34% PwC ülemaailmses majanduskuritegevuse uuringus osalenud ettevõtetest oli viimase 12 kuu jooksul langenud pettuse või muu majanduskuriteo ohvriks. Enim on majanduskuritegevus kasvanud riigiasutustes ja -ettevõtetes.
2009. aasta analoogses uuringus oli majanduskuritegevuse läbi kannatanuid 30% vastanuist, mis tähendab, et majanduskuritegevus on masu ajal kasvanud.
Majanduskuritegevuse liikidest on ülekaalukalt levinuim raha ja/või varade kõrvaldamine, mille all kannatas 72% majanduskuritegevuse ohvriks langenud ettevõtetest, järgnesid raamatupidamispettus (24%), altkäemaks ja korruptsioon (24%) ning küberkuritegevus (23%).
10% kuriteo ohvriks langenud ettevõtete kahju ületas 5 miljonit USA dollarit. Kuriteoga kaasnenud rahas mittemõõdetavate kahjudest olulisimatena nimetati negatiivset mõju töötajate moraalile (28%), ettevõtte/kaubamärgi maine kahjustumist (19%) ja halvenenud ärisuhteid (19%).
Majandusharude lõikes oli kõige rohkem majanduskuritegevuse ohvreid telekommunikatsiooni-ja kindlustussektoris (48%), keemiatööstus-(22%),
riigiasutused ja riigifirmad (46%),hotelli- ja puhkesektor (45%),pangandus (44%)jae- ja hulgikaubandus (42%).Madalaim majanduskuritegevuse tase oli erinevates tööstussektorites:
ravimitööstus (23%)autotööstuses (25%).2009. aastaga võrreldes on majanduskuritegevus kasvanud kõigis majandusharudes, ainsa erandina transpordi ja logistikasektoris. Enim on majanduskuritegevus kahe aastaga kasvanud riigiasutustes ja -ettevõtetes.
56% avastatud majanduskuritegudest pandi toime ettevõtte oma töötajate poolt. Tööstusharude lõikes oli vastav suhtarv suurim ehitusettevõtetes ( 77%) ning töötlevas tööstuses (75%) ning madalaim panganduses (38%) ja kindlustusfirmades (40%), viimatinimetatud on ka ainsad majandusharud, kus enamus kuritegudest pandi toime väliste osapoolte poolt.
Ettevõttesiseste pettuste/varguste puhul on 41% süüdlastest keskastme juhid, 18% tippjuhid ja 41% muud töötajad.
Kõige tõhusamaks majanduskuritegevuse vastaseks kontrollimeetodiks on tõusnud ebatavaliste (finants)tehingute elektrooniline jälgimine, seevastu siseauditi funktsiooni efektiivsus kuritegude avastamisel on aastatega kahanenud.
Uuringu täisversioon saab lugeda
SIIT. .
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.