14. jaanuar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

KUIDAS kaitsta ettevõtte vara töötajate eest?

Seda, et mitte ükski töötaja oma firma tagant ei varastaks, garanteerida ei saa, küll aga saab ise palju ära teha, et vargusjuhtumid peaaegu miinimumini viia.

Nii Äripäevaga rääkinud tuntud ettevõtted Smarten Logistics AS, DSV Transport AS kui ka turvafirma G4S Eesti AS kinnitavad nagu ühest suust, et personali tuleb hoolikalt valida, sest see on kõige tähtsam.

"Riskid käivad kahel jalal," ütles tabavalt G4S Eesti sisekontrolliosakonna juht Rain Pent. DSV Transpordi logistikajuht Alvar Tõruke nentis, et nii edu kui ka ebaedu taga on reeglina inimesed. Ta rõhutas ka, et kuigi paljud arvavad, et nn lihtsa töö tegija peab saama miinimumilähedast palka, siis tegelikult võiks olla palk selline, mis motiveeriks töötajat mitte varastama.

 Lahendus võib olla videovalve paigaldamine

Pent rääkis, et arvestades Eesti majanduse rasket olukorda ja seda, et inimesed on endale headel aegadel väga palju kohustusi võtnud, võib see nende riski tööandja tagant varastada isegi suurendada.

Penti sõnul on ka varastamine üldiselt kasvav trend ja seda veel vähemalt poolteist aastat.

Smarten Logistics logistikadirektor Marko Loos rääkis, et nende firmas on pigem nii, et buumi ajal olnud suur kaadrivoolavus on pidurdunud, inimesed on stabiilsemad ning ka kaod on kõvasti vähenenud.

Loos ütles, et nende firma näitel võib ta öelda, et videovalve ja töötajate teavitamine sellest toimib samuti hästi. Muidugi võimaldab see ka tekkinud kahtlusi tagantjärele kummutada või kinnitada. "On palju juhtumeid, kus süü jääb tänu videosalvestusele väljapoole meie maja ja ka kadunud kaubad leitakse hiljem üles," rääkis logistikadirektor.

Samuti on ettevõttel ranged reeglid - ka ühe šokolaadi varastanud inimesega lõpetatakse tööleping ja lattu tööle minnes tohib kaasa võtta vaid joogipudel ja suitsupakk, mille lao uksel valvav turvatöötaja spetsiaalselt märgistab. "Et eristada laos olevad kaubad töötajate isiklikest asjadest," põhjendas ta ning lisas, et muid isiklikke asju lattu ei lubatagi.

Enamik vargusi ei jõua kunagi politseini

ASi DSV Transport logistikadirektor Alvar Tõruke soovitas toimunud kuriteo registreerimiseks politseisse pöörduda.

"Kuritegu registreeritakse ja sellele on võimalik ka tulevikus viidata," rääkis Tõruke. "Kui ka juhtum jääb esialgu lahendamata, võib see olla abiks järgmise või eelmise juhtumi lahendamisel," lisas ta.

Ainult politseile ta siiski lootma jääda ei soovita. "Tuleb ise ka mõelda, mida teisiti teha, et sellised asjad ei korduks," selgitas ta. Samuti soovitas Tõruke vestelda võtmetöötajatega ja neid juhtunust teavitada ning selle abil ka üldist valvsust ebatavalise käitumise suhtes suurendada.

Penti sõnul ei jõua umbes 2/3 tööandja juures toime pandud vargustest kunagi politseisse.

Ka tema nagu Tõruke rõhutas, et töötajatele tuleb toimunud vargusest rääkida ning ei tohi lasta tekkida mentaliteedil, et ettevõtte vara on teisejärguline või ühisomand.

Veokijuht varastas 2500 liitrit kütust

Pärnu maakohus karistas kriminaalkorras neljakuulise reaalse vangistusega 1,5aastase katseaja jooksul ASi Est-Trans Kaubaveod veokijuhti, kes varastas regulaarselt tööandjalt kütust ning tekitas firmale ligi 26 000kroonise kahju.

Kohtuotsuse kohaselt võttis veokijuht viie aasta jooksul tema kasutuses olnud veokite paakidest kokku ligi 2500 liitrit kütust. Prokurör nõudis teo eest varem kriminaalkorras karistamata mehele neljakuulist reaalset vabadusekaotust.

Ettevõtte omaniku Sulev Saarevälja sõnul on vargused praeguses majandusolukorras sagenev nähtus. "Ebaaus inimene mõtleb välja uusi võimalusi, kuidas oma tööd muuta "efektiivsemaks", omanikud aga peavad pidevalt nägema ette," lisas ta.

Neli nippiKaitse firma vara

1. Reeglid paika, ülesanded korda     * turvalisust mõjutavad sisekorraeeskirjad, ametijuhendid, mis määravad ära töötajate õigused, kohustused ja vastutuse

    * kaootiline või hajunud vastutus raskendab varga tabamist    * liiga harva toimuv inventuur raskendab varguste avastamist

2. Oluline on töötaja valik     * kaader mängib suurt rolli, sest ei ole turvasüsteemi, mida inimene üle ei suudaks kavaldada

    * töötajat tuleb hoolega valida, vaadates nii tema isikuomadusi kui ka materiaalset olukorda    * töötajat tasustades ei tasu alati pakkuda võimalikku minimaalset palka    * kui töötajaskond on stabiilsem, on kaod väiksemad    * pikaajalistel töötajatel tekib tiimitunne ja nad on hoolsamad ning ausamad

3. GPS-seadmed ei lase kütusel kaotsi minna

    * GPS võimaldab igal ajahetkel näha, kus auto viibib ja kes sellega töötab    * GPSi laiendus teavitab firmat kohe, kui auto kütusepaagis toimub järsk kütuse vähenemine    * kasuta videovalvet, mehitatud valvet ja suletud territooriumi    * turvalisuse tagamine peab käima ajaga kaasas

4. Varguse korral pöördu politseisse

    * varastamine on varastamine ja sellele ei ole mingit õigustust    * varguse tuvastamisel pöördu politseisse    * politseis registreeritud andmeid võib vaja minna uute kuritegude avastamiseks    * politseis registreeritud andmeid vajab ka kindlustus    * ainult politseile lootma jääda ei tasu, tuleb ka ise juhtunust õppust võtta    * varguse tuvastamise või kahtluse korral vestle võtmetöötajatega, kelle abil suureneb valvsus    * vargusest teavita kõiki töötajaid, see näitab firma taunivat suhtumist toimunusse    * firma vara ei ole teisejärguline ega ühisomand    * varastamise kahtluse ilmnemisel teavita koostööpartnerit, sest oluline on hoida ärikultuuri ja usaldust

Allikas: Smarten Logistics, DSV Tranport, G4S Eesti

Autor: Lemmi Kann, Kadrin Karner

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700