Rivo Sarapik • 5. juuli 2010
Jaga lugu:

Statistika kolm seadust koonduvad ühte

Augustist hakkab riiklikku statistikat korraldama Statistika seadus, mis koondab kokku praegu valdkonna kolm seadust.

Hetkel reguleerivad riikliku statistika valdkonda ning loenduste tegemist kolm seadust: riikliku statistika seadus, rahva ja eluruumide loenduse seadus ning põllumajandusloenduse seadus. Kolme nimetatud seaduse regulatsioonid liidetakse üheks riikliku statistika seaduseks

Uue seadusega täpsustatakse riikliku statistika tegemise korraldust ja planeerimist, teatas Justiitsministeerium. Riikliku statistika tegijaid on jätkuvalt kaks: Statistikaamet ja Eesti Pank. Seadusega sätestatakse riikliku statistika tegijate rollid ja ülesanded. Statistika tegemise aluseks on viieks aastaks koostatav riikliku statistika programm. Esimene uue seaduse nõuetele vastav programm koostatakse aastateks 2011 kuni 2015. Hetkel kehtiva riikliku statistika seadusse alusel kinnitatud 2010. aasta riiklike statistiliste vaatluste loetelu kehtib statistika tegemise alusena käesoleva aasta lõpuni.

Uue institutsioonina riikliku statistika valdkonnas moodustatakse Vabariigi Valitsuse poolt statistikanõukogu. Nõukogu eesmärgiks on nõustamise ja arvamuse avaldamisega kaasa aidata riikliku statistika tegemise planeerimisele ja arendamisele. Statistikanõukogu liikmeteks on Statistikaameti, Eesti Panga ja Andmekaitse Inspektsiooni esindajad, samuti tarbijate ja andmeesitajate esindajad ning eksperdid.

Seadusega määratakse ka statistika levitamise tingimused. Riikliku statistika levitamine jätkub avaldamiskalendri alusel. Seaduses sätestatakse erisused konfidentsiaalsete andmete levitamisele ning tingimused riikliku statistika tegija kogutud andmete kasutamiseks teaduslikel eesmärkidel. 2011. aastal alustatakse uute teenuste pakkumisega, mis võimaldavad riikliku statistika tegija kogutud andmete kasutamist statistiliste analüüside tegemiseks viisil, mis tagab konfidentsiaalsete andmete kaitse.

Seaduse terviktekst.

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Enimloetud
Marianne Lõhmus
Marianne LõhmusärijuhtTel: Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt