5. detsember 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mis muutub käibemaksu ja sotsiaalmaksu vallas

Riigikogusse jõudnud käibemaksu muudatus ning kooskõlastamisele rahandusministri määrus „Sotsiaalmaksu arvestamise ja sotsiaalmaksu väljamaksmise kord“.

Käibemaksuseaduse muudatus

Korra juba Rahandusministeeriumi poolt algatatud, aga toppama jäänud käibemaksuseaduse § 5 lõige 2 punkti 2 muutmine on uuesti jõudnud riigikogu rahanduskomisjoni ning riigikogu 22. novembri istungil esimesele lugemisele.

Käibemaksuseaduse § 5 lõige 2 punkti 2 kohaselt on õigus käsitada kauba ekspordina kauba võõrandamist ühendusevälise riigi füüsilisele isikule, kui võõrandatud kauba müügihind koos käibemaksuga ületab 128 eurot. Hetkel kehtiv määr on siiski vaatamata § 5 lõige 2 punktis 2 madalam, käibemaksuseaduse § 46 lõikega 16 tehti erandi 2010. ja 2011. aastataks, kus käibemaksutagastusega müügi piirmäära vähendati 38,35 eurole. Sooviga jätkata madalama müügi piirmääraga, esitatigi mitme erialaliidu poolt riigikogule ettepanek käibemaksuseaduse muutmiseks.

Rahandusministeeriumi poolt koostatud § 5 muutmise eelnõu osas avaldas ka Kaubanduskoda oma toetust ning leiame, varasemalt kehtinud kõrgem müügi piirmäär ei ole õigustatud. Väiksema tax free müügi piirmäära poolt on ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, kelle hinnangul on 2010. a jaanuaris kaheks aastaks 38,5 euroni vähendatud tax free piirmäär avaldanud positiivset mõju turismisektorile. Väiksema piirmäära kasuks räägib ka teiste riikide praktika. Näiteks Soomes on piirmäär 40 eurot, Lätis 42 eurot ja Leedus 58 eurot.

Ehkki riigi tulusse jääb piirmäära samal tasemel hoidmisega arvestuslikult laekumata ca miljon eurot, siis loodetakse sellise muudatusega jätkuvalt elavdada turismisektorit ning mis omakorda peaks ka riigieelarvelisi laekumisi positiivselt mõjutama. Seaduse jõustumise ajaks on märgitud 2012. aasta jaanuar, lootusega, et eelnõu veel enne aastavahetust riigikogus vastu saab võetud.

Sotsiaalmaksu arvestamise kord

Uue rahandusministri määrusega koondatakse kokku kolm kehtivat määrust „Sotsiaalmaksu arvestuse kord maksu- ja tolliametis”, „Sotsiaalmaksu arvestamise kord sotsiaalmaksuseaduse § 2 lõigetes 2 ja 3 sätestatud juhtudel” ning „Maksu- ja Tolliameti poolt maksukohustuslaste registris olevate andmete Sotsiaalkindlustusametile ja Eesti Haigekassale väljastamise kord“.Uus määrus on tehtud arvestades 2009. aasta töölepingu seaduse sõnastust ning sotsiaalmaksuseaduse muudatusi.

Määruse eelnõu ütleb, et tööandjast sotsiaalmaksu maksja (ka FIE, kui tal on töötaja) arvutab sotsiaalmaksu töötajale kuu eest makstud tasult, kuid mitte vähem kui sotsiaalmaksuseaduses sätestatud kuumääralt iga tasu väljamaksmiseks kokkulepitud kuu eest. Tasu väljamaksmiseks kokkulepitud kuuks loetakse kalendrikuud, milles sisaldub palgapäev. Eelnõuga täpsustatakse sotsiaalmaksu arvestust juhuks, kui töötasu makstakse kas palgapäevale eelneval kuul või sellele järgneval kuul ning kuidas toimub sotsiaalmaksu arvutamine palga väljamaksmiseks kokkulepitud kuul.

Samuti sätestab eelnõu reeglid olukorraks, kus palga maksmiseks kokkulepitud kuul on kuumääralt sotsiaalmaks arvutatud ja deklareeritud, kuid töötasu makstakse välja mõnel hilisemal kuul. Sellisel juhul vähendatakse väljamakstud palgalt arvutatud sotsiaalmaksu nö õigel palga maksmise kuul kuumääralt arvutatud ja deklareeritud sotsiaalmaksu võrra.

Artikkel ilmus Kaubandus-Tööstuskoja Teatajas .

Autor: Lemmi Kann, Koidu Mölderson

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700