Autor: Lemmi Kann • 11. jaanuar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Vaata maamaksuseaduse muudatusi!

2010. aasta 1. jaanuaril jõustusid maamaksuseaduse muudatused, mis puudutavad maamaksu tasumise tähtpäevi, maamaksu tasumise ning maamaksuteadete kättetoimetamise tingimusi ja korda.

Maamaksu tasumise tähtaeg ühildatakse füüsilise isiku tuludeklaratsiooni esitamise ajaga.

Maksu- ja Tolliamet väljastab maamaksuteate hiljemalt 15. veebruariks, mil on võimalik hakata esitama elektroonselt füüsilise isiku tuludeklaratsioone.

Seega on tuludeklaratsioonide esitamise ajal isikule juba tema maamaksukohustus teada ja ta võib jätta tagastatava tulumaksu summa maamaksu kohustuse katteks.

Maamaksu tasumise tähtpäevad

Senise maksusumma kolmeks osaks jagamise ja kolme tähtpäeva asemel antakse tasumiseks kaks tähtpäeva – 31. märts ja 1. oktoober.

Maamaksu summaline piirmäär

Summaline piirmäär on 1000 krooni, millest väiksema või võrdse summa peab ära maksma esimeseks tähtpäevaks (31. märtsiks).

Üle 1000 kroonise maksusumma puhul peab maksumaksja tasuma 31. märtsiks vähemalt pool summast, kuid mitte vähem kui 1000 krooni ning ülejäänud osa maamaksust tasutakse hiljemalt 1. oktoobriks.

Seega, kui aastane maksusumma ületab 2000 krooni, tasutakse maks võrdsetes osades.

Näiteks:

   1. Aastane maksusumma on 600 krooni, kogu summa tasutakse 31. märtsiks.

         2. Aastane maksusumma on 1600 krooni, 31. märtsiks tasutakse 1000 krooni, 1. oktoobriks 600 krooni.         3. Aastane maksusumma on 2600 krooni, 31. märtsiks tasutakse 1300 krooni, 1. oktoobriks 1300 krooni.

Kehtestatud piirmäärasid arvestatakse kohaliku omavalitsuse üksuste (KOV-ide) lõikes, st omades või kasutades maad mitmes linnas või vallas, tuleb maksumaksjal arvestada iga KOV-i lõikes 1000 kroonise piirmääraga.

Maamaksu määramise alampiir

Maamaksu määramise alampiiri tõstetakse 50 kroonini senise 20 krooni asemel. Samuti toimitakse intressinõude alampiiriga. Muudatuse kohaselt ei määrata maamaksu ja ei väljastata maksuteadet, kui konkreetses maksuteates arvestatud summa on alla 50 krooni. Intressi ei arvestata ja intressinõue jäetakse esitamata, kui tähtpäevaks tasumata maksusummadelt arvutatud intress on väiksem kui 50 krooni.

Kui isik ei ole maamaksuteadet saanud

Isik, kes ei saanud kätte maksustamisaasta maamaksuteadet 25. veebruariks, on kohustatud teavitama maksuhaldurit 30 päeva jooksul.

Seega tuleb teatis edastada maksuhaldurile hiljemalt 29. märtsiks 2010.

Maamaksu kohustuse tekkimine

Kuni 31. detsembrini 2009 kehtinud seaduse järgi tekkis maamaksukohustus 1. juulist, kui maa omandati või kasutusõigus tekkis enne jooksva aasta 1. juulit, ning maamaksukohustus tekkis 1. jaanuarist, kui omand või kasutusõigus tekkis teisel poolaastal.

Alates 2010. aastast võetakse maamaksukohustuse kindlaks määramise aluseks omandi- või kasutusõiguse olemasolu 1. jaanuari seisuga. Maksuteade väljastatakse isikule, kes 1. jaanuari seisuga on maa omanik või maamaksuseaduse §-s 10 ettenähtud juhul maa kasutaja. Aasta keskel enam ümberarvestusi ei tehta. Tehingupooled võivad otsustada, et varasema omaniku või kasutaja poolt juba tasutud või pärast tehingu sooritamist tasutav maksusumma lisatakse tehinguväärtusele või sisaldub tehinguväärtuses.

Maamaksuteate elektrooniline kättetoimetamine

Kuni 1. jaanuarini 2010 tehti maamaksuteade elektrooniliselt teatavaks vaid isikutele, kes tegid sellekohase märke e-maksuametis/e-tollis.

Arvestades elektrooniliste teenuste laialdast kasutust ja üleriigilist eesmärki minna üle valdavalt elektroonilisele asjaajamisele, rakendab maksuhaldur maamaksuteate teatavaks tegemisel alates 1. jaanuarist 2010 peamiselt elektroonilist kättetoimetamist.

Juhul, kui maksukohustuslane on sõlminud e-maksuameti/e-tolli kasutuslepingu ning teatanud maksuhaldurile oma e-posti aadressi, saadetakse talle maamaksuteade elektrooniliselt. 

Isiku e-posti aadressile saadetakse esmalt kiri maamaksuteate moodustamise kohta. Nimetatud kiri saadetakse e-posti aadressile, mille isik on esitanud e-maksuameti/e-tolli kasutuslepingu sõlmimisel või on märkinud oma isikuandmetes deklaratsiooni täitmisel. Lisaks kasutatakse ka riigi poolt isikutele antud e-posti aadresse ([email protected]) nende puhul, kes on selle www.eesti.ee keskkonnas aktiviseerinud.

Maamaksuksuteatega on isikul võimalik tutvuda e-maksuametis/e-tollis.

Muudele isikutele toimetatakse maamaksuteade endiselt kätte posti teel.

Allikas: maksu-ja tolliamet

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700