USA Föderaalne Kaubanduskomisjon (FTC) sai käe vahele pikaajalisele pettusele, mille käigus varastati, tihti vaid sendi kaupa, USA tarbijatelt miljoneid dollareid. Osa rahast jõudis ka Eestisse.
Neli aastat töötanud pettus on FTC hinnangul hea õppetund, kuidas äri edendamiseks mõeldud teenuseid - näiteks virtuaalserverid ja riigi e-teenused - saab kuritarvitamiseks ära kasutada, kirjutab Computerworld.
"See oli väga kannatlik petuskeem," ütles Föderaalse Kaubanduskomisjoni esindaja Steve Wernikoff . "Inimesed, kes on selle petmise taga, on väga põhjalikud."
Pettus paistis silma uudse lahendusega. Summasid peteti fiktiivsete teenustasudena 100 fiktiivse ettevõtte nimel välja mõne sendi kaupa, mistõttu jäi vargus tihti märkamata, kisa tõstsid vaid 6% inimestest. 1,35 miljonilt kaardilt peteti välja enam kui 100 mln krooni.
Petuskeemi vedasid ameeriklased, kes palkasid kaasmaalasi, et raha turvalistele kontodele saata. Sihtriikideks olid näiteks Eesti, Bulgaaria, ja Küpros.
Millistest allikatest krediitkaardiandmed saadi, ei ole Wernikoffi sõnul hetkel veel kindel. Näiteks võidi need osta nn mustalt turult, veebisaitidelt, mis müüvad varastatud infot.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.