2011. ja 2012. aasta aprillis jõustunud vedelkütuse seadusemuudatustega ning Maksu- ja Tolliameti (MTA) järelevalve tõhustamisega on paranenud käibemaksu laekumine riigieelarvesse.
Kütusesektoris tegutsevad ettevõtted tasusid käibemaksu riigieelarvesse 2011. aasta juunist kuni 2012. aasta aprillini üle 81 miljoni euro võrra rohkem kui aasta tagasi samal perioodil.
2011. aasta aprillis jõustunud seadusemuudatusega rakendati kütusesektori ettevõtetele tagatise regulatsioon, millega piirati oluliselt pettuste võimalusi sektoris. 2012. aasta aprillis jõustunud seadusemuudatus lahendas omatarbeks ostetud kütuse probleemi. Eelnevalt ei olnud aktsiisilaost omatarbeks kütuse ostmisel nõutav tagatise esitamine. Seda olukorda kasutasid petturid ära selliselt, et omatarbena aktsiisilaos saadud kütus realiseeriti ning jäeti tasumata käibemaks.
„Kuigi kütusesektori ettevõtted on riigieelarvesse tasunud oluliselt rohkem käibemaksu, ei ole maksukäitumine kõikides sektori ettevõtetes veel sugugi eeskujulik. Paremate tulemuste saavutamiseks oleme muutnud osade ettevõtete kontrollimisel oma taktikat ning kontrollime neid reaalajas (andmeid ostu ja müügi kohta esitatakse igal nädalal ning neid kontrollitakse koheselt, toimuvad vaatlused tegevuskohtades), et ennetada võimalikku maksude tasumata jätmist," sõnas MTA kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendik.
MTA andmetel paranes pärast nimetatud muudatuse rakendamist käibemaksu laekumine riigieelarvesse. Võrreldes eelmise aasta aprilliga suurenes käibemaksu tasumise kohustus üle 8 miljoni euro. Pooleliolevaid menetlusi kütuse käitlemisega seotud ettevõtete ja nende riskantsete tehingupartnerite osas on mai lõpu seisuga ligi 70.
"Kontrollitaktika muudatuse tulemusena on üks kütuseturul tegutsev ettevõte tasunud aprillis käibemaksu 133 000 eurot rohkem kui kuu varem. Kuises võrdluses tegi see käibemaksu tasumise tõusuks ligi 426%," selgitas Lemendik.
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
2
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
4
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
5
Mängu viimane päev on 20.10
Viimased uudised
Mängu viimane päev on 20.10
Meil on võimalik muuta kas olukorda või oma suhtumist!
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele