Autor: Juuli Laanemets • 17. jaanuar 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Noorte tööpuudust hakkab leevendama noortegarantii projekt

Valitsus kinnitas tänasel istungil Eesti toetuse Euroopa Liidu algatuse suhtes, mis puudutab noorte tööpuudusega võitlemiseks noortegarantii loomist.

Euroopa Komisjoni algatatud noortegarantii keskne idee on, et liikmesriigid tagaksid kõigile alla 25-aastastele noortele hiljemalt nelja kuu möödudes töötuks jäämisest või riikliku õppekava alusel õppest lahkumisest kvaliteetse töö-, haridustee jätkamise või koolituspakkumise.

Samuti teeb komisjon ettepaneku edendada probleemiga seotud partnerite vahelist koostööd;  parandada noortele ja noorte kohta käiva info kättesaadavust; julgustada mitteaktiivsete noorte töötuna arvele võtmist; luua võimalused noorte oskuste hindamiseks ning rakendada erinevaid tööturumeetmeid.

Eesti toetab eesmärki pakkuda formaalharidussüsteemist lahkunud või töötuks jäänud noortele võimalikult varakult sekkumismeetmeid nende aktiveerimiseks. Samas on oluline, et liikmesriikidele jääks suurem paindlikkus määrata kindlaks meetmete sihtrühm ja ajaraam. Samuti võimalus pakkuda noortegarantii raames liikmesriigi olukorraga arvestavaid ja kõige enam mõju omavaid meetmeid. Noortegarantii rakendamine peab olema vajaduspõhine ning hõlmama lisaks töökoha, haridustee jätkamise või koolituspakkumisele ka muid noort aktiveerivaid viise.

Noorte ehk 15-24 aastaste töötuse määr on viimase nelja aasta jooksul kogu Euroopa Liidus oluliselt tõusnud. 2012. aasta kolmandas kvartalis ulatus see 22,7%-ni, mis on kaks korda kõrgem täiskasvanute töötuse määrast. Eestis kujunes 2011. aasta keskmiseks noorte töötuse määraks 22,3%, mis on ELi võrdluses keskmine näitaja. 2012 III kvartalis oli noorte töötuse määr juba 19.5%. Nende noorte osakaal, kes ei tööta ega osale ka hariduses ega koolituses, moodustab Eestis 11,9%.

Tööhõive tõstmine, sh noorte seas, on üks Eesti prioriteete ühtekuuluvuspoliitika vahendite kasutamisel perioodil 2014–2020.

Noortegarantii loomise ettepanekut arutatakse Iirimaa eesistumise ajal 2013 esimesel poolaastal Euroopa Liidu Nõukogus.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700