Rahandusministeeriumi teatel oli juuni lõpu seisuga stabiliseerimisreservi soetusmaksumus 355,8 miljonit eurot ja turuväärtus 357,9 miljonit eurot. Kvartaliga suurenes reservi turuväärtus 9,3 miljonit ja aastaga 14,7 miljonit eurot.
Seoses võlakirjade valdava hinnalangusega oli stabiliseerimisreservi tulusus teises kvartalis -0,23 protsenti. Võrdluseks oleva normportfelli tulusus oli sama ajaga -0,34 protsenti. Stabiliseerimisreservi tulusus ületas normportfelli tänu hoiustesse raha paigutamisele. Madalama riskiga võlakirjade hindade mõõdukas langus tulenes turuosaliste suuremast huvist leida madalate intressimäärade tingimustes kõrgema tulususega investeeringuid.
Stabiliseerimisreservi finantsvahendite paigutamisel lähtutakse konservatiivsest investeerimisstrateegiast, mille eesmärk on tagada eelkõige finantsvahendite väärtuse säilivus ning garanteerida kõrge likviidsus. Reservi haldamisel lähtutakse kehtestatud investeerimispiirangutest ning normportfellist, mis koostatakse iga kuu alguses eurotsooni valitsuste võlakirjadest ja rahaturuinstrumentidest.
Reservi vahendid on investeeritud väga madala krediidiriskiga Euroopa Liidu valitsuste võlakirjadesse (66,4 protsenti paigutuste struktuurist) ning krediidiasutuste võlakirjadesse ja hoiustesse (33,6 protsenti). Suurima osakaalu paigutustest moodustavad Soome (20,6 protsenti), Hollandi (18,2 protsenti) ja Belgia (16,6 protsenti) võlakirjad. Reservi investeeringutest moodustavad võlakirjad 73,4 ja hoiused 26,6 protsenti.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.