Eesti Konjunktuuriinstituudi ekspertide grupi hinnangutest nähtub, et Eesti majandusolukord II kvartalis mõõdukalt halvenes. Eksperdid hindasid majanduse üldseisundit juunis 8,3 punktiga, mis on märtsikuu hinnangutest 0,7 punkti madalam. Ekspertide madalamas hinnangus võib näha majanduskasvu aeglustumist, mis II kvartalis tõenäoliselt aset leidis. Kuid samavõrra võib see tähendada ka majanduse jätkuvat ülekuumenemist, mille ilminguteks on kõrge inflatsioon, tööpuuduse vähenemine ja suur surve palkadele. Lõpliku hinnangu majanduses toimuvatele muutustele annavad lähikvartalid.
Ettevõtete juunikuu hinnangute alusel koostatud konjunktuuribaromeetrid näitavad suures plaanis "head ilma" , kuid samas on baromeetrid aeglaselt langemas. Ärikliimat üldistav majandususaldusindeks langes märtsi 27 punktilt 24 punktile juunis. Kõik vaatluse all olevad majandusharud on ärikonjunktuuriga enam kui rahul, kuid teistest paremini läheb jaekaubandusel, järgnevad ehitus ja tööstus. Tarbijate usaldusindeks on samuti natuke langenud, kuid püsib selgelt plusspoolel.
Ekspertide juunikuu hinnangutest nähtub, et k.a teisel poolaastal võib jätkuda majanduskliima mõõdukas jahtumine. Seda väljendav majanduskliima indeks langes märtsiga võrreldes ja näitab nüüd 6,1 punkti. Ekspordi arenguootused püsivad rahuldavad, kuid inflatsioon jääb ka teisel poolaastal kõrgeks (5,5%).
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.