Autor: Lemmi Kann • 9. märts 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

EVEA: RIKi uus raamatupidamisteenus ei ole vastuvõetav 

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioo saatis justiitsministeeriumile märgukirja, milles EVEA kritiseerib RIKi poolt loodavat väikeettevõtetele mõeldud e-raamatupidamiskeskkonda.

Nädalapäevad tagasi said kõik Eesti väikeettevõtted Registrite ja Infosüsteemide Keskuselt e-maili, milles tutvustati ideed korraldada väikeettevõtete raamatupidamist e-äriregistris või e-maksuametis. Kuigi algselt räägitakse tasuta teenusest, küsitakse RIK’i küsimustikus, kas ettevõtja oleks valmis selle eest ka tasuma.

EVEA on saatnud justiitsministeeriumile märgukirja, milles juhib tähelepanu põhimõttelistele probleemidele.EVEA president Marina Kaasi sõnul ei ole see idee vastuvõetav vähemalt kolmel põhjusel:

1. Riik ei tohiks siseneda ettevõtlusturule tavapäraste teenustega ja pakkuda seeläbi kõlvatut konkurentsi samal alal tegutsevatele ettevõtjatele, antud juhul – raamatupidamis- ja IT-firmadele.

Kavandatud raamatupidamise korraldamise keskkond, tarkvara  ja klienditugi oleksid selgelt riigipoolne kõlvatu konkurents erasektorile, sest turutõrget antud valdkonnas ei ole ning samu teenuseid pakuvad arvukad heal professionaalsel tasemel erafirmad. Uue teenuse arendamiseks ja pakkumiseks kasutataks sel juhul maksumaksjate (s.h. turult väljatõrjutavate ettevõtete) raha ja sellise teenuse turulepaiskamine tasuta või eriti soodsa hinnaga oleks turusolkimine. Samas tasulise avaliku raamatupidamisteenuse puhul oleks tegu juba kord eelarvest kinni makstud tegevuse eest teistkordse  tasu küsimisega.

"Kahjuks ei ole tegemist esimese riigipoolse katsega osutada ettevõtjatele kõlvatut konkurentsi. Näiteid reaalsest majanduselust võib leida näiteks turismi, koolituse ja konsultatsiooni sektorites.  EVEA on ka varem protestinud riigi konkureerimise vastu erasektoriga," ütles Kaas.

2. Riiklikust e-raamatupidamisest on vaid üks samm totaalse riigikontrollini ettevõtete üle.

Riigi hallatavat raamatupidamiskeskkonda kasutavate ettevõtete majandustehingute pisimadki üksikasjad  oleksid pidevalt kontrollitavad ja jälgitavad ilma, et asjaosalised ettevõtted seda isegi teaksid. Kindlasti suureneks oluliselt ka oht, et ettevõtete konfidentsiaalne info lekiks ning satuks valedesse kätesse. Tekib oht, et ettevõtja kaotab igasuguse privaatsuse.

3. Kahtlusi tekitab pakutava süsteemi lisandväärtus ja klienditoe kvaliteet. Juba täna on turul olemas arvukalt tasuta majandustarkvara lahendusi pisifirmadele. Ka tasuliste raamatupidamise lahenduste ja teenuste  puhul ei ole nende maksumus väikeettevõtjale peamiseks probleemiks ja kuluartikliks. Võimalik uus loodav lahendus viiks aga kindlasti riigieelarvest korraga suure summa raha ning vajaks ka mahukaid ülalpidamiskulusid. Kust leiaks riik suurema ja parema kompetentsi raamatupidamise valdkonnas ning milleks peaks dubleerima turul hästi kättesaadavat teenust?

EVEA rõhutab oma pöördumises , et e-riik ei tohi minna vastuollu ettevõtlusvabadusega.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700