15. juuni 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mittetulundusühingute seaduse muudatused 1. juulist

Juuli alguses jõustub uus mittetulundusühistute (MTÜ) seaduse, millega koos muutuvad  ka sihtasutuste seadus, tulundusühistute seadus, äriseadustik ja sellega seonduvalt teised seadused.

MTÜ-dele on antud aega uue seadusega tutvumiseks 6 kuud, selle vastu võtmisest käesoleva aasta jaanuarist.

Kokkuvõtvalt seadusemuudatustest

Seaduste muudatustega on täpsustatud neid mõisteid ja valdkondi, mille eelnev mõistmine on tekitanud praktikas ebakindlust või mitmeti mõistetavust. Näiteks on oluliselt täpsustatud juriidiliste isikute juhtorganite ning nende liikmete pädevust ja seeläbi ka vastutust.

Lihtsustatud on sihtasutuste ja MTÜ-de ühinemise ja jagunemisega seonduvaid reegleid, mis peaks neid protsesse kiirendama.Kaotatud on praktikas tarbetuid formaalsusnõudeid, näiteks juhatuse liikme allkirjanäidise esitamise kohustus ja liikmetele kehtestatud piirangud esindajate nimetamiseks üldkoosolekule.Samas reguleeritakse eelnõuga senisest detailsemalt mõningaid juriidiliste isikutega seotud küsimusi (näiteks MTÜ-de üldkoosolekuga seonduvat), et tagada kõikide osapoolte kaitse ja ennetada vaidluste tekkimist.

Mõned olulistest muudatustest

Uue juhatuse liikme registrisse kandmine Uue juhatuse liikme registrisse kandmisel kirjutab kandeavaldusele alla ka uus juhatuse liige. See asendab senist allkirjanäidise esitamise kohustust, teisalt aga tagab, et isikut ei ole võimalik juhatuse liikmeks nimetada ilma tema nõusolekuta. Kui juhatuse liikmed on õigustatud MTÜ-d esindama vaid koos, siis peavad ka uue juhatuse liikme registrisse kandmise avaldusele alla kirjutama kõik juhatuse liikmed.

Vastutuse jagunemine MTÜ asutamiselMTÜ-de seaduses siiani puudunud säte, mis reguleeriks asutajate ja juhatuse liikmete vastutust MTÜ asutamisel. MTÜ seaduse paragrahvi 10¹ lisamisega on sätestanud selged ja üksikasjalikud reeglid vastutuse määramiseks MTÜ asutamisel registrile valeandmete edastamise korral ning äriseadustiku eeskujul on vastutavateks isikuteks juhatuse liikmed ning asutajad.

MTÜ-de üldkoosolekuga seonduvad muudatused

Muudatustega on sätestatud täpselt, milliseid MTÜ jaoks olulisi küsimusi võib vaid üldkoosolek otsustada: 1) põhikirja muutmine, 2) juhatuse liikmete määramine ja tagasikutsumine, 3) volinike valimine ja tagasikutsumine, 4) juhatuse või muu organi liikmega tehingu tegemise otsustamine, 5) tehingu tingimuste määramine, 6) õigusvaidluse pidamise otsustamine ning selles tehingus või vaidluses MTÜ esindaja määramine, 7) majandusaasta aruande kinnitamine, 8) MTÜ lõpetamise, ühinemise ja jagunemise otsustamine.

Kuna MTÜ liikmetel endal peab aga olema võimalik otsustada, kes MTÜ-d juhivad, siis uueks üldkoosoleku ainupädevusse kuuluvaks küsimuseks on juhatuse liikmete määramine ja tagasikutsumine, praegu võib seda otsustada ka MTÜ muu organ, kui selline võimalus on põhikirjaga ette nähtud.

Hetkel puudub MTÜ-de seaduses säte, mis kohustaks sõnaselgelt üldkoosoleku kokkukutsumise teates päevakorda, toimumise aega ja kohta teatavaks tegema, siis 1. juulil jõustuvate muudatustega on päevakorra teavitamine tehtud kohustuslikuks, kuna seadusandja sõnul on MTÜ liikmete jaoks väga oluline juba enne üldkoosolekut teada, mida üldkoosolekul arutama hakatakse, sest sellest lähtuvalt saavad nad otsustada, kas nad soovivad üldkoosolekul osaleda või mitte. Samuti tuleb teavitada liikmeid, kui päevakorda muudetakse enne üldkoosolekut ning sellega võib kaasneda üldkoosoleku edasilükkamise vajadus.

Kui üldkoosolekul osaleb liikme asemel tema esindaja volituse alusel, siis peab ta seda kirjaliku volikirjaga tõendama. Uute muudatustega lisatakse seadusesse säte, kus üldkoosoleku protokollile võib lisada originaal volikirja asemel selle ärakiri. Vastasel juhul peab üldkoosolekul osalev esindaja kas loovutama volikirja originaali, mida ta võib vajada muude tehingute tegemiseks või saama liikmelt spetsiaalselt üldkoosolekul osalemiseks vormistatud volikirja.

Uuest seadusest jäetakse välja lause, mille kohaselt võib MTÜ liikme esindajaks üldkoosolekul olla ainult teine MTÜ liige. Selline piirang ei võimalda MTÜ liikmel enda esindajaks määrata isikut, keda ta soovib, vaid ta peab valima esindaja teiste MTÜ liikmete hulgast. Piirangu tühistamine võimaldab enda esindajaks määrata talle sobiv isik, kes tema huvide eest kõige paremini seisaks.

Samuti on juriidilistel isikutel tulevikus lihtsam üldkoosolekul osaleda, kuna enam ei pea teda üldkoosolekul tingimata esindama seaduslik esindaja, vaid selle õiguse saab edasi anda ka kolmandale isikule, nt mõnele töötajale.

Lühidalt veel mõnest tehtud muudatusest: ·

        

·        

·        

·        

Kuna muudatusi on veel mitmeid, siis täpsemalt saab nendega tutvuda Riigi Teatajas https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13147322 ning samuti 1. juulist jõustuva kogu seadusega https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13149444

Loe lisaks: Margus Tinitsa materjali MTÜ raamatupidamise erisustest

Autor: Eesti Kaubandus-Tööstuskoda

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700