Lemmi Kann • 20. aprill 2011
Jaga lugu:

Kuidas kajastada bilansis tähtajalist hoiust?

Küsimus: Ettevõtte paigutas vaba raha tähtajalisele hoiusele üheks aastaks. Kas bilansipäeval tuleb kajastada tähtajaline hoius lühiajalise finantsinvesteeringu all hoiustatud raha väärtuses või bilansipäeva seisuga kogunenud intressituluga?

Vastus: RTJ 2 kohaselt  loetakse raha ekvivalentideks  lühiajalisi (üldjuhul kuni 3 kuud) kõrge likviidsusega investeeringuid, mida on võimalik konverteerida teadaoleva summa raha vastu ning millel puudub oluline turuväärtuse muutuse risk (näiteks lühiajalised deposiidid ja osalused rahaturufondides).

Deposiit, mille pikkuseks on üks aasta, seega raha ekvivalendiks ei loeta ning seetõttu tuleb see arvele võtmisel kajastada lühiajalise finantsinvesteeringuna.Küll aga tuleb raamatupidamiskohustuslasel vastavalt Raamatupidamise seaduse §-le 15 majandusaasta aruande koostamisel inventeerida kõigi varade ja kohustuste saldod. Ning juhul, kui deposiidi tähtaeg saabub 3 kuu jooksul peale bilansipäeva tuleks antud deposiit kajastada raha ekvivalendina. Samuti juhul kui deposiiti on võimalik katkestada ning juhtkonnal on bilansipäeva seisuga kindel teadmine, et seda kavatsetakse teha, tuleks antud deposiit kajastada raha ekvivalendina. Muudel juhtudel on aga tegemist lühiajalise finantsinvesteeringuga.Bilansipäeva seisuga kogunenud intressinõude peaks kajastama muu lühiajalise nõudena ning seda ainult juhul, kui juhtkonnal ei ole plaanis deposiiti varasemalt katkestada, sest reeglina sel juhul intresse välja ei maksta.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

 

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Enimloetud
Marianne Lõhmus
Marianne LõhmusärijuhtTel: Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt