Briti rahvusringhäälingu saatelõik eurole üleminekuks valmistuvast Eestist tõstatas brittides küsimuse - miks Eesti seda teeb?
Jaanipäevanädalal Eesti reportaazhi teinud BBC ajakirjanik Dominic Hughes nägi siin eurokriteeriumitele vastamiseks valusad kärped läbi teinud rahva nägudelt rõõmsaid naeratusi ning ootusärevust uue raha suhtes, ehkki emotsionaalselt on kroon armas.
Rahandusminister Jürgen Ligile, kes leidis, et ühisvaluuta tarvis end vormi kloppimine ja valu talumine oli õigustatud - elavnevad investeeringud ning kaob devalveerimisrisk.
Ligile sekundeeris saatelõigus aga skeptik, Akadeemia Nord professor Ivar Raig, kelle hinnangul võiks ühinemisest lahti öelda. "Meil selgitati inimestele, et eelarvekärped 20% ulatuses on vajalikud ning inimesed talusid seda. Aga lõunapoolsetes riikides on juba 5% kärbe katastroof. See on põhjus, miks ma ei usu ühte ühisvaluutasse," kommenteeris Raig. Temasuguseid skeptikuid aga on BBC hinnangul vähe leida.
Euro on telekanali hinnangul hea näide probleemidest. Lisaks kisuvad hiiglaslik abi Kreekale ning pidevad jutud, et peagi tuleb teisigi liikmeid, käsi pikal, usaldusväärsust ja kindlustunnet alla. Abiks ei ole ka riigijuhtide nääklused. Nii on mõnevõrra üllatav, et ELi pesamuna ja üks värskematest liikmetest tahab ühisraha 1. jaanuarist 2011 kasutusele võtta.