8. august 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kuidas kindlustada laenamist?

Enne laenukindlustuse sõlmimist tasub võrrelda vähemalt kolme teenusepakkuja pakkumist ja uurida, milliste juhtumite korral kindlustusselts kindlustatu laenu tagasi ei maksa. 

Kui plaanid võtta eluasemelaenu, võidakse sulle soovitada ka laenukindlustuse sõlmimist, mille puhul maksaks kindlustusselts su surma korral laenujäägi pangale tagasi. Kaalu, kas kindlustus oleks sulle vajalik ning enne otsuse langetamist loe lepingu tingimused hoolega läbi, sest eksisteerib rida välistusi, mille puhul seltsil ei ole kohustust hüvitist maksta.

Laenukindlustuse eesmärk on sinu elu kindlustamine laenujäägi ulatuses. See tähendab, et üldjuhul väheneb kindlustussumma aastate jooksul koos laenujäägiga ning su surma korral maksab laenu või kokkulepitud osa sellest pangale tagasi kindlustusselts. See tähendab, et soodustatud isikuks ehk selleks, kes saab kindlustusjuhtumi korral kindlustushüvitise, on pank.

See on üks olulisi erinevusi elukindlustuslepinguga võrreldes, kus soodustatud isiku saad ise määrata, selleks võib olla näiteks sinu abikaasa, elukaaslane, vanemad jne. Erinevusi laenukindlustuse ja elukindlustuse põhimõtete vahel on veel ning seega võiksid tutvuda mõlema tingimustega, et välja selgitada, milline teenus sulle vajadusel paremini sobiks. Erinevate kindlustusseltside tingimused sama nimega tootele (laenukindlustus, elukindlustus) on erinevad, seega tuleks võrrelda vähemalt kolme seltsi pakkumisi.

Enne laenukindlustuse lepingu sõlmimist tee endale selgeks, kui suur on sinu lepingus määratud kindlustussumma, mis kindlustusjuhtumi saabudes välja makstakse ning mille alusel see kujuneb ja kuidas lepingu perioodi jooksul muutub. Kui sa oled eluasemelaenu võtnud koos kaastaotlejaga (näiteks koos abikaasa või elukaaslasega), uuri, millistel tingimustel on siis võimalik laenukindlustuse lepingut sõlmida.

Üldjuhul sõlmitakse laenukindlustuse leping kogu laenuperioodiks, kuid siin tuleb tähele panna ka vanuselist piirangut – ühes seltsis peab lepingu lõpptähtaeg olema saabunud hiljemalt kindlustatu 65. eluaastaks, teises 70. eluaastaks. Kindlustusmakse suurus sõltub üldjuhul kindlustussummast ning kindlustatu soost, tervislikust seisundist ja vanusest. Näiteks üldjuhul on makse seda soodsam, mida noorem on kindlustatu.

Lepinguga kaasnevad teenustasud

Kindlustusselts arvestab sinu poolt sisse makstud kindlustusmaksetelt maha kindlustuslepingu tasud, näiteks haldustasu ja muud võimalikud tasud. Pane tähele, et tasude suurus on seltsiti erinev ning infot nende kohta saad üldjuhul hinnakirjast.

Kindlasti tasub uurida, millistel tingimustel on sul võimalik laenukindlustuse lepingut ennetähtaegselt lõpetada, kui selleks peaks vajadus tekkima. Lepingu ennetähtaegse lõpetamise puhul on oluline, kas ja millises suuruses on sul võimalik tagasi saada sissemakstud kindlustusmaksed. Reeglina on sul võimalik tagasi saada kindlustuslepingu reserv – see koosneb sinu tasutud kindlustusmaksetest, millest on maha arvestatud kindlustuslepinguga seotud teenustasud.

Oluline on tutvuda kindlustustingimustes välja toodud välistustega: üldjuhul on välistuseks näiteks see, kui kindlustatu suri alkoholi, narkootikumide tarbimise tagajärjel või tegi enesetapu. Ka õigusvastase tahtliku teo toimepanemise tagajärjel saabunud surm on üldjuhul kirjas välistusena. Kui sulle jääb tingimustes midagi segaseks, küsi selle kohta kindlustusseltsi töötajalt selgitusi.

MIS ON MIS

Laenukindlustus - pangalaenu võtnud isik kindlustab oma elu ning surma korral maksab pangale laenujäägi tagasi kindlustusselts, mitte pärijad. Kui laenuvõtjaga peaks midagi juhtuma, on lähedased kindlad, et nende laenu tagatiseks olevat kodu ei müüda võla katteks maha.

Laenukindlustuslepingut sõlmides võib kindlustusperioodi valida nii, et see katab näiteks eluasemelaenu tagasimaksmise aja või näiteks aja, mil kindlustatu lapsed on eeldatavasti lõpetanud koolid ja tööle asunud. Üldjuhul väheneb hüvitamiseks kokkulepitud summa vastavalt laenujäägi vähenemisele. Kui kindlustatuga lepingu kehtivuse aja jooksul midagi ei juhtu, siis lepingu lõppedes kindlustusselts ühtegi väljamakset tegema ei pea. Kui kindlustatu sureb, maksab tasumata laenusumma pangale tagasi elukindlustusselts.

Autor: Rivo Sarapik, Finantsportaal Minuraha.ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700