Autor: Lemmi Kann • 10. august 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Soomes tegutsevatele Eesti ettevõtjatele kehtib ka sealne tellija vastutuse seadus

Soomes kehtib tellija vastutust korraldav seadus, millele peaksid tähele­panu pöörama kõik Soomes tegutsevad ja töövõtulepingute poolteks olevad ehitus­ettevõtjad.

Seaduse (soome k “Laki tilaajan selvitysvelvollisuudesta ja vastuusta ulkopuolista työvoimaa käytettäessä” ehk tilaajavastuulaki) kohaselt peetakse tellijaks ka ettevõtjat, riiki, kohalikku omavalitsusüksust või nende ühingut, kogudust või nende liitu, eespool nime­tamata avalik-õiguslikke juriidilisi isikuid ja välis­maal tegutsevat ettevõtet, kirjutab Äripäeva käsiraamatute rubriigis "Autor annab nõu" vandeadvokaadi vanemabi Johanna Korhonen.

Tellija peab tulevaselt lepingupartnerilt nõudma ja töövõtja peab tellijale esitama kinnituse selle kohta, et ettevõte on kantud tulumaksu kinni­pidajate registrisse (soome k ennakko­perintärekisteri), tööandja registrisse ning registreeritud käibemaksukohustuslasena. Töövõtja peab esitama ka äriregistri väljavõtte (soome k kauppa­rekisteriote), tõendi maksuvõlgnevuste puudumise või nende ajatamise kohta, tõendi pensionikindlustuslepingute sõlmimise ja asja­omaste kindlustusmaksete tasumise kohta või maksete tasumiseks sõlmitud makse­graafiku kohta ning selgituse töötajatele kohalduva kollektiiv­lepingu või töölepingu olulisemate tingimuste kohta. Tellijale esitatavad dokumendid võivad olla väljastatud kuni kolm kuud varem.

Eesti ettevõte esitab eespool nimetatud andmed Eesti seaduste kohaselt väljastatavate registri­väljavõtete ja asjaomaste tõenditena või muul üldiselt aktsepteeritud viisil.

Tellija kohustub enne töövõtulepingu sõlmimist kontrollima eespool nimetatud dokumentide olemasolu ja sisu. Puuduste avastamise korral ei ole tellijal soovitatav ettevõtjaga ehituse töövõtulepingut sõlmida. Kontrollikohustuse rikkumise korral võivad töökaitseametnikud, kelle üles­anne on järelevalve tellija kohustuste täitmise üle, määrata tellijale trahvi 1500 kuni 15 000 eurot.

Seadust ei kohaldata, kui renditud töötaja töö Soomes kestab kuni kümme tööpäeva ja allhanke korras sõlmitud töövõtu käibemaksuta kogumaksumus on alla 7500 euro. Seadus sätestab ka erandid, millal tellija on kontrollimise kohustusest vabastatud.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700