Autor: Raamatupidaja.ee • 18. september 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Testige oma karjäärivõimalusi!

Ametialane edukus sõltub ka isikuomadustest. Järgneva testi abil võite kiiresti välja selgitada, kuidas te oma töösse suhtute ja kuidas te saaksite karjäärivõimalusi oluliselt parandada. Kirjeldatud situatsioonide puhul märkige ära teile sobiv variant.

1. Teie parim sõbratar räägib teile töökohast, mis tundub teile ideaalselt sobivat. Kuidas reageerite? Saadate veel samal päeval sinna oma CV. Kasutades isiklikke kontakte, uurite tausta lähemalt. Eelistate ära oodata ja vaadata, kas kõik ikka vastab tõele. Selgitate välja, kuidas uus ametikoht teie eraeluga sobib.

B

C

A

D

2. Esmaspäeval osalete nõupidamisel, kus arutatakse suurt tellimust. Mida teete eelneval nädalavahetusel? Lõdvestute ja puhkate, et esmaspäeval vormis olla. Töötate välja strateegiaid tellimuse saamiseks. Püüate hankida võimalikult palju asjakohast informatsiooni. Puhkepäevadel ei mõtle te kunagi tööle.

D

C

B

A

3. Märkate teadet, et toimub seminar teemal: „Kuidas võidelda stressiga“. Te mõtlete... et teile pole seda küll vaja et teil pole selleks aega kas tingimused teile sobivad et just sellist kursust oleks teile vaja

A

B

D

C

4. Tööreisil õpite tundma teie kodulinnast pärit huvitavat kolleegi, kes kutsub teid lahkelt endale külla. Hakkate kohe mõtlema, millise kingituse te külla minnes kaasa võtaksite. Mõtlete, et küllakutse oli esitatud vaid viisakusest. Jääte ootama, et kolleeg endast märku annaks ja küllakutset kordaks. Kohe pärast naasmist helistate talle ja lepite külla minemiseks sobiva aja kokku.

B

A

D

C

5. Oma ametikohal on teile eriti tähtis, et ... saaksite kõigiga hästi läbi asjad kulgeksid korrapäraselt saaksite võimalikult palju ülesandeid teistele teha anda ülemus teie tulemusi ei märkaks

B

A

D

C

6. Teie erialal toimub väga huvitav ja tähtis koolituskursus, kuid kahjuks pole enam vabu kohti. Te püüate ... kõikide vahenditega enda jaoks koht välja kaubelda järgmisele kursusele koha saada kolleegile auku pähe rääkida, et ta oma koha teile loovutaks hiljem mõnelt osalejalt kursuse materjalid saada

B

D

C

A

7. Tervisetesti tulemustest ilmneb, et tööst põhjustatud stress kurnab teie organismi, seetõttu peaksite nüüdsest alates tagasi tõmbuma. Hakkate vähehaaval, kuid järjekindlalt oma toitumisharjumusi ja eluviisi muutma. Muudate järsult oma eluviisi. Lohutate end, et tegu on ju ainult testiga. Püüate selle tulemuse unustada ja ei lase end häirida.

C

B

D

A

8. Ülemus kavandab äripartnerite vastuvõttu. Te olete nõus ... köögis abistama sööke ja jooke serveerima peoperenaist mängima mingil moel abistama. Tegelikult pole teil aga selleks mingit tahtmist ja te püüate hoopis kõrvale hiilida.

A

B

C

D

9. Avastate uut arvutiprogrammi tundma õppides, et selle juhend on kohati keeruline ja raskesti mõistetav. Mida te teete? Panete juhendi kõrvale ja kasutate ainult neid funktsioone, mida te juba tunnete. Õpite programmi iseseisvalt tundma, ehkki peate seetõttu ületunde tegema. Pöördute kogenud kolleegi poole, kes teile programmi ja selle funktsioone ülevaatlikult selgitaks. Küsite juhiseid programmi koostajalt ja viite end iseseisvalt ning pikkamööda asjaga kurssi.

A

B

D

C

10. Seoses uue töökohaga peab teie partner teise linna kolima. Lähete temaga kaasa ainult siis, kui samaväärse töökoha leiate. Lähete paratamatuse sunnil temaga kaasa, kuid teil on oma töökohast väga kahju. Lepite nädalalõpusuhtega. Lähete temaga igal juhul kaasa, vaatamata teie tööalaste võimaluste halvenemisele.

C

A

D

B

TULEMUSED

Lugege kokku, mitu korda märkisite ära tähe A, B, C või D. Kõige sagedamini märgistatud täht näitab, millise karjääritüübi alla kuulute.

A Rahulik ja korrektne

Te naudite oma tööd, kuid ei sea isiklikke tulemusi esiplaanile, et mitte rikkuda suhteid kolleegidega. Siiski on teil kalduvus keeruliste asjade lahendamisega viivitada. Tiimis peetakse teid usaldusväärseks, kuigi mitte eriti auahneks töötajaks.Nõuanne: kasutage oma võimeid paremini ära, asuge südimalt probleeme lahendama, nii väldite sattumist ajahätta. Ja veel – võtke julgemalt vastu uusi väljakutseid. Kindlasti saate siis tunda rahulolu oma edukusest, mida on teil senini veidi vajaka jäänud. Ka kolleegide kiitus ei jää tulemata.

B Püüdlik ja hoolas

Te meeldite kõigile, sest tahtes tiimile ja ülemusele kasulik olla, võtate endale vabatahtlikult kõige ebameeldivamaid ülesandeid ning rakendate kogu oma aja ja energia nende lahendamisele. Kahjuks killustate end sageli ja tunnete, et teid ei hinnata vääriliselt.Nõuanne: õppige ütlema „ei“, ehkki see pole kerge. Vastasel korral varitseb oht, et olete pidevas stressis ja teid kasutatakse lihtsalt ära. Eriti tähtis on, et suudaksite oma tööd paremini organiseerida. Andke julgesti rutiinsed ja lihtsamad ülesanded teistele teha, siis on teil endal võimalus keeruliste probleemidega rinda pista.

C Aktiivne ja perfektne

Karjääri nimel olete valmis oma eraelu tagaplaanile jätma, kuna sihite kõrgemaid eesmärke. Loomulikult peab ülemus teie supertulemusi märkama ja hindama. Ise arvate aga, et tiimikaaslased tahavad teid pidurdada ja te ei saa oma võimeid maksimaalselt näidata.Nõuanne: ärge püüdke kõike ainult üksinda korda ajada, konsulteeriga ka teiste kolleegidega. Tiimis võiksite rohkem avada oma isiksust ja rääkida teistega ka töövälistel teemadel. Ülemusega rääkides ärge toonitage ainuüksi iseenda edukaid tulemusi, vaid ka kaastöötajate omi.

D Ükskõikne ja loid

Töö on teile pelgalt rahateenimise vahend, mis annab teile võimaluse oma vaba aja nautimiseks. Seetõttu väldite stressi, jättes keerulisemad probleemid teistele lahendada. Isiklikest kontaktidest kaastöötajatega te suurt ei pea.Nõuanne: ärge võtke endalt võimalust tööst rõõmu tunda. Teil on palju rohkem võimeid, kui te välja näitate. Võtke endale raskemaid ülesandeid teha, siis tekib huvi töö vastu iseenesest. Kui loobute oma ükskõiksest suhtumisest, siis avastate peagi, et tiimis on palju meeldivaid kolleege.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700