16. september 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kohus: arendajad süüdi kelmuses, rahapesus ja võltsimises

Tallinnasse büroohoonet ehitama asunud ärimehed mõisteti Harju maakohtus süüdi SEB pangale esitatud arvete võltsimises, suures ulatuses kelmuses ja rahapesus, kuna pangalt saadud laenurahast  liikus kolm miljonit eurot hoopis Hispaania ja Läti kinnisvaraprojektidesse.

Veerenni tn 53a/Töökoja tn 1 kinnistule äri- ja parkimismaja plaaninud OÜ Arco Kapital (2009.a muudeti nimi OÜ Kapitaalsus - toim.) ning peatöövõtja OÜ Müller Lahendused juhatuse liikmed tekitasid fiktiivsete tööde vastuvõtmise aktide ja arvetega SEB pangale mulje, et laenuna saadud raha eest tasuti ehitusega seotud teenuste eest. Saadud raha liikus seejärel läbi erinevate ettevõtete pangakontode Arco Kapital omanikega seotud Hispaania ja Läti kinnisvaraprojektidesse.

Maakohtu otsusega mõisteti Arco Kapital juhatuse liikmed Kaido Kaljusaar ja Andres Lauri süüdi suure ulatusega kelmuses, rahapesus ja dokumendi võltsimises. Mõlemale määrati karistuseks viie aasta pikkune vangistus, millest koheselt kuulub ärakandmisele kolm kuud. Ülejäänud vangistusaeg jääb tingimuslikult kohaldamata, kui nad viie aasta pikkuse katseaja jooksul ei pane toime tahtlikult uut kuritegu.

Müller Lahendused juhatuse liige Urmas Kuusküll mõisteti rahapesu süüdistuses õigeks, küll tunnistas kohus ta süüdi suures ulatuses kelmuses ja dokumendi võltsimises. Karistuseks määras kohus Kuusküllile aasta ja kolme kuu pikkuse vangistuse. See jäetakse tingimuslikult kohaldamata, kui ta kolme aastase katseaja jooksul ei pane toime tahtlikult uut kuritegu.

Kohtuotsusega kuulub rahuldamisele ka SEB panga poolt Kuuskülli, Kaljusaare ja Lauri vastu esitatud ligi kolme miljoni euro suurune tsiviilhagi.

2006.a sõlmis Arco Kapital SEB pangaga 290 miljoni krooni ehk 18,5 miljoni euro suuruse laenulepingu kinnistu ostmiseks ja sellele  äri- ja parkimishoone ehitamiseks. Pank jõudis lepingu alusel välja maksta 7,8 miljonit eurot, millest 4,8 miljoni eurot läks kinnistu ostu finantseerimiseks.

Ülejäänud kolme miljoni euro kohta esitas Arco Kapital pangale fiktiivseid arveid objektil tehtud ehitustööde ning ettemakstud materjalide eest.

Pikemalt loe tänase Äripäeva paberlehest.

Autor: Koit Brinkmann, Juuli Laanemets

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700