu korteriühistu juhatuse liikme ülesannete täitmise eest.

5. Kas töötuskindlustuse hüvitist ei saa ka siis, kui olla nõukogu liige?

Kirjeldatud töötuna arvele võtmise piirang kehtib äriühingu juhatuse liikmele, prokuristile, täis- või usaldusühingut esindama volitatud osanikule, välismaa äriühingu filiaali juhatajale või mitteresidendi muu püsiva tegevuskoha juhile. Teised isikud, kes on juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmed (k.a. nõukogu liikmed) saavad töötuna registreerida, kui neile ei maksta juhtimis- või kontrollorgani liikme kohustuste täitmise eest tasu.  Seega, nõukogu liikme õigus taotleda töötuskindlustushüvitist sõltub sellest, kas talle makstakse nõukogu liikme kohustuste täitmise eest tasu või mitte.

6. Kas töötuskindlustuse hüvitist ei saa ka siis, kui olla välismaa äriühingu juhtkonna liige? Ja milline ametikoht alljärgnevatest täpselt ei saa hüvitist: a) General Manager b) Managing Director c) Chairman of the Board of Directors d) Board Member?

Töötuna ei võeta igal juhul arvele äriühingu juhatuse liiget, prokuristi, täis- või usaldusühingut esindama volitatud osanikku, välismaa äriühingu filiaali juhatajat või mitteresidendi muu püsiva tegevuskoha juhti. Lisaks eelnimetatutele ei võeta töötuna arvele ka isikut, kes on juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige, kui ta saab selle eest tasu. Juhtimis- või kontrollorganiks on igasugune volitatud organ või isik, kellel on tulenevalt seadusest, ühingulepingust, põhikirjast või muust juriidilise isiku tegevust reguleerivast õigusaktist õigus osaleda juriidilise isiku tegevuse juhtimisel või juhtorgani tegevuse kontrollimisel.  Seega sõltub töötuna arvele võtmise ja töötuskindlustushüvitise saamise võimalikkus esmalt Teie positsioonist ja täiendavalt võib see sõltuda sellest, kas Teile makstakse vastavate ülesannete täitmise eest tasu. See, milline on Teie ametikoha ühingu poolt antud nimetus, ei muuda Teie töötuna arvelevõtmist ega töötuskindlustushüvitise saamise õigust. Ühingu ja selle juhtimis- või kontrollorgani liikme vahelise suhte olemasolu või puudumise kindlaksmääramisel ei ole oluline, kuidas pooled on vastava suhte pealkirjastanud. Oluline on see, kas te olete Eesti registrisse kantud juhtorgani liige.

7. Kas on ikka kindel, et kui äriregistris juhatuse liikmena märgitud ainuomanik juhatuse liikme tasu ei saa (ega polegi kunagi saanud) ja tegelikult ongi kogu sissetulekut tootev-teeniv töötaja, siis temale kehtivad töölepingu alusel kõik õigused hüvituseks tulevikus?

Kui isik on mistahes äriühingu juhatuse liige (olenemata sellest, kas talle makstakse selle eest tasu või mitte), siis sel ajal, kui ta on juhatuse liikmena äriregistrisse kantud, ei võeta teda töötuna arvele ning tal puudub võimalus saada töötuna arvelolemisega kaasnevaid toetusi ja hüvitisi. Kui isik lõpetab tegutsemise äriühingu juhatuse liikmena ning tal on lisaks juhatuse liikme lepingule äriühinguga ka tööleping, siis töösuhte lõppemisel on tal võimalik võtta ennast töötukassas töötuna arvele ning taotleda vastavaid toetusi ja hüvitisi.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700