• 16.04.08, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Töövaidluskomisjonis

27. novembril arutas töövaidluskomisjon E.P. avaldust OÜ Kinnisvarabüroo Uus Maa vastu rahaliste hüvitiste nõudes.Avaldaja töötas alates 15.03.2004 maakleri assistendina, hiljem suulise kokkuleppe alusel hindaja assistendina. Töölepingus olid pooled kokku leppinud põhipalgas, mida avaldajale maksti kuni 2005. a detsembrikuuni. Paralleelselt töölepinguga sõlmisid pooled agendilepingu, mille alusel maksis tööandja teenustasu vastavalt läbiviidud hindamistöödele ja kehtestatud tasumääradele.2005. a detsembris reorganiseeriti firma Uus Maa Kinnisvarakonsultantide OÜ-ks ja avaldajaga sooviti sõlmida uus tööleping. Kuna pakutud lepingutingimused töötajat ei rahuldanud, jäi uus leping sõlmimata, kuid tööandja lõpetas ka põhipalga maksmise nn vana töölepingu järgi. Avaldaja sai oma töö eest vaid teenustasu agendilepingu alusel, kuigi tema tööülesannetes pärast firma reorganiseerimist mingeid muudatusi ei toimunud. Sellest tulenevalt leidis töötaja, et tööandja on põhjendamatult jätnud talle välja maksmata töölepinguga kokkulepitud põhipalga alates 2005. a detsembrist.Tööandja põhjendas põhipalga mittemaksmist asjaoluga, et töösuhe olevat poolte vahel lõppenud 2005. a detsembris poolte kokkuleppel. Avaldajale olevat tol korral välja makstud isegi lõpparve.Kuigi tööandja selliseid väiteid esitas, ei suutnud ta tegelikkuses tõendada, et tööleping poolte vahel lõpetati. Avaldajale sellest tookord ei teatatud ning viimane töötas jätkuvalt oma ametikohal edasi kuni 2007. a novembrikuuni.Seaduse mõtte kohaselt ei saa töötaja töölepingut lõpetada nii, et viimane ise sellest teadlik ei ole ning jätkab töötamist. Vastavalt töölepinguseaduse (TLS) § 73 lg 1-le on tööandja kohustatud tegema töölepingu lõpetamise kohta kande lepingusse, milles näidatakse lepingu lõpetamise aluse formuleering viitega seaduse §-le lõikele ja punktile, samuti lepingu lõpetamise päev. Kuna tööandja seda ei teinud, ei saanudki töötaja olla informeeritud lepingu lõpetamisest ega saanud ka kasutada TLS § 6 lg-2ga talle antud õigust töölepingu lõpetamine vaidlustada töövaidluskomisjonis ühe kuu jooksul.Töövaidluskomisjon asus seisukohale, et avaldaja töölepingu lõpetamine 2005. a detsembris poolte kokkuleppel (§ 76) on õigustühine ning avaldaja töösuhe loeti jätkuvaks. Kuna töötajale ei makstud töötasu alates 2005. aasta detsembrist, mõistis töövaidluskomisjon vastavalt avaldaja nõudele talle töötasu välja ajavahemiku detsember 2005 – november 2006 eest kogusummas 40 392 krooni.
Autor: Evi Ustel-Hallimäe

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele