Lemmi Kann • 7 oktoober 2010

Ühe-päeva-firmad kütuseturul jahivad kiiret raha

MTA ja Õliühingu liikmete esindajad ning teised kütuseturul tegutsejad otsisid eilsel ümarlaual võimalusi, kuidas efektiivsemalt toetada ausat konkurentsi Eesti kütusevaldkonnas.

“Iga päev aina lisanduv hulk kütusega kärmelt rikastuda lootvaid ühe-päeva-firmasid diskrediteerib kogu valdkonna mainet, kahandab riigi tulusid ja pärsib kütuseturul tegutsevate ausate ettevõtete konkurentsi. Seepärast on väga oluline just turuosaliste enda käitumine, sest nende tegevuse kaudu korrastubki turg ja see annab aluse loota ausat konkurentsi. Kohtumise üks eesmärk oli saada turuosalistelt sisendeid seaduslike regulatsioonide parendamiseks,” ütles Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe.

Maksupettuste kahju oli MTA andmetel tänavu esimesel poolaastal hinnanguliselt 360 miljonit krooni ja aasta lõpuks võib see ületada juba 700 miljonit.

Üks lahendus olukorra normaliseerimiseks on ka tegevuslubade süsteemi muutmine senisest formaalsest teatamisest garanteeritud loamenetluseni.

“Täna ei juhtu nendega siiski midagi, kellele MTA on tagatise määra kehtestanud, aga nad ei vaevugi seda ära maksma. Meie arvates on üks kindlamaid viise siiski see, kui käibemaksu kogutaks otse aktsiisiladudes. Võimalusi niisuguseks lahenduseks tasub uurida teistelt riikidelt. Õliühingu jaoks on oluline ka uue vedelkütuse seaduse muutmise seaduseelnõu, mis jõustudes annab maksuhaldurile veel ühe täiendava võimaluse turgu korrastada,” ütles Eesti Õliühingu juht Toomas Saks.

Igal kütuse ostjal on juba praegu võimalik elektrooniliseltkontrollida ka tehingupartneri registreeringu andmeid Majandustegevuse registris (MTR). Täiendavalt soovitab maksuhaldur pöörata tähelepanu kütuse hinnale. Isikud, kes müüvad kütust, millelt riigimaksud on maksmata, saavad kütust müüa tunduvalt odavamalt kui teevad seda maksud tasunud kütuse müüjad. Samuti saavad isikud küsida müüjatelt tõendit käibemaksu tagatise tasumise või tasumiskohustuse puudumise kohta. Neid tõendeid hakkas maksuhaldur välja andma septembris.

 

 

Jaga lugu:
Seotud lood
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Marianne Lõhmus
Marianne Lõhmusraamatupidaja.ee ärijuhtTel: 6670405
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700