Autor: Lemmi Kann • 28. veebruar 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maksukurjategijate hulk on kasvanud

Maksu- ja Tolliameti uurimisosakonna töötajad alustasid 2010. aastal 724 kriminaalmenetlust, mis on 8% rohkem kui aasta tagasi. Kuriteo toimepanijaid tehti kindlaks 576, ehk 205 võrra rohkem kui 2009. aastal.

Uurimisosakonna tegevuse tulemusena peeti kinni salakaupa ja ebaseaduslikus käitlemises olnud aktsiisikaupa kokku 2,7 miljoni euro (43 mln kr) väärtuses. Tasumata makse tuvastati 17,6 miljoni euro (276 mln kr) ulatuses.

Maksu- ja Tolliameti uurimisosakonna juhataja Rene Kanniste sõnul on menetlusse võetud kriminaalasjade valikul arvestatud kuritegevuse muutuvaid trende.

“Kui eelmistel aastatel on maksukuritegevuse põhitrend olnud arvevabrikuga seotud petuskeemid, siis 2010. aastal alustatud kriminaalasjade puhul on enamasti tegemist suuremat maksukadu tekitavate maksupettuse skeemide avastustega," kommenteeris Kanniste.

Kokku avastasid Maksu- ja Tolliameti töötajad 2010. aastal 9,8 miljonit sigaretti, 11 676 liitrit absoluutalkoholi ning 115 kg narkootilisi aineid ning tuvastasid 1,25 miljardit krooni ehk 80,3 mln eurot tasumata makse. Riigile tekitatud maksukahju hüvitamise ja kriminaaltulu konfiskeerimise tagamiseks arestiti 1,3 miljoni euro (21 mln kr) väärtuses kuritegudes kahtlustatavate isikute vara. Lisaks majanduskuriteo episoodidele tuvastati ka rahapesu ja kuritegeliku ühenduse toime pandud kuriteo episoode.

Suuremat maksukahju tekitanud tegevusvaldkonnad - kütus ja kinnisvara - on Maksu- ja Tolliameti erilise tähelepanu all.

"Riiulifirmadega seotud kütusetehingud tekitavad suure maksuaugu ja ebaausa konkurentsi ning kinnisvaraga seotud näilisi tehinguid kasutatakse riigikassast raha alusetu tagasiküsimisega ehk tegemist on riigi raha vargusega”, lausus Kanniste.

Uurimisosakond esitas kütuse ja kinnisvara  petuskeemides kahtlustusi kokku 21 isikule ja tuvastas tasumata makse 134 miljonit krooni.

Olulisemad saavutused 2010. aastal:. Müügi käive oli umbes 30 - 40 tellimust päevas. Läbiotsimisel leiti laste madratsi alt ka 60 000 krooni sularaha.

- Märtsis peeti kinni 3 isikut, kes tõid Lätist Tallinna 1500 liitrit piiritust.- Lõuna regioonis viidi lõpule kriminaalasi transpordi- ja konsultatsiooniteenuse valdkonnas, mille käigus jäi riigile laekumata 30,5 miljonit krooni. Lisaks tuvastati selle kriminaalasja raames ka õigusemõistmise takistamise episood, sest kohtule esitati võltsitud meditsiinidokument.- Tartus viidi lõpule kriminaalasi, kus organiseeritud kuritegevusega seotud isikut kahtlustati tuludeklaratsioonis ligi 380 000 krooni deklareerimata jätmises ja 1,12 miljoni krooni käibemaksupettuse organiseerimises.- Juuni lõpus peeti Tallinnas ja Sillamäel kinni neljaliikmeline grupp, kes organiseeris ca 1,8 miljoni sigareti salakaubaveo Inglismaale ja toimetas märtsist maini Eestist Rootsi 3,52 miljonit sigaretti.- Uurimisosakonna Ida talituse poolt põhiliselt Narvas menetletud narkokuriteoga seotud kriminaalasjas esitati kahtlustus 29 isikule, kes on seotud 39 kg amfetamiini, 15,3 kg teiste narkootiliste ainete ebaseadusliku käitlemise ja salakaubaveoga. Isikutelt võeti ära 2 miljonit krooni sularaha.- Juunis tehti läbiotsimine AS-i Liiwi Heliis tootmis- ja kontorihoonetes, kust leiti kokku 1100 liitrit viina, mille tootmiseks puudus luba. Tavatarbimisse mõeldud 360 pudelit leiti peidetuna laost välja sõitnud kaubikust.- Tallinnas peeti mais kinni kuritegelik ühendus, mis tegeles riiulifirmade kaudu kütuse müümisega ja kütteõli toimetamisega Lätist Eestisse, mis pärast kvaliteedinäitajate parendamist müüdi diiselküttena variettevõtete kaudu tarbijatele. Riigile jäeti tasumata 17,6 miljonit krooni. Isikutelt õnnestus sularahana arestida 2,6 miljonit krooni.- Prokuratuuri saadeti käibemaksupettuse arvevabriku juhtum, kus valeandmete kajastamisega käibe-, tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioonides tekitati riigile kahju 19,2 miljonit krooni.- Lääne-Virumaal viidi lõpule maksukuriteo eeluurimine sõidukite müügiga tegelevate ettevõtete ja isikute suhtes, kelle esitatud valeandmete tõttu jäi riigil saamata 22,8 miljonit krooni.- Augustis tehti läbiotsimised mittenarkootiliste ravimite impordiga tegelenud inimeste elu- ja töökohtades. Nende poolt käideldud narkootikumide analooge, st psühhoaktiivseid aineid toimetati Eestisse posti teel ja müüdi kohapeal interneti keskkonnas www.legalize.ee

- Oktoobri alguses avastati 47,81 kg kokaiini, mis oli segatud 220 kilo kohvipuru sisse. Saadetis jõudis Eestisse lennukiga läbi Saksamaa Venezuelast. Kinni peeti kolm isikut, kusjuures üks nendest Hollandis.- Detsembris tehti läbiotsimised Kilingi-Nõmmel ja Pärnus salaviina ladustamisekohtades, kust leiti 3526 pudelit viina (Valgevene ja Venemaa päritoluga); 1173 pudelit Austria päritolu veine ja Adidase kaubamärki kandvat ilmset võltstoodangut- 629 tossupaari, lisaks 29 paari Adedassi tenniseid.- Pärnus, Tartus ja Peipsi ääres tehti mitu läbiotsimist äriühingutes, mis seotud käibemaksu pettusega kalanduse valdkonnas. Peipsi järvel osteti harrastuskaluritelt kala kokku ja prooviti seda legaliseerida riiulifirmade kaudu.Kohtulahendini jõudnud kriminaalasjadest väärib märkimist võltsitud maksumärke kasutanud viinatootja Offex Groupi juhtum, milles mõisteti süüdi 6 inimest, kellele määrati karistuseks tingimisi vangistus kahest kuni nelja ja poole aastani ning konfiskeeriti 1,48 miljoni krooni väärtuses sularaha, 5,2 miljoni kooni väärtuses väärtpabereid ja kolm kinnistut.Lisaks juhtum, kus käibemaksupettuste tegemiseks arvevabriku organiseerinud inimene mõisteti süüdi ka rahapesu kuriteos ja talt konfiskeeriti 2,95 miljoni krooni väärtuses vara.

 

 

Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700