Autor: Juuli Laanemets • 4. aprill 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mida teada seotud osapoolte kajatamisel aastaaruandes?

Vastas: Ernst & Young Baltics AS juhtivkonsultant Madis Lämmergas

Seotud osapooleks aastaaruande mõistes loetakse neid tehingupartnereid, kelle üle omatakse kontrolli või olulist mõju. Kontrolli omamiseks loetakse näiteks, kui ettevõtte juhatus omab õigust teha üksinda otsuseid teise osapoole osas ning olulise mõju omamiseks peetakse, kui juhatuse liige saab kaasa rääkida teise osapoole juhtimise küsimustes.

Tüüpilised seotud osapooled on järgmised tehingupartnereid:• Emaettevõte (ning emaettevõtet kontrollivad või selle üle olulist mõju omavad isikud);• Tütarettevõtted;• Sidusettevõtted;• Teised samasse konsolideerimisgruppi kuuluvad ettevõtted (näit. emaettevõtte ülejäänud tütarettevõtted);• Tegev- ja kõrgem juhtkond ning olulise osalusega eraisikutest omanikud, välja arvatud juhul, kui antud isikutel puudub võimalus avaldada olulist mõju ettevõtte ärilistele otsustele;• Eelmises punktis kirjeldatud isikute lähedased pereliikmed (s.o. pereliikmed, kelle puhul võib eeldada olulise mõju olemasolu; näiteks elukaaslased ja lapsed) ja nende poolt kontrollitavad või nende olulise mõju all olevad ettevõtted.

Antud nimekiri ei ole lõplik ning juhul kui omatakse olulist mõju või kontrolli sellise ettevõtte üle, keda nimekirjas ei ole, tuleb informatsioon tehingute kohta aastaaruandes siiski avalikustada. Seotud osapoolte kohta tuleb majandusaasta aruandes avalikustada järgnev informatsioon:

• Ettevõtet kontrolliva osapoole (näit. emaettevõtte või enamusosalust omava isiku) nimetus;• Seotud osapooltega tehtud tehingute liik ja maht aasta jooksul;• Saldod seotud osapooltega bilansikuupäeva seisuga;• Seotud osapoolte vastu olevate nõuete allahindlused.

Konsolideerimise puhul  on oluline meeles pidada, et neid tehinguid, mis konsolideerimise käigus elimineeritakse, ei ole vaja avalikustada konsolideeritud majandusaasta aruandes seotud osapoolte lisas.

Aruande lugejatele ning eeskätt just omanikele on väga oluline aru saada, milliseid tehinguid seotud osapooltega tehakse. Peamiseks riski kohaks on just need tehingud, mida teevad juhatuse liikmed endaga või nende pere liikmetega seotud ettevõtetega. Meie praktika on näidanud, et selliste tehingute taga võib olla ettevõtte vahendite mitteoptimaalset kasutamist, kus tehinguid tehakse erinevate tingimustega (näiteks erineva hinnaga), kui turutingimused antud hetkel on. See võib tekitada majandusliku kahju ettevõttele.

Seotud osapooltega tehtud tehingute avalikustamine majandusaasta aruandes on oluline ning seda peaks tegema piisava täpsusega, et sellest oleks kasu ka huvitatud osapooltele ning eeskätt omanikele.

Rohkem käsitleme teemat 11. aprilli seminaril, mida näeb SIIT

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700