Autor: Lemmi Kann • 6. august 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Euro-ABC raamatupidajale

Äripäeva Raamatupidamise käsiraamat annab raamatupidajatele ülevaate, millised tegevused ootavad raamatupidajaid ees, et olla valmis eurole üleminekuks.

Raamatupidamisarvestuses toimub europäeval järsk üleminek – kroonipõhine arvestus muutub europõhiseks. Töökoormuse hajutamiseks ja raamatupidamisarvestuse eurole üleviimise hõlbustamiseks on otstarbekas teha asjakohaseid ettevalmistusi ning koostada eurole üleminekuks vajalike tööde plaan koos ajakavaga.

Tavapärane raamatupidamislike nõuete ja kohustuste inventuur ning saldode võrdlus on praegu eriti olulised protseduurid – need tuleks teha juba enne bilansipäeva, et europäeval pääseda näiteks lootusetute nõuete, riknenud varude või amortiseerunud põhivara ümber-arvestusest ja kontrollimisest.

* Vaata üle raamatupidamises kasutatavad hinnakirjad või hinna arvutamise valemid (nt kogusel baseeruvad hinnaalandused) ning kontrolli, kas need on eurodes väljendatuna adekvaatsed. 

* Vaata üle töölepingud – nii nagu muude lepingute puhul tuleb ka palga- ja kindlustussummad eurodesse ümber arvestada.

Kui töölepingus on sätestatud majandustulemuselt või tehingutelt makstava tasu summa, varalise vastutuse või konkurentsipiirangu kokkuleppest kinnipidamise hüvitis, on mõtet need summad üle vaadata. Lepinguid ei pea muutma, kuid Eesti kroonides sõlmitud lepingute rahalised väärtused arvestatakse ümber eurodesse, kasutades üleminekukurssi ja ametlikke ümardamisreegleid.

* Vaata üle ka muud vääringuid sisaldavad dokumendid, näiteks ettevõttes kehtestatud mootorikütuse ja telefonikulu rahalised limiidid, otsekorralduste ja püsimaksete summad ning makselimiidid, mis ei tarvitse automaatselt ümberarvestatuna olla adekvaatsed ega mugavad kasutada.

Ära unustada ka juhtimis- ja raamatupidamisarvestuses laialdaselt kasutatavaid Exceli abitabeleid või Accessi andmebaase, millesse võivad olla konstandina sisse kirjutatud rahalised näitajad kroonides.

Saldode ümber-arvestus vormistatakse raamatupidamisõiendina ning see peab raamatupidamise seaduse § 7 lõike 3 järgi sisaldama järgmisi algdokumendis nõutavaid andmeid:

1. jaanuari 2011 seisuga tuleb koostada üleminekubilanss, milles on kõik saldod esitatud eurodes.

-dokumendi nimetus ja number

- koostamise kuupäev- tehingu majanduslik sisu-tehingu arvnäitajad (kogus, hind, summa)- algdokumendi koostaja nimi - majandustehingut kirjendavat raamatupidamiskohustuslast esindava isiku allkiri (allkirjad), mis kinnitab (kinnitavad) majandustehingu toimumistasjaomase raamatupidamiskirjendi järjekorra¬number.

Raamatupidamise seaduse § 15 lõike 5 järgi koostatakse ja esitatakse raamatupidamise aastaaruanne Eestis ametlikult kehtivas vääringus ehk esitusvaluutas, mis määratakse aruandeperioodi lõpu ehk bilansipäeva seisuga.

Eurole üleminekul lähtutakse aastaaruande koostamisel ja esitamisel järgmistest reeglitest:

* kui bilansipäev on enne europäeva, koostatakse ja esitatakse aruanne Eesti kroonides* kui bilansipäev on pärast europäeva, koostatakse ja esitatakse aruanne eurodes.

Enamiku raamatupidamiskohustuslaste puhul langeb majandusaasta kokku kalendriaastaga. Eurole üleminek on ajastatud aastavahetusele – see tähendab, et 2010. majandusaasta aruanne tuleb koostada Eesti kroonides.

Need raamatupidamiskohustuslased, kelle majandusaasta ei lange kokku kalendriaastaga, koostavad aastaaruande vääringus, mis kehtib nende majandusaasta lõpul. Seega, kui majandusaasta lõpeb pärast 1. jaanuari 2011 ehk europäeva (nt 31. märts 2011), tuleb aruanne koostada eurodes.

Aruandeperioodile eelneva perioodi võrdlusandmete ümberarvestamisel Eesti kroonidest eurodesse lähtutakse Euroopa Liidu Nõukogu määruses kinnitatud valuutakursist. Aastaaruande lisades tuleb avalikustada arvestus- ja esitusvaluuta muutumise põhjus.

Info- ja arvestussüsteemid

Ettevõtted peavad eurole ülemineku tõttu seadistama oma raamatupidamis- ja juhtimistarkvara ning kassasüsteemid ümber, et pärast europäeva töövõime säilitada.

Eurole üleminek toob isegi nüüdisaegse tarkvara puhul kaasa palju tööd:

- seadistuse kindlakstegemine- skriptide ümberkirjutamine- andmete konverteerimine- üleminekutestide ja vajaduse korral paranduste ning uute testide tegemine.

Enne konverteerimist tuleb välja trükkida või salvestada tähtsamad aruanded, nagu:

*Bilanss*Kasumiaruanne*Saldoaruanne*Müügireskontro*Ostureskontro*Laoseis*Põhivara

Konverteerimisega alustades tee kindlasti andmebaasi tekstikoopia või andmebaasi koopia, et konverteerimiseks ja aruannete kontrollimiseks oleks kaks sisult identset andmebaasi – ühes on andmed kroonides ning teine konverteeritakse eurodesse.

Pärast konverteerimist peab samad aruanded genereerima eurodes ja võrdlema neid enne konverteerimist trükitud krooniaruannetega.

Katseta uue tarkvara kõiki mooduleid või funktsioone, näiteks koostada arveid, registreerida laekumisi, võtta arvele põhivara, arvestada kulumit.

Eurole üleminekuga seotud konkreetsed toimingud raamatupidamispaketis (nt baasvaluuta määramine) tuleb ette anda tarkvara väljatöötajal või edasimüüjal.

Raamatupidajatel tuleks arvestada lisaajaga, mis kulub uuendatud programmiga tutvumisele ja raamatupidamisandmete (korduvale) kontrollimisele pärast europäeva – see seisab IT-lahenduste installeerimise järel paratamatult ees.

Pikemad selgitused ja näited leiab Äripäeva Raamatupidamise käsiraamatust, mida saab tellida SIIN .

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700