• 19.05.09, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Valitsus tõstis nii kütuse- kui ka tubakaaktsiisi 5% võrra

Valitsuskabinet otsustas tänasel nõupidamisel koostada lisaeelarve, mis parandab eelarvepositsiooni 3,4 miljardi krooni ulatuses, teatas valitsuse pressibüroo. Seejuures tõuseb nii kütuse- kui ka tubakaaktsiis, mõlemad 5% võrra.
Ministeeriumid vähendasid kulusid kokku 1,8 miljardit krooni. Tegevuskulusid kärbib riik peaaegu 630 miljonit krooni, sealhulgas personalikulusid ligi 300 miljonit krooni. Kõik ministeeriumid vähendasid palgafondi poole aasta pealt kaheksa protsenti.
Samuti otsustas valitsus tõsta alates 1. juulist kütuseaktsiisi viie protsendi võrra, tubakaaktsiis tõuseb samas ulatuses alates tuleva aasta jaanuarist. Aktsiisitõusud parandava valitsussektori eelarvepositsiooni 410 miljoni krooni võrra. Ka parandatakse valitsussektori eelarvepositsiooni mittemaksuliste tulude kaudu.
Oluline on, et suutsime jõuliselt kaitsta ühiskonnas kõige haavatavamate positsioone. Alles jäid lastetoetused, pensionite kallale ei mindud ja tulumaksuvabamiinimumi ei alandatud,“ kommenteeris sotside juht Jüri Pihl pressiteate vahendusel.
„Pool rehkendust tehti täna küll ära. Täisrehkendus oleks olnud hädavajalik, aga igasugune otsus on täna tähtis,“ sõnas sotsiaaldemokraadist rahandusminister Ivari Padar. „Aeg ei oota ja tööd tuleb teha.“
Valitsuse koguneb negatiivset lisaeelarvet vastu võtma neljapäeva hommikul kell 8.
Valitsus on sel aastal juba parandanud valitsussektori eelarvepositsiooni kümne miljardi krooni ulatuses. Aprillis langetas valitsus otsuseid 2,5 miljardi krooni ulatuses, millest suurima osa moodustas teise pensionisambasse sissemaksete külmutamine.
18. veebruaril esitas valitsus Riigikogule lisaeelarve, mille aluseks olevad otsused parandasid valitsussektori eelarvepositsiooni kaheksa miljardi krooni võrra. Suurima osa sellest kärpeplaanist andsid riigiametid ja -ametnikud, kelle tegevuskulusid ja palgafondi vähendati ligikaudu kümnendiku. Haigushüvitiste maksmise reformi kaudu andsid oma osa eelarve positsiooni parandamisse nii töövõtjad kui tööandjad. Pensionärid said aprillist oodatust väiksema pensionitõusu. Kohalikel omavalitsustel vähenesid nii riigipoolsed kohustused kui ka rahastamisallikad, vähendati põllumajandustoetusi ja keskkonnaprojektide rahastamist ning kaitsekulusid.
Originaalartikkel
Loe lisaks:
Aktsiisitõus lisab kütuseliitri hinnale 30-35 senti

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.09.24, 17:13
Kui klient jääb võlgu: efektiivseim nipp raha koju toomiseks
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele