Teisipäeval hääletasid saadikud EL majandusjuhtimise "kakspaki" üle, mis annab Euroopa Komisjonile voli eurotsooni liikmesriikide eelarved läbi vaadata. Lisaks sellele määravad uued reeglid ka selged protseduurid finantsraskustes riikidele.
Saadikud eesotsas raportööride Jean-Paul Gauzes'iga (EPP, FR) ja Elisa Ferreira'ga (S&D, PT) ei muutnud radikaalselt õigusakti algseid eesmärke, kuid nad lisasid mitmeid sätteid selleks, et kindlustada majanduskasvu ja töökohti. Samuti lisati ettepanekusse mitmeid sätteid, et tagada suurem läbipaistvus ja vastutus.
Majanduskasv, mitte ainult eelarve konsolideerimine
Parlamendi muudatused tagavad selle, et uued seadused tagaksid majanduskasvu. Näiteks Euroopa Komisjoni riigipõhise eelarve hindamised peaksid olema arusaadavamad kindlustamaks, et eelarvekärpeid ei tehta kasvupotentsiaaliga investeeringute arvelt. Saadikud hääletasid ettepanekute poolt, mis tagaksid, et finantsraskustes riigid, kes peavad tegema mahukaid kärpeid, ei seaks ohtu investeeringuid haridusse ja tervishoidu. Oluliseks peeti ajakavade paindlikkust riikidele kes eriolukordades või tõsises majanduslanguses peavad eelarvepuudujääki vähendama.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Komisjoni suurenenud volitusi jälgitakse liikmesriikide ja Euroopa Parlamendi poolt, et tagada parem vastutus ja legitiimsus. Näiteks Komisjoni volitused kehtestada lisanõudeid aruandluse kohta vaadatakse iga kolme aasta tagant üle ning Euroopa Parlament või nõukogu võivad volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta.
Ka nn "Troika" (Euroopa Komisjon, EKP ja IMF) töö riikide majandusreformide järelvalve osas on oluline, tagades nii läbipaistvust kui ka demokraatlikku vastutust.
Võlalunastamisfond, euroala võlakirjad ja investeeringud infrastruktuuri
Kokkuleppe viimane osa tõstatab küsimuse võlalunastamisfondi kohta. Liikmesriikidega saavutatud kompromissi kohaselt peab Komisjon looma ekspertgrupi, kes viiks läbi süvendatud analüüsi võimalike riskide, nõudmiste ja tõkete kohta.
Järgmised sammud
Kokkuleppe peab veel ametlikult heaks kiitma nõukogu. Reeglid peaksid rakenduma eurotsooni riikidele järgmiseks eelarveperioodiks ehk 2014. aasta eelarvete puhul.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!