Autor: Raamatupidaja.ee • 3. juuni 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Käibemaksu laekus mais oodatust kõvasti vähem

Kui teisi makse laekus prognoosist mõnevõrra vähem, siis käibemaksu kogunes riigieelarvesse kõvasti vähem, teatas rahandusministeerium. Kokku laekus käibemaksu mais 1,4 miljardit krooni.

Käibemaksu on mai lõpuks tasutud 7,2 miljardit krooni ehk 37,5 protsenti eelarves kavandatust, mis on võrreldes eelarves oodatuga märgatavalt vähem. Mais tasuti käibemaksu 1,4 miljardit. Kuised käibemaksu tasumised on viimastel kuudel olnud võrdlemisi stabiilsed, kuid eratarbimise jätkuva vähenemise tõttu järgnevatel kuudel on oodata käibemaksu tasumiste vähenemist.

Kokku tasuti mais 5,2 miljardit krooni makse, kuu lõpuks oli riigieelarvesse laekunud 24 miljardit ehk 36,2 protsenti kehtivas eelarves kavandatust. Eelmise aasta viie esimese kuuga laekus riigieelarvesse 27,1 miljardit krooni ehk 36,8 protsenti eelarves planeeritud maksutuludest, teatas ministeerium. 

Sotsiaalmaksu on viie kuuga tasutud 12,1 miljardit krooni ehk 39,3 protsenti eelarves kavandatust. Mais tasuti sellest 2,3 miljardit, mis on oodatust mõnevõrra vähem. Jätkuvalt halveneva olukorra tõttu tööturul on ka järgnevatel kuudel oodata sotsiaalmaksu alalaekumist võrreldes eelarves planeerituga.

Füüsilise isiku tulumaksu tagastused ületasid ka mai lõpuks tasutud tulumaksu, mistõttu on viie kuu kokkuvõttes tasumiste saldo -519,8 miljonit krooni. Mais tasuti füüsilise isiku tulumaksu 398,7 miljonit krooni ning tagastusi tehti 59,9 miljoni ulatuses. Aprilli alguseks maksu- ja tolliametile elektrooniliselt esitatud deklaratsioonide põhjal kuulub kokku tagastamisele 2,6 miljardi krooni ulatuses füüsilise isiku tulumaksu, mis on ca miljardi krooni võrra rohkem kui 2008. aastal.

Kohalikele omavalitsustele eraldati mais füüsilise isiku tulumaksu 820,5 miljonit krooni. 

Juriidilise isiku tulumaksu tasuti viie kuuga 1,1 miljardit krooni, mis moodustab 32,7 protsenti eelarves planeeritust. Mais tasuti juriidilise isiku tulumaksu 233,2 miljonit, mis jääb eelarves kavandatule mõnevõrra alla.

Alkoholiaktsiisi on mai lõpuks tasutud 927,3 miljonit krooni, mis moodustab 37,2 protsenti eelarves planeeritust. Kuigi mais tasutud 223,2 miljonit vastab eelarves oodatud tasemele, on alkoholiaktsiisi tasumised viie kuu kokkuvõttes siiski eelarve graafikust maas.

Tubakaaktsiisi tasuti viie kuuga 748,7 miljonit krooni ning eelarves kavandatust on täidetud 40,6 protsenti. Mais tasuti tubakaaktsiisi 215,9 miljonit, mis ületab eelarves oodatud taset.

Kütuseaktsiisi tasuti aasta viie esimese kuuga 1,9 miljardit krooni. Mai lõpu seisuga on eelarves planeeritust täidetud 40,5 protsenti. Mais tasuti kütuseaktsiisi 371,6 miljonit, mis on mõnevõrra eelarves kavandatust enam.

Ettemaksukonto muutus vähendas mais tasutud maksusummasid 81,5 miljoni krooni ulatuses. Ettemaksukonto kajastab ettemakseid tulevaste perioodide maksukohustuste arvelt ning konto muutus näitab ettemaksete tegemise ja nende ärakasutamise suhet. Konto negatiivne muutus viitab, et mais tehti uusi ettemakseid vähem kui varasemaid ettemakseid ära kasutati.

Loe kommentaare originaalartiklist

Vaata võrdlustabelit!

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700