Autor: Raamatupidaja.ee • 6. märts 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ettevõtete müügitulu kasvas mullu viiendiku

Esialgsetel andmetel oli ettevõtete müügitulu 2007. aastal 652 miljardit krooni, mis on jooksevhindades 21% suurem kui aasta varem, teatab Statistikaamet.

Viimastel aastatel on ettevõtete tulude-kulude aastane kasv püsinud stabiilselt 20% piirimail. Samas alates 2006. aastast edestab tööjõukulude kasv tulude kasvu.

2007. aastal võrreldes eelmise aastaga suurenes müügitulu kõikidel tegevusaladel. Tulu kasvas peamiselt materjalide ja kaupade hinnatõusu tagajärjel ning tööjõukulude suurenemise tõttu. Kõige rohkem mõjutasid müügitulu kasvu jae- ja hulgikaubanduse, töötleva tööstuse ning veondus-, laondus- ja sideettevõtted nende tegevusalade suurema osatähtsuse tõttu kogu müügitulus.

Müügitulu kasv oli 2006. aastaga võrreldes suurim mäetööstuse, kaubanduse ja ehituse tegevusalal. Mäetööstuses tulenes kasv põhiliselt elektrienergia tootmiseks vajaliku põlevkivi kaevandamise mahu suurenemisest. Kaubanduses ja ehituses oli müügitulu kasvu põhjus eelkõige hinnatõus.

Kulude kasv ja konkurents turu pärast vähendas ettevõtete kasumlikkust. Ettevõtete kogukasum oli 2007. aastal 52 miljardit krooni. Võrreldes kahe varasema aastaga, mil kasumi aastane kasv ületas 30% piiri, näitab kasumi kasv märgatavat kahanemise tendentsi. 2007. aastal suurenes ettevõtete kasum varasema aastaga võrreldes 13%. Ettevõtete kogukasumis suurima osatähtsusega kaubanduse kasum suurenes eelmise aastaga võrreldes vaid kümnendiku võrra, samal ajal kui 2006. aastal oli kasumi kasv varasema aastaga võrreldes 39%. Kasumikasv pidurdus 2007. aastal enamikul tegevusaladel, v.a töötlev tööstus, mäetööstus, metsamajandus ning tervishoid ja sotsiaalhooldus.

Ka ettevõtete investeerimisaktiivsus pidurdus. 2007. aastal investeerisid ettevõtted materiaalsesse põhivarasse 41 miljardit krooni — kümnendiku võrra enam kui aasta varem. Investeeriti peamiselt hoonete ja rajatiste ehitamisse ja rekonstrueerimisse ning masinatesse ja seadmetesse. Suuremad investeerijad olid kinnisvara-, rentimis- ja äritegevus- ning töötleva tööstuse ja kaubandusettevõtted, kes tegid üle poole ettevõtete koguinvesteeringutest. Võrreldes 2006. aastaga suurenesid investeeringud hoonete ja rajatiste ehitamisse ja rekonstrueerimisse, transpordivahenditesse ning masinatesse ja seadmetesse. Vähenesid investeeringud hoonete ja rajatiste soetamiseks ning maasse.

Ettevõtted sõlmisid kapitalirendilepinguid 9 miljardi krooni väärtuses. Kapitalirendiga omandati põhiliselt transpordivahendeid.

2007. aasta IV kvartalis tegutses Eestis 44 500 ettevõtet 452 000 hõivatuga. Jätkus aasta esimesel poolel alanud müügitulu kasvutempo aeglustumine. Ettevõtete müügitulu oli IV kvartalis 171 miljardit krooni, mis on jooksevhindades 17% rohkem kui aasta varem IV kvartalis. 2006. aasta IV kvartaliga võrreldes suurenes käive kõigil tegevusaladel. Ettevõtted investeerisid materiaalsesse põhivarasse 12 miljardit krooni, mis on 520 miljonit krooni rohkem kui aasta varem IV kvartalis. Investeeriti põhiliselt hoonete ja rajatiste ehitamisse ja rekonstrueerimisse ning masinatesse ja seadmetesse.

Täpsem teave:Merike Sinisaar
0

JuhtivstatistikTööstus-, ehitus- ja energiastatistika talitusStatistikaametTel 625 9291

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700