18. mai 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Aroomiteraapiaga külmetuse vastu

Eeterlikud õlid aitavad tugevdada immuunsüsteemi, võidelda põletike vastu ja väljutada toksiine. Eriti kasulikud on sealjuures näiteks tsitrusteliste, ingveri ja eukalüpti õlid – aroomiteraapia käigus on nende abil võimalik leevendada nii külmetuse kui ka gripi sümptomeid.

Aroomiterapeut Marika Külm selgitas Bioneer.ee-le, mida aroomiteraapia endast tegelikult kujutab ning kuidas selle abil soovitud tulemusi saavutada.

Marika on aroomiteraapiaga tegelenud ligi 10 aastat. Kuigi tegemist ei ole tema igapäevatööga, vaid pigem lemmikhobiga omab ta ametlikku kutsetunnistust ning kuulub Eesti Aroomiteraapia Ühingu juhatusse.

Käsitletakse füsioteraapia osana

Marika sõnul võib aroomiteraapiat käsitleda tugiravina. Selle abil taastatakse keha ja tunnete tasakaal. Aroomiteraapia tugevdab nimelt immuunsüsteemi, aitab ära hoida haigusi ja ravida kergemaid haigussümptomeid. „Aroomiteraapia põhineb taimemaailma parandaval toimel ja tänapäeval käsitletakse teda fütoteraapia osana,“ lisas Marika.

„Eeterlikud õlid koosnevad paljudest kergesti lenduvatest orgaanilistest ainetest ning on võimelised, toimides läbi kesknärvisüsteemi, mõjutama inimese psüühikat, tasakaalustama emotsioone ja leevendama üleväsimust,“ sõnas ta.

Eeterlikud õlid toetavad samuti inimese iseparanemisvõimet ning paljud neist on antiseptiliste omadustega (nt nelgiõli, tüümianiõli). Mitmed õlid toimivad ka lihaseid lõõgastavalt (nt sidrunmeliss, piparmünt). Eestlased eelistavad Marika kogemusel  tsitruselisi, aga populaarsed on ka geraanium, roos, lavendel, piparmünt, jasmiin, muskaatsalvei, maitsetaimedest basiilik, majoraan, fenkoli

Nauditav hädade leevendamine

Põhiliselt sobivad Marika sõnul eeterlikud õlid just psüühika tasakaalustamiseks. Sealhulgas aitavad nad kaasa näiteks unehäirete leevendamisele, üleväsimusest võitu saamisele ja mitmete  pingete vabastamisele.

„Keha eneseravimise võime äratatakse sellega, et viiakse esmalt tasakaalu psüühika, ning sellega kaasneb võimalus teiste organite häirete leevendumiseks,“ ütles ta.

Nii saab aroomiteraapia abil lõõgastada lisaks ka lihaseid, leevendada ülemiste hingamisteede haigusi ning mitmeid nahahädasid nagu akne, naha kuivus ja kergemakujulised ekseemid. Selleks peab aga tundma konkreetsete eeterlike õlide farmakoloogilisi toimeid.

 „Ravist me üldjuhul ei räägi – haigusi ravivad arstid, kuid tugi- või  järelravis, samuti võib haiguste ennetamisel aroomteraapiast kasu olla,“ täpsustas Marika ning lisas, et kuna aroomteraapia on tänu eeterlike õlidele väga meeldiv, siis igasugune hädade leevendamine aroomteraapiaga on nauditav.

Sissehingamisest massaaži ja vannini

Eeterlikud õlid sisenevad organismi naha, kopsude või ninas asuvate haistmispungade kaudu. See tähendab, et aroomiteraapias saab õlisid organisimi viia nii sissehingamise, massaaži, kompresside, vanni või mitme muu mooduse läbi.

Haistmispungade kaudu organismi sisenedes mõjutavad õlid otseselt kesknärvisüsteemi ning selle kaudu kogu organismi funktsioneerimist. Imendununa ergutavad nad ajus paiknevaid hingamis- ja vereringekeskust.

„Organismi naha ja limaskestade kaudu imendunud eeterlikud õlid eritatakse organismist muutumatult läbi kopsude ja neerude, eeterlikud õlid ärritavad sealjuures kopsukude ja ülemiste hingamisteede limaskesti põhjustades röga eritumist,“ selgitas Marika õlide toimet.

Sessioon algab murede ja tervisliku seisundi kindlakstegemisest

„Esmalt vesteldakse privaatsetes ja mugavates tingimustes aroomteraapiale tulnud inimesega, kuulatakse tema muresid ja esitatakse küsimusi tervisliku seisundi ning samuti lõhnaeelistuste kohta, selgitatakse välja, kas protseduuriks on vastunäidustusi,“ kirjeldas Marika aroomiteraapia käiku.

Küsimused tervisliku seisundi kohta on tema sõnul vajalikud sobivate eeterlike õlide valimiseks.

„Aroomterapeudi teadmistel põhineva analüüsi ja inimese sisetunde koostöös leitakse kõige sobivamad, mis võivad aidata kaasa kui mitte inimese tervisliku seisundi, siis vähemalt enesetunde  paranemisele ning sealjuures ei põhjusta ohtu konkreetsele inimesele,“ kinnitas ta.

Õlide valikul on oluline sisetunne

Koostöö paljude eeterlike õlide seast õige leidmisel seisneb selles, et aroomterapeut valib oma teadmiste ning kogemuste põhjal välja eelnevalt kliendi tervisehädade leevendamiseks kõige sobivamad eeterlikud õlid. Seejärel teeb nende seast valiku inimene ise.

„Inimene oma sisetunde järgi, tunnetades terapeudi poolt pakutud eeterlike õlide erinevate kombinatsioonide lõhna, valib välja tema jaoks antud hetke kõige sobivamad eeterlikud õlid,“ selgitas Marika.

Kui inimesel esineb allergia mõne taime osas, siis enne massaži tegemist tehakse test eeterliku õli tegeliku mõju kohta.

„Mõnikord soovib inimene vaid lõõgastuda ja teades tema lõhnaeelistusi, tulebki pakkuda vastavaid eeterlikke õlisid,“ ütles ta.

Boonuseks näohooldus

„Järgnevalt, kui sobivad eeterlikud õlid on valitud, viiakse läbi protseduur, kõige tavalisem on aroomteraapiline üld- või osaline massaaž, mis muide sisaldab ka näo massaaži,“ kirjeldas ta, „see on täielik boonus üldmassaaži juures, kuna kujutab endast osalist näohooldust.“

Vestlus koos üldmassaažiga võtab aega umbes kaks tundi. Parima mõjuga on Marika sõnul aga kümmnest korrast koosnev massaažikuur.

Esimesed tulemused ilmnevad sõltuvalt inimesest kolmandal kuni viiendal teraapiasessioonil. Aroomiteraapia kasutamise sagedus ja vajadus sõltuvad aga konkreetsest inimesest.

Rakendusalasid on mitmeid

„Kuna aroomteraapial on palju rakendusalasid, siis saab seda enesele lubada kasvõi iga päev, kasutades naturaalsetest eeterlikest õlidest tehtud parfüümi, seepi, lisades eeterlikke õlisid šampooni (või teha ise šampoon eeterlike õlidega) või kodustesse naturaalsetesse puhastusvahenditesse, õhuvärskendajatesse ja mujale,“ jutustas Marika.

Lisaks saab eeterlike õlidega teha ka saunaprotseduure, mis mõjuvad hästi hingamisteedele, lisades mõni tilk leiliviskamise vette. Samuti on neist abi juukse- ja nahahooldusel.

Levinuim ja ohutuim viis eeterlike õlide kasutamiseks on aga lõhnalambis, kus sõltuvalt ruumi suurusest, pannakse lambivette 4-7 tilka puhast eeterlikku õli jne.

Massaažiga tuleb piiri pidada

Aroomiteraapia massaaži on aga soovitav on teha 3-4 päeva järel (mitte tihemini) kuni 10 korda,  seejärel pidada vahet 1-2 kuud ning alles siis teha uus kuur.

Seda seetõttu, et läbi naha imendunud eeterlikud õlid jäävad nahaalusesse rasvkoesse püsima ning imenduvad sealt 3-4 päeva jooksul verre. „Igapäevane aroomteraapiline massaaž ei ole sellest aspektist lähtudes mõislik, kuigi on levinud ka teistsugused praktikad,“ sõnas Marika.

Jälgima peab ka seda, et eeterlikke õlisid kasutataks ühest tilgas kuni kümnekonna tilgani. Päevane maksimumdoos on ca 40 tilka keskmise täiskasvanud inimese kohta.

„Erinevatel inimestel on see mõistagi erinev, kuid alati järgige põhimõtet (kõikide kasutusalade juures), et vähem on kasulikum,“ õpetas ta.

Aroomteraapiat ei kasutata väikelaste, rasedate või imetavatele emade ning ettevaatlik tuleb olla ka eakate ja raskesti haigete puhul. Viimaste puhul on sobilikuks aroomiteraapia vormiks sissehingamine lõhnalambist, lõhnakivilt või taskurätikult.

Kodusel aroomiteraapial oluline järgida ohutusnõudeid

Kõiki aroomiteraapia vorme saab Marika sõnul  asju saab iseseisvalt teha, kuid järgima peab ohutusnõudeid.

Eeterlikku õli reeglina lahjendamata nahale ei kanta, selge peab olema kasutamiseks lubatud doos (lahjendus). Samuti peab vältima eeterlike õlide sattumist silma, limaskestadelevõi nende allaneelamist. Lisaks peab teadma, millised eeterlikud õlid võivad soodustada päiksepõletuse teket nahal.

„Suvel ei kasuta tsitruselisi, kuid päiksepõletust soodustavaid eeterlikke õlisid on enam kui ainult tsitruselised,“ tutvustas Marika mõnda ohutusnõuet.

Algajal ei soovitata ka nahale mõeldud tooteid ja seepe-šampoone ise tegema hakata, vaid muretseda need aroomterapeutidelt. Küll võib saunas leilivette panna 1-2 tilka ning lõhnalambis kasutada eeterlikku õli kõige ohutumal viisil.

„Muide, lihtsa lõhnalambi saab kombineerida, võttes väikese kausikese puhta veega ning asetades see radiaatorile või ahjule ning tilgutades sinna mõned tilgad eeterlikku õli – ei pea tingimata minema poodi lõhnalampi ostma, niimoodi saab lõhnalambi sobivuse enesele eelnevalt välja selgitada ja seejärel alles vastav investeering teha,“ soovitas ta.

Imet siiski ei tee

„Aroomiteraapiat soovitan neile, kes tunnevad pingeid, on üle väsinud või tunnevad, et ei jätku energiat, samuti neile, kes soovivad leevendada lihaspingeid,“ ütles Marika.

Tema sõnul võib aroomterapeudi poole pöörduda erinevate vaevustega, kuid energia taastamine ja psüühiline tasakaal juba iseenesest aitavad kaasa haiguste vältimisele. „Seega tegelegem iseenda heaolu ja tervise säilitamisega, siis võib juhtuda, et haigused meid ei kimbutagi, isegi mitte külmetushaigused,“ sõnas ta.

„Imet aroomteraapia või aroomterapeut ei tee – ta vaid aitab loodusest pärinevate abimeeste kaudu inimesel saada paremaks,“ lisas Marika.

Rohkem infot aroomiteraapia ning konkreetsete õlide mõjude kohta leiab Eesti Aroomteraapia Ühingu koduleheküljelt, kus on kirjas ka Eestis koolitatud ja pädevate aroomterapeutide kontaktid.

Artikkel valmis MTÜ Ökomeedia ja Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskuse koostöös.

Autor: Lemmi Kann, Bioneer .ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700