Autor: Raamatupidaja.ee • 27. veebruar 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Riik tahab firmaautode erakasutuselt kordades rohkem makse

Rahandusministeeriumis valminud seaduseelnõu järgi tõuseks järgmise aasta algusest kordades kallite firmaautode erakasutuselt nõutav käibemaksusumma.

Endiselt tuleks käibemaksuseaduse muudatuse kehtima hakkamisel maksta firmadel 2000-kroonise fikseeritud piirmäära pealt tulu- ja sotsiaalmaksu, kuid käibemaksu osas tuleks hakata arvestama reaalseid kulusid.

Kogukulu leidmiseks tuleb liita kokku sõiduki sisendkäibemaks nii ostult kui ülalpidamiskuludelt. Põhivara omatarve kuulub maksustamisele kuni korrigeerimisperioodi lõpuni ehk viis aastat alates asja kasutusele võtust, seega võib ostult tasutud käibemaksu summa jagada 60 kuuga, et leida kuine summa.

Sellele tuleb liita jooksvate kulude käibemaks ja korrutada maksustamisele kuuluva omatarbe osakaaluga ehk ajaga, mil sõidukit ei kasutata äriotstarbel.

Praegune olukord soosib rahandusministeeriumi hinnangul neid, kes pruugivad firmale seotatud kallist sõidukit isiklikuks tarbeks ning firma maksab erasõitude eest vähem käibemaksu auto tegelike ülalpidamiskuludega võrreldes.

Näiteks kui firma ostab 700.000-kroonise sõiduauto ning poole ajast kasutab keegi seda erasõitudeks ning kui auto ülalpidamiskulud hoolduse, kütuse ja remondi näol on kuus 5000 krooni, peaks uuest aastast riigile maksma kuus puhtalt käibemaksu 1500 krooni.

Juhul, kui ettevõtja ostab 100.000-kroonise sõiduki ning kulutab ülalpidamiseks igas kuus 3000 krooni ning seda sõidukit kasutatakse 40 protsenti ajast ettevõtlusega mitte seotud sõitudeks, oleks eelmise näitega võrreldes käibemaks ligi neli korda väiksem.

Rahandusministeerium arvutas, et kui 2000 krooni sees on käibemaks, siis omatarbe summa oleks 1695 krooni ja käibemaks 305 krooni. Viieaastasele põhivara korrigeerimisperioodile arvestatuna tähendaks see, et sõiduk peaks uuena maksma 101.700 krooni.

Tuginedes 100 soodsama Eestis müüdava uue auto hindadele, leidis rahandusministeerium, et praegu ei müüda Eestis nii odavat autot, mis vastaks kehtestatud 2000 kroonisele omatarbe fikseeritud piirmäärale, arvestades seejuures vaid sõiduki uuena ostetud maksumust ning lisamata kasutamise kulusid.

Seaduseelnõu ette valmistanud rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna kaudsete maksude talituse juhataja Urmas Koidu ütles BNS-ile, et muudatuse eesmärk on viia Eesti käibemaksuseadus kooskõlla Euroopa käibemaksuditrektiiviga, mis näeb ette, et mistahes äris omatarbe kasutus peab olema maksustatud täpselt samamoodi, kui isik ostaks selle asja poest.

"Praegune olukord on meie enda maksupoliitika süü, kuna me ütleme, et ükskõik kui palju sõite tehakse ei arvestata käibemaksu tegelike kulutuste pealt, vaid saab maksta piirmäära 2000 krooni," rääkis Koidu.

"Kui eeldada, et ettevõtjad on kõik ausad ja maksustavad täies ulatuses erasõite, siis on tõenäoline, et maksulaekumine [seaduse jõustumisel] suureneb, sest autod on ikkagi oluliselt kallimad praeguse maksustatava piirmääraga võrreldes," märkis Koidu.

Samas ei julenud ükski seaduseelnõu kooskõlastanud audiitorfirma maksuspetsialist riigile prognoosida käibemaksulaekumise suurenemist.

Mitteärilise eesmärgiga sõiduki kasutamistest äriühingutes peaks 2009. aasta algusest alates saama riik parema ülevaate kui on praegu, sest rahandusministri määrusega kavandatakse lisada deklaratsioonivormi eraldi lahter, kus tuleb ettevõtjal näidata omatarbe kulutusi.

Koidu sõnul kujuneks seadusmuudatuse järel maksuametil välja praktika, mille abil hinnata kuivõrd õigesti kajastatakse mingis ärivaldkonnas tegutsevate ettevõtete sõidukite omatarvet.

Samas möönis Koidu, et esialgu tekitaks muudatus maksuametile ja ettevõtjale raskusi hinnata, palju on kojusõitude ja muude eratarbe sõitude osakaal ja palju üldse ettevõtlusega seotud sõite tehakse.

Rahandusministeerium ootab käibemaksuseaduse eelnõule kooskõlastusi 12. märtsiks.

 

Tallinna toimetus, +372 610 8875, [email protected]

 

Baltic News Service

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700