25. juuni 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

6 soovitust korteriühistule e-arvele üleminekul

Täheühend SEPA tähendab ühtset euromaksete piirkonda (Single Euro Payments Area). Ühine valuuta – euro – on selle raamistiku alustalaks. Tänaseks on SEPAga seoses ühtlustatud piiriüleste ja kodumaiste euromaksete hinnad ning maksed on muutunud varasemast kiiremaks.

Alates 01.02.2014 on jõustumas uued Euroopa Liidu SEPA regulatsioonist lähtuvad kohustuslikud muudatused, mis nõuavad arendusi iga ettevõtte majandustarkvaras, kes soovib ka edaspidi kasutada maksete kogumiseks automaatset lahendust sarnaselt otsekorralduse saaja lepinguga. 

Seega tuleb igal ettevõtjal ja korteriühistul olla varakult muudatusteks valmis ning võtta ühendust oma majandustarkvara haldajaga või teenusepakkujaga, et kõiki detaile täpsustada ning leppida kokku ülemineku protsess.

Otsekorraldusteenuse asemel rakenduvad uued tingimused, mis toovad kaasa e-arve püsimaksegateenuse kasutuselevõtu. E-arve püsimakse teenus tähendab maksjale kokkulepet pangaga saabuvate e-arvete automaatseks tasumiseks. Erinevus tänase otsekorraldusega on see, et lepingutingimused määrab maksja ning ettevõttel tuleb küsida oma kliendilt vaid arve saatmise kanalit. Otsekorralduselt e-arve püsimaksele üleviidatavate maksjalepingute tingimused jäävad samaks ja e-arve aadressiks saab otsekorralduse maksjalepinguga seotud konto number.  

E-arvele üleminekut on võimalik teostada ajavahemikul 01.07.2013 kuni 31.01.2014, mis tähendab, et sellel ajal saab sõlmida pangaga e-arvele ülemineku lepingu ja maksjad saavad sujuvalt hakata kasutama püsimaksega e-arve teenust. Kuigi e-arve edastamise lepingut on võimalik sõlmida alati ka hiljem, tasub seda teha siiski aegsasti, sest alates 01.02.2014 a. otsekorraldusega enam arveid tasuda ei saa.

Ülevaade e-arve võimalustest:

Kasu nii e-arve saatjale kui e-arve maksjale,  mugav -maksekorraldus,  sest makse info on koos e-arves. Makse sooritatakse automaatselt.

Kiire: e-arve fail koostatakse majandustarkvara abil automaatselt ja liigub elektroonselt igasse panka ja maksjale. Arve saadetakse koheselt maksjale, võimalik töödelda ja arhiveerida.Turvaline: e-arve liigub turvalises keskkonnas. Arve saatja on identifitseeritud. Välistatud on fiktiivsete arvete saamine.Säästlik: Ei vaja paberkandjal postitamist.

Korteriühistutel soovitame otsekorralduselt e-arvele üleminekul toimida järgmiselt:

 • Otsustada, kas ja millal hakata otsekorralduse maksenõuete asemel väljastama e-arveid ning teavitada sellest siseriikliku otsekorralduse operaatorit Itella Information AS ning oma panka.• Otsustada, kas võtta kasutusele majandustarkvara, mis suudab e-arveid koostada ning panka edastada või kasutada selleks teenusepakkuja abi. Hetkel pakub e-arve teenust Itella Information AS, eArvekeskus ning peatselt ka korteriyhistu.net.• Sõlmida pangas või teenusepakkujaga leping e-arve teenuse kasutamiseks. Võimalik alates 01.07.2013.• Teavitada ülemineku otsusest ja kuupäevast maksjaid (või sellest, kui te uuele teenusele üle ei lähe).• Pank sõlmib otsekorralduse maksjalepingute asemele ise e-arve püsimakse lepingud, v.a juhul, kui maksja ei ole seda lubanud.• Peale üleminekut saata panka otsekorralduse maksenõuete asemel e-arved. Nendele maksjatele, kel puudub internetipank, tuleb lisaks e-arvele saata ka arve (paberarve, arve e-postiga, arve iseteeninduses) maksjale sobival moel.

Kuna korteriühistud on väga erineva suurusega ja neil on erineval hulgal otsekorraldusega maksjaid, siis tasub kõigepealt tõsiselt kaaluda, kas minna üle e-arve teenusele või mitte.

Alternatiiviks jääb alati võimalus edastada arve maksjatele tavapärasel viisil, mida on võimalik tasuda:

  - määratud maksega internetipangas  - maksekorraldusega

Selleks, et Teie korteriühistu arveldused ka 2014. aasta algusest sujuvalt toimiksid, tuleb majandustarkvarasse tehtavate muudatuste planeerimist alustada juba täna. On väga tähtis, et see info jõuaks Teie korteriühistus õige inimeseni, kes aitaks otsustada, kuidas toimida edasi!

Ettevõtte infoportaalis www.swedbank.ee/infoportaal/sepa leiate selle teema kohta aastaringselt asjakohast informatsiooni.

Autor: Juuli Laanemets, Janis Pugri

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700