29. märts 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mida uut võib ettevõtja oodata õigusloomes?

Kuigi Riigikogu valimised on äsja olnud ja veel ei ole päris selge, milliseks kujuneb valitsuse koosseis, võib ennustada, et suures plaanis jätkub ministeeriumite õigusloome seniseid suundi arvestades. Kindlasti võib aga oodata ka uute teemade lisandumist või rõhuasetuste muutmist.

Oleme üritanud iga aasta alguses anda ülevaadete sellest, milliseid algatusi või uusi eelnõusid võib jooksva aasta sees oodata. Seda just ettevõtja vaatenurgast oluliste teemade kaupa. Paraku on olukord aga selline, et kui oleksime samal teemal soovinud ülevaadet teha jaanuari lõpus, oleksime pidanud piirduma vaid Justiitsministeeriumi ja Kultuuriministeeriumi informatsiooniga, sest teiste ministeeriumite tööplaane või sarnaseid kavasid lihtsalt veel avalikustatud ei olnud.

Tuleb tõdeda, et ka tänaseks ei ole olukord oluliselt parem. Paraku on jätkuvalt ka ministeeriumeid, kelle kodulehel kaasamise teemalises rubriigis leidub viimase informatsioonina tegevuskava aastast 2006 või tööplaan 2009. Eks ole see omamoodi märk kaasamise arengust, kaasamise heade tavade rakendamisest ning õigusloome läbipaistvusest. Vaatame neid, mis avalikud on.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, mille koostamist alustati juba 2010. aastal, ning milles kavandatud muudatustest kirjutasime põgusalt ka Teatajas. Puudutab uus seadus eelkõige bussi- ja taksovedajaid, ühistranspordi kasutajaid, ühissõidukite juhte, ühistranspordi korraldajaid (KOV-d, maavalitsused). Eelnõu plaanitakse ministeeriumite vahel kooskõlastamiseks esitada aprill-mai 2011; Ka see on iseenesest teema, millest põgusalt Teatajas juttu oleme teinud, kuna oleme ka protsessiga otseselt seotud. Eelnõu peaks kooskõlastamisele minema aasta lõpus, ehk novembris 2011., mis puudutab ilmselgelt kõiki elektritootjaid ja -tarbijaid ning on oma olemuselt väga sensitiivne. Eelnõuga soovitakse luua juriidiline baas tuumajaama ehitamiseks Eestis, kui tulevikus peaks sündima vastav poliitiline otsus. Eelnõu sõnastab põhilised elemendid planeerimise, heakskiiduprotsessi, ohutuse jms. Eelnõu võib ilmavalgust näha 2011 I poolaastal.. Eelnõuga soovitakse võtta üle ELi elektri siseturu direktiiv ja harmoneeritakse taastuvenergia direktiiv. Lisaks valmistutakse ka elektrituru avamiseks 2013. aastal ning lahendatakse mitmeid praktikas esile kerkinud probleeme. Eelnõu peaks laiemale kooskõlastamisele kava kohaselt jõudma veel märtsis.

Nii Kaubanduskojale, oma töö planeerimisel, kui ka ettevõtjatele, on kindlasti olulised teemad, millega tegeleb Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.- Aasta esimeses pooles peaks valmis saama uus ühistranspordi seadus

- Juba eelmise aasta lõpus alustati ka mõningate muudatuste ettevalmistamist konkurentsiseadusesse.

- Ette on valmistamisel ka tuumaenergia seaduse eelnõu

- Energeetikaga seotuna on kavas ka elektrituru seaduse uuendamine

Täiendavalt on kaasamise tööplaanis ette näha veel postiseaduse ning maagaasiseaduse muutmist ning mitmete strateegiate või tegevuskavade koostamine nt Aasia strateegia, mille osalemisel ka meie osaleme.

Justiitsministeerium. Mõlemad peaksid kestma läbi aasta ning kuigi esimese puhul on ka eelnõu tööversioon juba valmis, ei pruugi kummalgi juhul Riigikogule esitamiseks küps eelnõu valmida enne sügist.. Selle muutmist on ministeerium kavandamas. Aasta lõpus võib siin ka vastavat eelnõud oodata., sh analüüsitakse maksejõuetuse õigust ja pankrotiõigust juhatuse liikme vastutuse osas. ning vajadusel koostada seda täpsustav eelnõu. Kõik see peaks juhtuma veel enne aasta lõppu. Tehnorajatiste talumiskohustuse eest tasu maksmise temaatika on juba pikemat aega üleval olnud ning ilmselt just seetõttu on teema analüüsida võetud..

Järgmine oluline teemade ring puudutab kahtlemata Justiitsministeeriumi ning selle ettevalmistatavaid eelnõusid ja analüüse. Tuleb tunnustada ministeeriumit selle eest, et põhjalik tööplaan käesolevaks aastaks oli avaldatud juba aasta alguses ja kõigile seega näha, millistes olulisemates suundades tegutseda kavatsetakse.- Oluliste teemadena jätkuvad käesoleval aastal kindlasti kaks suurt kodifitseerimisprojekti – keskkonnaseadustiku eriosa koostamine ja ehitusseadustiku üld- ja eriosa eelnõude koostamine

- Hiljutise Andmekaitse Inspektsiooni juhendite valguses on ka ettevõtjale üha olulisemaks muutunud isikuandmete kaitse seadus

- Eelkõige äriseadustiku ja ühinguõiguse valguses plaanitakse tööplaani kohaselt tegeleda ka juhatuse liikme vastutuse regulatsiooni analüüsiga

- Samuti on ministeeriumil plaanis analüüsida juriidilise isiku üldkoosoleku kokkukutsumise regulatsiooni

- Üheks oluliseks teemaks, millega ministeerium sel aastal tegeleda kavatseb, on tehnorajatistega seonduvad probleemid ning nende kõrvaldamiseks eelnõu koostamine.

- Lisaks siseriiklikele teemadele on kindlasti oluliseks ka Euroopa suunalised tegevused, nagu euroopa osaühingu määruse eelnõu, lepitusmenetluse direktiivi ülevaatamine või kohtulahendite piiriülese täitmise temaatikad

Sotsiaalministeerium (2008/104/EÜ) muudatuste ülevõtmise ettevalmistamisega. Direktiivi ülevõtmise tähtaeg 05.12.2011, mistõttu võib vastavat eelnõud oodata juba peatselt. ning selle muutmise ette valmistada. Tegemist on samuti teemaga, mis tõusetus juba eelmisel aastal ning mille üle toimunud aruteludes ka Koja esindajad osalesid. Eelnõu peaks kooskõlastamisele jõudma samuti juba kevadel. ning tööaja direktiiviga seotud tegevused, mis küll koheselt Eesti ettevõtjat ei mõjuta, kuid pikemas perspektiivis kindlasti.

Sotsiaalministeeriumi tegevused on ettevõtjaile samuti ühed olulisemad. Laiemalt eelkõige kõik see, mis seondub tööõigusega. Lähtuvalt tööplaanist võib siingi muudatusi ja arenguid ette näha.- Lähtuvalt juba direktiivi ülevõtmise kohustusest, tuleb käesoleval aastal tegeleda renditöö direktiivi

- Ka kavatseb ministeerium üle vaadata Vabariigi Valitsuse määruse „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“

- Täiendavalt võib välja tuua ka lähetatud töötajate direktiiviga

Keskkonnaministeerium. Töös eelnõu koostamiseks on planeeritud märtsist juulini. ning seda hiljemalt detsembriks., mis laiemale avalikkusele peaks arvamuse avaldamiseks jõudma küll alles 2012 alguses.. Muudetakse veeseaduse sätteid, mis reguleerivad põllumajandustootmise veekaitselisi piiranguid. Lisatakse põhjavee valdkonda (puurkaevud ja salvkaevud) reguleerivad sätted. Reguleeritakse jääkreostust ja veekaitsevööndeid käsitlevat osa.

Keskkonnaministeerium on samuti üks nendest, kes oma kaasamiskava käesoleva aasta kohta on avaldanud. Nagu ikka on ka seal teemasid, mis ettevõtjatele huvi pakuvad ning muudatusi on kavas praktiliselt kõikides olulisemates seadustes.- Üks oluline seadus, millega paljud ettevõtjad kokku puutuvad ning mida käesoleval aastal ka muuta kavatsetakse on pakendiseadus

- Muuta on kavas ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seadust

- Samuti on kavas tegeleda metsaseaduse muutmise ettevalmistamisega

- Muudatusi on tööplaani kohaselt kavas ka veeseaduses

Kultuuriministeerium Sellest on räägitud juba mõnda aega ning tööversiooni valmimine peakski tööplaani kohaselt käesolevasse aastasse jääma. (kavandatakse juuniks) või teadmine, et ette hakatakse valmistama meediateenuste valdkonna regulaatorasutuse loomist.

Kultuuriministeerium on Justiitsministeeriumi kõrval samuti üks nendest, kes oma 2011. aasta tööplaani juba jaanuaris avaldasid. Kuigi tegemist on valdkonnaga, mis ettevõtjat ehk veidi vähem puudutavad, on olulisi teemasid sealgi.- Üks oluline teema, mis ettevõtjaidki puudutab, on uue autoriõiguse seaduse koostamine.

- Vastava valdkonna ettevõtjatele on oluliseks kindlasti ka muudatused, mis puudutavad sundeksemplari seadust

Ülalloetletud teemad on tegelikult vaid väike osa õigusaktidest või eelnõudest, mis käesoleval aastal tõenäoliselt arutlusele tulevad ja millega ka Kaubanduskojal tegeleda tuleb. Kui suures mahus just igaühega, kuid täielikult tähelepanuta neist vaevalt ükski jääb. Kogemus on näidanud, et ka teema, mis esmapilgul ettevõtjat ehk ei puudutagi, võib seda siiski üsna oluliselt teha.

Sellest tulenevalt jälgime Kaubanduskojas jooksvalt, milliste määrustes, seaduste või direktiividega parajasti ministeeriumid või Riigikogu tegeleb ning anname olulistest arengutest loomulikult teada ka oma liikmetele.

Artikkel ilmus Kaubandus-Tööstukoja Teatajas.

Autor: Lemmi Kann, Mait Palts

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700