Praegune olukord soosib rahandusministeeriumi hinnangul neid, kes pruugivad firmale seotatud kallist sõidukit isiklikuks tarbeks ning firma maksab erasõitude eest vähem käibemaksu auto tegelike ülalpidamiskuludega võrreldes.
Näiteks kui firma ostab 700.000-kroonise sõiduauto ning poole ajast kasutab keegi seda erasõitudeks ning kui auto ülalpidamiskulud hoolduse, kütuse ja remondi näol on kuus 5000 krooni, peaks uuest aastast riigile maksma kuus puhtalt käibemaksu 1500 krooni.
Juhul, kui ettevõtja ostab 100.000-kroonise sõiduki ning kulutab ülalpidamiseks igas kuus 3000 krooni ning seda sõidukit kasutatakse 40 protsenti ajast ettevõtlusega mitte seotud sõitudeks, oleks eelmise näitega võrreldes käibemaks ligi neli korda väiksem.
Rahandusministeerium arvutas, et kui 2000 krooni sees on käibemaks, siis omatarbe summa oleks 1695 krooni ja käibemaks 305 krooni. Viieaastasele põhivara korrigeerimisperioodile arvestatuna tähendaks see, et sõiduk peaks uuena maksma 101.700 krooni.
Tuginedes 100 soodsama Eestis müüdava uue auto hindadele, leidis rahandusministeerium, et praegu ei müüda Eestis nii odavat autot, mis vastaks kehtestatud 2000 kroonisele omatarbe fikseeritud piirmäärale, arvestades seejuures vaid sõiduki uuena ostetud maksumust ning lisamata kasutamise kulusid.
Seaduseelnõu ette valmistanud rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna kaudsete maksude talituse juhataja Urmas Koidu ütles BNS-ile, et muudatuse eesmärk on viia Eesti käibemaksuseadus kooskõlla Euroopa käibemaksuditrektiiviga, mis näeb ette, et mistahes äris omatarbe kasutus peab olema maksustatud täpselt samamoodi, kui isik ostaks selle asja poest.
"Praegune olukord on meie enda maksupoliitika süü, kuna me ütleme, et ükskõik kui palju sõite tehakse ei arvestata käibemaksu tegelike kulutuste pealt, vaid saab maksta piirmäära 2000 krooni," rääkis Koidu.
"Kui eeldada, et ettevõtjad on kõik ausad ja maksustavad täies ulatuses erasõite, siis on tõenäoline, et maksulaekumine [seaduse jõustumisel] suureneb, sest autod on ikkagi oluliselt kallimad praeguse maksustatava piirmääraga võrreldes," märkis Koidu.