28. oktoober 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kuidas tulla toime hulluksajava bossiga

Inimesi edutatakse ja neist saavad juhid väga erinevatel põhjustel, kirjutab Roy Lilley raamatus „Toimetulek keeruliste inimestega“.

Mõned on oma alal tõepoolest väga head, sellised on taevalikud juhid. Õnnetuseks on paljud bossid ka põrgulikud!

• Tehnikavaldkonnas on firmajuhid sageli oma kohale edutatud põhjusel, et nad on kuivikud ja tehnonohikud. Ent kui asi jõuab inimestega suhtlemiseni, pole neil sellest õrna aimugi.

• Pereärides saadakse bossiks, sest issi ütleb nii.• Korporatsioonides saavad bossid ametikõrgendust kui kauaaegsed töötajad – ja nemad on kindla peale päris kaua oma tooli soojendanud.• Mõnes vähematraktiivses tööstusharus ja avalikus teenistuses täidavad bossi kohta tavaliselt need, kes ei leiaks mitte kuskil mujal tööd.• Müügialal hülgavad edukad müügiinimesed selle, mida nad hästi oskavad, lõpetavad müümise ja keeravad heaks bossiks olemise nimel kõik pea peale.• Probleemsetes firmades tõuseb bossiks raamatupidaja.• Uues uljas IT- ja dot.com-i äris on bossid kogemusteta ja kriisiolukorras harva head.

Kas on üldse olemas kohta, kust võiks leida head bossi?

Jah, muidugi on. Kuid tasub märkida, et bosse ei edutata alati sellepärast, et nad oskavad olla head bossid. Millegi hästi tegemine, heade tehniliste oskuste olemasolu või pikka aega organisatsioonis töötamine on sageli hüppelauaks ukse juurde, millel seisab silt „Boss“. Mõne puhul vormib töö inimest. Teistest saavad kõndivad koletised.Mida viletsad bossid siis teevad?

Kompenseerivad. Nad saavad ebakindlusest jagu, muutudes karikatuurideks sellest, milline boss nende meelest olema peab. Kui keegi pole neid kunagi koolitanud inimeste juhtimise, tööjõu kvalifikatsiooni või personalijuhtimise teemal, kuidas nad peaksidki kõike seda teadma? Seetõttu mõtlevad nad vajaliku ise välja. Nad muutuvad ülbeteks, vaenulikeks, nad röögivad, lõugavad ja manipuleerivad. Sellistele bossidele on raske meelepärane olla, nad on isekad ja ebakindlad. Aga nendega on väga lihtne toime tulla!Olulisem kõigepealt. Nemad on bossid ja nende võimuses on teile ust näidata. Seega, kui teile on meelepärane mõte igakuisest palgapäevast, ärge unustage diplomaatiat. Laske bossil tunda, et ohjad on tema käes – isegi siis, kui tegelikult on need teie enda peos!

Härra Tigedik

Töötate härra (või proua) Tigediku alluvuses? Käkitegu.Lubage tal vihaseks saada! Mis see teisse puutub, kui ülemus tahab lamenti lüüa? See kestab harva kauem kui paar minutit. Laske tal üle keeda, pursata ja plahvatada. Senikaua, kuni teie kaasa ei löö, olete kaitstud. Isegi kui teil on 1000 protsenti õigus, kui teie selja taga seisab firmapoliitika, seadus, Euroopa inimõiguste kohus ja kõik taevased inglid, ärge lööge kaasa.Nõks seisneb selles, kuidas end eemale hoida senikauaks, kuni märul mööda saab. Siin on õpetus, mida teha. Öelge bossile:„Mul on kahju, et te selle peale nii endast välja läksite, ent me peame probleemile lähenema ratsionaalselt. Ma lahkun nüüd ja tulen vast hiljem tagasi, kui meil mõlemal on olnud aega asi läbi mõelda.“

Seejärel lahkuge. Ärge laske end tülitsema meelitada. Võib ju olla tore unistada sellest, kuidas talle öelda: „Sa igavene siga, miks sa mõtled, et keegi üldse tahab sinuga koos töötada? Muud sa ei oskagi kui ainult märatseda.“ Kuid seejärel tekib teil juba järgmine probleem, millega rinda pista – kuhu minna tööle järgmisel nädalal? Jääge rahulikuks ja tegelege probleemiga teie oma seatud tingimustel.

Siinkohal on tähtis sõna „meie“. See hoiab teid sündmustega seotuna, jagab vastutust juhtuva eest ja ei lase paista, nagu esitaksite te süüdistusi või mõistaksite kedagi hukka. „Meie“ ei aja olukorda palavamaks.

Ärge iial laske neil märgata end närvitsemas Jõhkarditest bossidele meeldib näha oma alluvaid närvitsemas – ärge siis pakkuge neile seda rõõmu. Mis ka ei juhtuks:

• jääge rahulikuks.• ärge röökige vastu.• ärge laskuge vaidlusesse. Ärge öelge talle, kuidas nad peaksid oma tööd tegema.• mitte iialgi, mitte mingil juhul ärge kõndige hetke ajel minema.

Mõelgem järele: miks lasta koletisest bossil rikkuda oma unistuste tööd? 

Kui kõik ebaõnnestub, mis saab edasi?Hea küll, te olete teinud kõike, mida saate:

• olete töö õigeks ajaks ära teinud.

• kui te pole seda suutnud, on olemas hea põhjus ja te olete varakult teatanud, et tähtajast kinnipidamine ei ole reaalne.• olete sigudikust bossi avalikkuse ees toetanud, mitte kunagi teda solvanud ega teiste ees lolliks teinud, isegi kui ta seda tegelikult on.• olete bossiga koos töötanud, välja uurinud teda närvi ajavad asjad ja hiljem nendest ülevalt, alt ja kõrvalt mööda hiilinud.• te pole kunagi andnud bossile laskemoona, millega ta saaks teie pihta kõmmutada.

Mis järgmiseks?

Võiksite proovida mediteerimist.

• Personaliosakond saab ehk aidata.

• Võite esitada abipalve kõrgemal positsioonil asuvale töötajale.• Võite oma bossile isegi öelda: „Vaadake, ma tean, et me kõik oleme seda tööd tehes tugeva surve all ja saan aru, et igapäevased viisakused tuleb üle parda heita. Siiski ma ei usu, et leiduks põhjendus, miks ma peaksin teie käitumist vaikselt taluma ja (kirjeldage kindlat teemat või vahejuhtumit, et teie juttu poleks võimalik mitmeti tõlgendada). Me peame edaspidiseks koostöötamiseks leidma parema aluse.“

Lõpuks – mida siis?

Teil on vaid üks elu ja see ei ole (kordamist väärt klišee kohaselt) „näidendiproov“. Lahkuge, minge ära, laske jalga, hankige omale elu. Kui te olete omal alal osav, lahkuge uppuvalt laevalt ja leidke teine töökoht. Tehke seda oma tingimustel, oma ajal ja omas tempos. Ärge marssige välja, ärge prõmmige ustega ja ärge ähvardage kedagi. Lihtsalt lahkuge. Kui te arvate, et teil jagub piisavalt ainest töövaidluskomisjoni või kohtu jaoks, külastage vastavat ametiasutust ja tehke asi selgeks. Lahkuge vaikselt. Ärge rääkige inimestele, et otsite teist tööd: ei ole olemas sellist asja nagu saladus.Ärge olge õnnetu, elu on liiga lühike.

 

Autor: Lemmi Kann, Liivi Kedelauk

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700