Autor: Raamatupidaja.ee • 1. august 2007
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maksu- ja Tolliamet on 6 kuuga prokuratuuri saatnud 70 uuritud kriminaalasja materjalid

Maksu- ja Tolliameti uurimisosakond saatis 2007. aasta esimeses pooles prokuratuuri 70 kriminaalasja materjalid 150 kahtlustatavaga. Nendest 32 olid seotud maksupettustega, kus kogukahju ulatus üle 64 miljoni krooni. Ühe kriminaalasja raames esitati lisaks maksupettuse korraldamisele kahtlustused ka tubaka ja alkoholi salakaubaveos.

Maksu- ja Tolliameti uurimisosakonna juhataja Rain Kuus ütles, et maksupettused on suuremas osas jätkuvalt seotud organiseerunud kuritegelike gruppidepoolt läbi arvevabrikute teenuse osutamise ja kasutamise toime pandud käibemaksupettustega.

Lõpule viidud kriminaalasjadest olid 10 seotud narkokuritegudega ja 26 salakaubaveo ning alkoholi ja tubakatoodete ebaseadusliku käitlemisega. Nimetatud asjades hoiti ära enam kui miljoni kroonise kahju tekkimine. Lisaks edastati prokuratuuri üks kriminaalasi, kus esitati kahtlustus dokumentide võltsimises.

Riigile tekitatud kahjude laekumise tagamiseks on prokuratuuri saadetud kriminaalasjades uurijad arestinud kahtlustatavate varasid ligi 23 miljoni krooni väärtuses, lisaks on I poolaasta jooksul erinevate kriminaalasjade raames hüvitatud kohtueelse uurimise ajal vabatahtlikult kahjusummasid kokku ligi 5 miljoni krooni ulatuses.

II kvartali lõpu seisuga on uurimisosakonna menetluses 142 kriminaalasja, kus kogukahju ületab 437 miljoni krooni suuruse summa, potentsiaalne ära hoitud kahju on üle 8 miljoni krooni ning arestiga on tagatud üle 88 miljoni krooni suurune summa.

Maksu- ja Tolliamet ja Põhja Ringkonnaprokuratuur on oluliselt tõhustanud omavahelist koostööd ning kokkuleppinud ühised menetluspõhimõtted maksukuritegude uurimisel. Põhja Ringkonnaprokuratuur on käesoleva aasta esimesel poolaastal vastu võtnud menetlusotsuse enam kui 80 isiku suhtes, kelle osas on kohtueelse uurimise läbi viinud Maksu- ja Tolliamet.

Olulisematest juhtumitest edastas uurimisosakonna Põhja talitus juuni lõpus prokuratuuri kriminaalasja, mis puudutas kassatšekkide võltsimisele spetsialiseerunud arvetevabriku tööd. Arvetevabrik, mille tegevus peatati käesoleva aasta kevadel, oli spetsialiseerunud suurte ehitusmaterjali edasimüüjate kassatšekkide võltsimisele ning väljastas suures mahus fiktiivseid sularahaarveid.

Märtsikuus toimunud läbiotsimiste käigus peeti esialgu kinni 4 isikut, kokku kahtlustatakse 12 isikut (neist 4 juriidilised) dokumentide võltsimises ja maksudeklaratsioonides valeandmete esitamises. Prokuratuuri edastatud kriminaalasjas ulatub tekitatud kahju ligi 6 miljoni kroonini. Kriminaalmenetluse raames tuvastati ühtlasi, et antud arvevabriku teenust kasutati veel enam kui 250-ne ettevõtte poolt ja arvetevabriku teenuse kasutajaid oli üle eesti.

Maksu- ja Tolliameti uurimisosakonna juhataja Rain Kuus ütles, et uurimistegevusega on tuvastatud, et kassatšekid olid prinditud vastavate kassaprinteritega ja nendel olid suurte tuntud ehitusmaterjalide müüjate võltsitud pitsatite jäljendid. "Tänaseks päevaks on ehitusmaterjalide müügiga tegelevatelt äriühingutelt saadud kinnitused, et tegemist ei ole nende poolt väljastatud arvetega", ütles Kuus.

Kuus lisas, et antud juhtum on oluline, kuna tegemist oli sularahaga opereeriva arvetevabrikuga. "Suudame tuvastada ja tõendada ka sularahas tehtavaid pettusi, samaaegselt pangakontode kaudu toimuvate pettustega, " ütles Kuus.

Nimetatud juhtumiga seoses tuvastatud fiktiivsed arved erinevad ehitusmaterjalide müügiga tegelevate äriühingute arvetest teatud oluliste tunnuste poolest ning on seetõttu maksuhaldurile kergesti tuvastatavad.

Juhtumiga tegeleb lisaks kriminaalmenetlusele edasi maksuhalduri kontrolliosakond, kes on ühendust võtnud kõigi teenust kasutanud ettevõtetega ettepanekuga viia oma maksudeklaratsioonidesse sisse parandused. Juhul, kui seda ei tehta jätkatakse kontrollimenetlust ja väärteomenetlust.

Narkootilise ainega seotud olulisem töövõit saavutati aprilli lõpus ja mai alguses, kui uurimisosakonna narkotalituse töötajate poolt koostöös Läti õiguskaitseorganite ja Ameerika Ühendriikide narkovastase võitluse agentuuri (DEA) ametnikega kinni rahvusvaheliselt tegutsenud kaheksast isikust koosnev kuritegelik grupp, kellelt võeti kinnipidamise käigus ära 7,8 kg narkootilist ainet kokaiini. Kohtu poolt võeti vahi alla 6 isikut, kellest 3 on Läti ja 2 Leedu kodanikud ning 1 Lätis elamisluba omav kodakondsuseta isik. Peale välisriigi lipu all sõitnud ja meie territoriaalvetes viibinud kaubalaevalt narkootilise aine Eestisse toimetamist oli grupil plaanis kokaiin teistesse Balti riikidesse edasi toimetada. Tõenäoliselt on ära võetud ülipuhas kokaiin pärit Lõuna-Ameerikast. Õnnestunud operatsiooni läbiviimisel osutasid kaasabi ka piirivalve ja politsei.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700