Autor: Raamatupidaja.ee • 23. juuli 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Töövõimetushüvitise arvutamise üldreeglid

Haigekassa arvutab ajutise töövõimetuse hüvitise kindlustatud isiku ühe kalendripäeva keskmisest tulust Maksu- ja Tolliametist saadavate sotsiaalmaksu maksmist puudutavate andmete alusel.

Kalendripäeva keskmine tulu võrdub töövõimetuslehel märgitud töövabastuse alguspäevale eelnenud kalendriaastal kindlustatud isikule arvestatud või makstud sotsiaalmaksu alusel arvutatud tulu ja arvu 365 jagatisega. Arvust 365 arvatakse maha päevade arv, millal kindlustatud isik oli töökohustuste või ametiülesannete täitmisest ajutiselt vabastatud töövõimetuslehe alusel.

Ühe kalendripäeva keskmise tulu arvutamine

avalikus teenistuses töötava isiku ja töölepingu alusel töötava isiku kalendripäeva keskmine tulu võrdub töövõimetuslehel märgitud töö- või teenistuskohustuste täitmisest vabastuse alguspäeva kalendriaastale eelnenud kalendriaastal isikule arvestatud sotsiaalmaksu alusel arvutatud tulu ja arvu 365 jagatisega. Arvust 365 arvatakse maha nende päevade arv, mil inimene oli töövõimetuslehe alusel töölt vabastatud. (Kui eelmisel kalendriaastal oli inimene füüsilisest isikust ettevõtja, siis on tema arvestatud sotsiaalmaksu summale lisatud ka tema enda eest FIEna makstud sotsiaalmaks);

võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saava isiku, juriidilise isiku juhtimisorgani liikme või FIE kalendripäeva keskmine tulu võrdub töövõimetuslehel märgitud töövabastuse alguspäevale eelnenud kalendriaastal isikule makstud sotsiaalmaksu alusel arvutatud tulu ja arvu 365 jagatisega. Arvust 365 arvatakse maha päevade arv, millal isik oli töövõimetuslehe alusel töölt ajutiselt vabastatud.

Ühe kalendripäeva keskmine tulu arvutamine, kui eelnenud kalendriaastal isikul tulu puudus või see oli väga väike, siis: võrdub kalendripäeva keskmine tulu töötaja põhipalga ja arvu 30 jagatisega, kuid mitte üle Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära ja arvu 30 jagatise. Seejuures lähtutakse töövõimetuslehel märgitud töökohustuste täitmisest vabastuse alguspäevale eelnenud päeval kehtinud töötaja kuupõhipalgast või Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäärast. 2008. aastal on alampalk 4350 krooni. Sellisel juhul võrdub ühe kalendripäeva keskmine tulu kuupalga alammäära ja arvu 30 jagatisega. võrdub isiku kalendripäeva keskmine tulu sotsiaalmaksuseaduses kehtestatud määra (2008. aastal 2700 krooni) ja arvu 30 jagatisega. Füüsilisest isikust ettevõtja puhul on eelnev kehtiv juhul, kui tal on kohustus maksta sotsiaalmaksu avansilisi makseid ning eelmisel aastal tulu puudus.

esimesel juhul

Kui inimese põhipalk on väiksem kuupalga alammäärast, siis ühe kalendripäeva keskmine tulu võrdub põhipalga ja arvu 30 jagatisega (2008. aastal on alampalk 4350 krooni);Teisel kirjeldatud juhul

Ajutise töövõimetuse hüvitise arvutamise aluseks olnud andmete muutumisel on inimesel õigus esitada haigekassale avaldus hüvitise ümberarvestamiseks 3 aasta jooksul alates töövõimetuslehe haigekassasse laekumise kuupäevast.

Ajutise töövõimetuse hüvitise arvutamine erinevate kindlustusliikide (FIE jt) korral

Kui isik on kindlustatud füüsilisest isikust ettevõtjana (edaspidi FIE), juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmena, võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saava isikuna, siis:

kalendripäeva keskmine tulu võrdub töövõimetuslehel märgitud töökohustuste täitmisest või majandus- või kutsetegevusest vabastuse alguspäevale eelnenud kalendriaastal kindlustatud isiku eest või tema poolt makstud sotsiaalmaksu alusel arvutatud tulu ja arvu 365 jagatisega. Enne jagamist arvatakse arvust 365 maha nende päevade arv, millal kindlustatud isik oli ametiülesannete täitmisest või majandus- või kutsetegevusest ajutiselt vabastatud töövõimetuslehe alusel.

Kui nimetatud isikute kalendripäeva keskmise tulu arvutamisel aluseks oleval kalendriaastal ei makstud sotsiaalmaksu, siis võrdub kalendripäeva keskmine tulu sotsiaalmaksuseaduse § 2 lõikes 5 sätestatud kuumäära ja arvu 30 jagatisega. Kalendripäeva keskmise tulu arvutamisel lähtutakse töökohustuste täitmisest või majandus- või kutsetegevusest vabastuse päevale eelnenud päeval kehtivast sotsiaalmaksuseaduse § 2 lõikes 5 sätestatud kuumäärast. Nimetatud kuumäär kehtestatakse eelarveaasta riigieelarve seadusega. 2008. aasta riigieelarve seadusest tulenevalt on see kuumäär 2700 krooni.

Kui töövõimetuslehel märgitud töökohustuste täitmisest vabastuse alguspäevale eelnenud päeval ei olnud FIE-l kohustust maksta sotsiaalmaksu avansilisi makseid ja eelmisel kalendriaastal ei makstud isiku eest või isiku poolt sotsiaalmaksu, siis tal kalendripäeva keskmist tulu ei ole ja hüvitist talle ei maksta.

Kui isikul on kindlustuskaitse nii töötajana kui ka FIEna või juhtimisorgani liikmena või võlaõigusliku lepingu sõlminud isikuna, siis arvutatakse kalendripäeva keskmine tulu kindlustatu jaoks soodsamal alusel (kas arvutatud sotsiaalmaksu summast või makstud sotsiaalmaksu summast).

Näide 1: Robert jäi haigeks ja talle kirjutati haigusleht töövabastuse algusega 6. juunil 2006. a. 2005. a maksis tööandja tema eest sotsiaalmaksu 6547 krooni ja ettevõtjana maksis ta ise 693 krooni. Kokku maksti sotsiaalmaksu 7240 krooni, mille alusel arvutatud tulu on 21 939 krooni. Kalendripäeva keskmine tulu on 60.11 krooni (21 939:365). Kui Robert oli 2005. aastal 1.07.-31.07.2005 vabastatud tööst töövõimetuslehe alusel, siis jagatakse kalendripäeva keskmise tulu saamiseks 21 939 arvuga 334 (365-31).

Näide 2: Anna on FIE. Ta jäi haigeks ja talle kirjutati haigusleht töövabastuse algusega 5. juulil 2006. a. 2005. a tema eest sotsiaalmaksu ei makstud. 4. juuli 2006. a seisuga kehtib FIE-l kohustus sotsiaalmaksu avansiliste maksete tasumiseks. Seega, on tema kalendripäeva keskmine tulu 46.66 krooni (1400:30).

Näide 3: Vanaduspensionär Karl on FIE. Ta jääb haigeks 2006. aastal. 2005. aastal tema eest sotsiaalmaksu ei makstud. Karlil ei ole seega kalendripäeva keskmist tulu (s.o. 0). Seetõttu talle hüvitist ei arvutata ega ka maksta. Seda sellepärast, et tal ei ole kohustust maksta sotsiaalmaksu avansilisi makseid.

Näide 4: Maria töötab töölepingu alusel ja tegutseb ka FIEna ning omab mõlemal alusel ravikindlustuse kindlustuskaitset. Ta haigestub ning haigusleht kirjutatakse välja 13. mail 2006. a. 2005. aastal arvestati tema eest sotsiaalmaksu 31 680 krooni, kuid maksti sotsiaalmaksu 25 870 krooni. Kuna Maria eest arvestatud sotsiaalmaksu summa on suurem, siis on talle kasulikum arvestada hüvitis nn töötaja skeemi järgi.

Haigushüvitise arvutamise näited

Sünnitushüvitise arvutamise näide

Hooldushüvitise arvutamise näide

Lapsendamishüvitise arvutamise näide

Tabel hüvitise määramise ja maksmise kestvuse ning hüvitise % kohta

 

 

 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700