Autor: Lemmi Kann • 12. detsember 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Michal: hea seaduse mõõt on selgus

Selgus on üheks hea seaduse mõõduks ning et seadusloome protsessi lihtsustab kaasamine, rõhutas täna toimunud õiguskeelepäeval „Hea seadus – miks keeruline?“ justiitsiminister Kristen Michal.

Michal ütles justiitsministeeriumi poolt korraldataval 19. õiguskeelepäeval toimunud avakõnes seaduste selguse tähtsust ning soovi, et sama keelt kasutaksid nii õigusloojad kui inimesed, kes selle õiguse järgi käituma peavad. „Kuna seaduste keele arusaadavusest sõltub suurel määral see, kui palju saavad kodanikud oma õigusi kasutada, tuleb lakkamatult ja tähelepanelikult jälgida, et seaduste keel ei kujuneks ühe tsunfti erialakeeleks, kõrvalseisjale läbimatuks slängiks,“ ütles minister.

„Mida selgem on seadus, seda mõjusam see on. Seda paremini saavad ka kodanikud oma õigusi kasutada ning seda toimivam on ühiskond. See tähendab, et seaduste selguse nõue peab olema igale õigusloojale enesestmõistetav., rõhutas ta.

Michal möönis, et paraku pole see alati nii olnud ja seetõttu on tal eriti hea meel, et selgusenõue on nüüd must-valgel kirjas dokumendis nimega õiguspoliitika arengusuunad. "Mul on hea meel, et seda põhimõtet toetavad paljud ja Teenusmajanduse Koda korraldas selle tähtsustamiseks sel aastal esmakordselt parima ja halvima seaduse valimise,“ ütles Michal.

Justiitsminister lisas, et kuna iga seadus on kodanike ühine asi, on selge, et arukas on seda ka ühiselt ette valmistada. „Mida varem ja enam arutatakse loodavaid seadusi huvirühmadega, seda selgem on ka loodava õiguse mõjukus. Kokkuvõttes lihtsustab kaasamine seadusloome protsessi, isegi kui seadus ei vasta iga huvirühma ootustele, sest ühiskonnas on erinevaid vaateid, on seaduse mõju selgem.“

Lõpetuseks sõnas Michal, et head seadust ei ole keeruline teha, kui seaduse tegemisele eelnevad arutelu, analüüs ja kaasamine. “Ma loodan, et 25. õiguskeele päeval on meil keeruline aru saada, miks seda kõike juba varem ei tehtud. Sest nagu selleks ajaks on selgunud: omavahel rääkimine ei ole keeruline.“ 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700