6. jaanuar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Uued Maksuviidad

Jaanuaris ilmub juba kaheksandat korda iga-aastasi maksumuudatusi tutvustav raamat „Maksuviidad 2010“. See on ainus omataoline ülevaateraamat, mida võib leida peaaegu iga raamatupidaja riiulist.

AS-i Tridens pearaamatupidaja Ivi Kurg peab „Maksuviitade“ plussiks lahtiseletatud seadusmuudatusi ja kommentaare ning kompaktsust. Ehkki ta kasutab ka teisi allikaid, saab tihtilugu hakkama ainult „Maksuviitadega“. „See on raamat, mis väärib ostmist,“ leiab Kurg.

Mitu aastat on „Maksuviitu“ tellinud ka audiitor ja Kroonpressi pearaamatupidaja Lily Jallai. Peamist abi saab ta „Maksuviitadest“ üldisemat laadi konkreetsete küsimuste puhul. „Eriti alguses kulusid need hästi ära,“ märgib ta.„Just seaduste lahtiseletamine on raamatu plussiks, sest juriidiline tekst on küllatki raske,“ selgitab Jallai. Ta on lugenud ja abi saanud ka Äripäeva raamatupidamise- ja maksualastest käsiraamatutest, mida kergema tekstiga „Maksuviidad“ täiendab. Jallai ei arva, et „Maksuviidad“ ei suuda konkureerida uut informatsiooni kiiremini pakkuvate ajakirjade ja internetiallikatega, sest üldiselt on raamatus põhitõed, mis ei muutu.„Järgmistes raamatutes võiks olla käsitletud vähemalt põhitasandil ka rahvusvaheliste tehingute ja maksudega seotu,“ pakub ta. Praegu on selle sfääri kohta vähe infot, kuid firmade vajadused niisuguse informatsiooni kohta pigem kasvavad.Enamikku „Maksuviitade“ seeria raamatutest on kasutanud oma töös ka AS SL Õhtulehe pearaamatupidaja Helle Jemmer, sest populariseeriv „Maksuviidad“ annab infot ja ideid, mida konkreetselt hakata põhjalikematest allikatest edasi otsima. Tema arvates on „Maksuviitu“ kasulik lugeda just aasta alguses ja hiljem täiendavad raamatut juba värskema infoga allikad. Samas on ta „Maksuviitu“ lehitsenud ka tagantjärele ja vaadanud, mis on muutunud. Raamatu peamiseks plussiks peab Jemmer seda, et kogu vajalik põhiinfo on ühtede kaante vahel ja seetõttu plaanib ta osta ka järgmise aasta „Maksuviidad“.Espak Grupi pearaamatupidaja Eda Pang räägib, et loeb mitmeid Äripäeva käsiraamatuid ja pöördub raamatu „Maksuviidad“ poole siis kui tal midagi konkreetset ja põhjalikumalt vaja on, nt erisoodustusmaksudega seotu. Üldiselt kasutab Pang „Maksuviitasid“ kombineerituna teiste allikatega nagu Eesti Maksumaksjate Liidu rakendusaktid ja kommentaaridega väljaanded ning raamatupidamisajakirjad.Rahvusvahelise ärinõustamisfirma KPMG maksu- ja õigusnõustamisteenuste juht Joel Zernask, kes on „Maksuviidad 2008“ autor, iseloomustab maksuviitasid kui laadilt üldist ja populariseerivat teost. "Tegemist ei ole üldiselt väga detailse teosega, kuigi sealt leiab ka detailselt käsitletud teemasid," ütleb Zernask.Ta peab sarja sobivaks raamatupidajatele, üliõpilastele jt, kellel on valdkonna vastu huvi, kuid kes pole asjatundjad. Ta märgib, et „Maksuviidad“ on raamat, kuid mitte käsiraamat.

Tasub teada

Maksuviidad 2010

Raamatu põhiautoriteks on Kalle Kägi ja Regina Valge audiitorbüroost Baker Tilly Baltics OÜMaksuviitade kokkupanemisel arvestati muuhulgas ka teemadega, mille vastu tema korraldatud raamatupidamiskoolitustel rohkem huvi tunti.Seadusi muudetakse pidevalt, nii ka maksuseadusi. Eelmine, 2009. aasta paistis silma just raamatupidamist oluliselt mõjutavate seaduste muutmise ja vastuvõtmise poolest.Näiteks võib tuua uue töölepinguseaduse, tulumaksu- ja käibemaksuseaduse muudatused. Riigikohus tegi maksustamise osas eelmisel aastal mitu olulist pretsedentiloovat otsust, ka neist saate raamatus ülevaate.Üks olulisemaid vaidlusi eelmisel aastal puudutas dividendide käsitlemist palgatuluna. Tallinna Ringkonnakohus tegi suvel 2009 otsuse maksuameti kasuks, kes oli lugenud osa ühe osaühingu osaniku dividendist töötasuks. Seda põhjusel, et juhatuse liikmest osanikule poldud maksuameti arvates piisavalt töötasu makstud. Teatavasti on ju töötasu erinevalt dividendist sotsiaalmaksuga maksustatud.Kuigi kohus tegi otsuse maksuameti kasuks, viitas kohus samas siiski vajadusele täpsemate reeglite järele dividendide palgatuluna käsitlemise osas. Seetõttu koostas maksuamet eelmisel aastal dividendi ja töötasu eristamise juhendi. Raamatu ilmumise hetkeks pole see juhend küll veel saanud seaduslikku jõudu, kuid annab siiski ettekujutuse maksuameti seisukohtadest selles ettevõtjatele äärmiselt olulises küsimuses.Maksuameti juhendi töötas põhjalikult läbi IFA-Eesti (Rahvusvahelise Maksumaksjate Ühingu Eesti filiaali) töögrupp, kuhu kuulus ka raamatu üks autoritest Regina Valge.

Palju arusaamatut on veel seoses uue töölepinguseadusega. Sellega muutus mõnevõrra nii keskmise palga arvutamise kord, kui ka sellest tulenevalt puhkusetasude ja haigushüvitiste arvestamine. Taas on muutunud ka töölähetuste arvestamise kord, teenuste käibemaksustamine, ühendusesiseste käivete aruandlus ja veel mitmeid muid asju, mille mitteteadmisest võib ettevõttele sündida palju kahju.

Autor: Lemmi Kann, Merike Lees, Elo Odres

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700