• 07.09.11, 14:24
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

8 viisi oma bossi taltsutamiseks

Me oleme kõik neid näinud - juhte, kes meid närvi ajavad. Kes mõnitavad, on ebakompetentsed, mikromanageerivad või otsustusvõimetud. Milline boss on sinul?
Üks tuntumaid eestvedamise blogisid thoughtleadersllc.com on kirjutanud järje menukale postitusele "10 põhjust, miks su meeskond sind vihkab", mida ka enda blogis refereerisin. Nüüd siis sellest, et kui sul on juht, kes sinult aeg-ajalt (või ka pidevalt) ööune röövib, pole asi alati lootusetu.
Niisiis, läbi mõnusa huumoriprisma: 8 juhi mitte-nii-toredat arhetüüpi koos nõuannetega, mida ette võtta.8. Mikromanager
Sümptomid: Ta järgneb sulle igale poole, nõuab iga 38 sekundi järgi raportit hetkeseisust ning õpetab sulle iga ülesande juures, mida annab, ka seda, kuidas ülesannet täita. Kaasa arvatud pliiatsi teritamine.
Taltsutamisnõuanne: Ära väldi teda, see teeb asja veel hullemaks. Selle asemel hakka proaktiivseks ja saada talle ise raporteid, seni kuni ta tunneb, et sa tead, mida teed. Küsi temalt arvamust, enne kui midagi tegema hakkad. See kõik tekitab temas tunde, et ta kontrollib asju… ja heal juhul laseb end veidi pikema lõa otsa.  Ja teadvusta endale, et võib-olla pole tal aimugi, mida ta tahab…(vt siit artiklit)
7. Poliitik
Sümptomid: On valmis sind oma naha päästmiseks tanki panema. Väldib konflikte ja äärmiselt harva väljendab seisukohta olulistes küsimustes, mille kohta saaks hiljem  näpuga näidata.
Taltsutamisnõuanne: Proovi mõista tema juhiks olemise ainsat eesmärki – karjääriredelil edasi liikuda. Ning aita sellele kaasa – näidates, kuidas sinu töö või projekt eesmärgile lähemale viib. aita tal ka mõista, kui oluline “vara” sa tema eesmärki silmas pidades oled. Ja samal ajal ole valmis – kõik see ei tähenda, et ta mingil hetkel sind ikkagi tanki ei paneks – ettevaatust!
6. Kiituse-Varas
Sümptomid: “Hei, boss, vaata, kui ägeda projekti ma tegin! Mu meeskond ei saanud sellega ise kuidagi hakkama. See on kõik minu enda tehtud!”
Taltsutamisnõuanne: Ta tahab ülemuste silmis head välja näha, kuna tunneb ennast ebakindlalt. Mida siis teha? Kui esitled oma tööd, siis lisa tegijate ja tänusõnade listi alati ka boss, kusjuures pole vahet, palju ta tegelikult kätt külge pani. Tema su ju ikkagi palkas, kas pole? Ja andis sulle võimaluse ja vahendid? Tunnusta siis teda. Ja vastutasuks ei tunne ta enam nii suurt vajadust sinu tunnustuse varastamiseks.
5. Teab-Kõike
Sümptomid: “Nii seda ei tehta. Sa pead seda niimoodi tegema.” Ja mõistagi ei ole teda võimalik õpetada. Iialgi. sest ta teab alati kõike.
Taltsutamisnõuanne: Kasuta sokraatilist meetodit. Küsi küsimusi, mis viivad ühe ja ainsa ilmse lahenduseni, ent lase oma bossil ise sinna jõuda. Mõistagi on see vähem mõnus, kui ise kiiresti see lahendus välja pakkuda ja asi ära teha. Ent siis tekib bossil tunne, et ta ei ole saanud oma näppu asjasse sisse panna ning järgneb “tema oma ja parem lahendus”.
4. Ebakompetentne
Sümptomid: Tal pole aimugi, kuidas ainsa uksega põlevast majast välja saada, rääkimata sellest, kuidas seda äri ajada.
Taltsutamisnõuanne: Lepi temaga kokku kohtumine igaks nädalaks (näiteks ettekäändel, et anda aru vms) ja hari teda, kuidas see äri käib. Teadvusta talle, et sa soovid aidata neil olla edukam juht. ja tee seda pehmel viisil, et ta ei tunneks oma juhipositsiooni ohustatuna.
3. Vahukomm
Sümptomid: Kergesti suunatav ja mõjutatav oma bosside ja kolleegide poolt. Tal puudub seisukoht, alati.
Taltsutamisnõuanne: Aita tal saavutada väikeseid võite. Tal puudub enesekindlus ning väikesed võidud aitavad seda kasvatada. Korralda talle väikeseid lahinguid ning samas varusta teda laskemoonaga, nagu oleks tegemist tuumasõjaga – anna talle andmeid, fakte, arvamusi, järeldusi.
2. Logard
Sümptomid: Tema lauda katab paberikuhi, mis ootab tegevust. Ta istub koosolekutel selg vastu toolileeni ja ei panusta sendi eestki. Ta laseb oma meeskonnal tagajärgi koristada.
Taltsutamisnõuanne: Talle töö ette viskamise asemel anna talle vaid kõige kriitilisemad teemad-ülesanded, need, mida ainult tema saab teha-otsustada. Ja ütle: “Hei boss, ma tean, et sul on pööraselt kiire ja palju tegemist, ma ei sega sind mingi jamaga. Ma vajan, et sa teeksid vaid selle ÜHE asja ära, sest sa oled ainuke, kes seda teha saab.” Ja ettevaatust – kui Logardit rünnata või ähvardada, võib ta muutuda Kiituse-Vargaks.
1. Türann
Sümptomid: Karjub, solvab, teeb sind väiksemaks. “Ukse taga on järjekord sinu asemel töölesoovijatest!”
Taltsutamisnõuanne: Esiteks, anna tagasisidet, et tunned ennast ähvardatuna. Teiseks, kaasa teda oma asjadesse – mõnikord türanniseerivad bossid seepärast, et tunnevad ennast välja jäetuna. Ja kui need ei aita, siis … mõnikord aitab otsene ja enesekindel vastuhakk – ta hindab enda sarnaseid inimesed ning tahab näha, kas piltlikult öeldes on sul selgroogu või ei. Selle riske aimad isegi. Ning põhimõtteliselt on võimalik minna ka personalijuhi jutule, kui asi tundub liiga suureks kasvavat.
Kokkuvõtteks
Nirud juhid on nõmedad, ent ainuke asi, mis on sellest veel nõmedam, on see, kui sa midagi ette võta. Eckhart Tolle, hea raamatu “Siin ja praegu: kohaloleku jõud”, on öelnud: kui sa oled olukorras, mis sulle ei meeldi, on sul kolm valikut: olukorda muuta, lahkuda või kannatada.
Autor: Lemmi Kann, Raimo Ülavere

Seotud lood

Uudised
  • 24.01.11, 15:57
Kui juhi ja sinu vahele koguneb pilvi: 11 ideed, mida teha
Hiljuti lahkus üks mu hea sõber töölt. Ise. Ehkki tingimused olid head, töö sisu huvitav, kolleegid vahvad. Aga miks siis? „Juhi pärast,“ vastas sõber.
  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele