Rahandusministeeriumis koostatud tulumaksuseaduse muutmise eelnõu üheks eesmärgiks on viia Eesti ettevõtete tulumaksuga maksustamise kord kooskõlla Euroopa Liidu ema- ja tütarfirma direktiiviga.
Eelnõu analüüsinud audiitorfirma Deloitte Advisory hinnangust selgub aga, et eelnõus on ka muudatusi, mida ema- ja tütarfirma direktiivi täitmiseks vaja ei olegi. Ettevõtete likvideerimise ja osaluste ostu-müügi korral võivad tekkida olukorrad, kus nende tehingutega kaasnevate väljamaksete maksustamisel peaksid nii kohalikud kui ka välisinvestorid tasuma samalt summalt kaks korda tulumaksu.
Turuväärtus võib langeda
Eesti äriühingutele tooks muudatus kaasa turuväärtuse vähenemise, kuna siis oleks maksukohustus omistatav aktsionäride või osanike asemel firmale endale. "Topeltmaksustamine halvendab Eesti konkurentsivõimet nii välis- kui ka kohalike investorite jaoks ja tooks kaasa Eesti ettevõtluskeskkonna atraktiivsuse vähenemise, kuna siia tehtavate investeeringute tegelik maksukoormus suureneb," hoiatavad Deloitte Advisory maksukonsultandid.
"Muudatus omab tagasiulatuvat mõju peaaegu kõikide olemasolevate investorite jaoks. Tagasiulatuv negatiivne mõju puudub vaid nende äriühingute puhul, kes on aastate jooksul kõik oma kasumid dividendina juba välja maksnud," märkis Deloitte Advisory maksu- ja õigusabiosakonna juhataja Mait Riikjärv. Potentsiaalne tulumaksukohustus tekib ka nende kasumite osas, mille arvel on tehtud fondiemissiooni.
"Tulumaksuseaduse muudatused on vajalikud, et viia meie seadus kooskõlla Euroopa Ühenduse õigusega. Sellega tagame me residendist äriühingute ja mitteresidendi püsivate tegevuskohtade võrdse kohtlemise. Samuti tasub märkida, et likvideerimisjaotis on sisuliselt dividend ning mitmes riigis seda ka niimoodi käsitletakse - seega ei leiuta Eesti siinkohal midagi uut," pareeris rahandusminister Ivari Padar audiitorite kriitikat. Tema sõnul tuleb lõpetada olukord, kus investeeritakse Eestis asuvasse ettevõttesse ning võttes kasumi välja ettevõtte likvideerimise puhul, välditakse nii tulumaksukohustust.