3. juuli 2007
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Raamatupidaja enesekontroll

Kindlasti murravad puhkust ootavad raamatupidajad oma pead mõttega, milline raamat sel aastal randa kaasa võtta. Et teie elu lihtsamaks teha ja teid muredest säästa, pakun omaltpoolt välja võimaluse kuumal liival pikutades läbi viia hoopis raamatupidaja enesekontroll. Teisisõnu annaksin mõned viited rahandusministeeriumi poolt koostatud materjalidele, mille najal on võimalik läbi viia enesekontrolli, hindamaks oma panust ettevõtte raamatupidamises. Ja mis veel toredam, te saate hinnata sel meetodil kogu raamatupidamisüksuse tegevust.

Esimene dokument, mis on väga heaks alusmaterjaliks enesehindamise ja -kontrolli läbiviimisel, on „Finantsauditi käsiraamat avaliku sektori siseaudiitoritele” . Antud dokumendis sisalduvad kontrollküsimused kõigi erinevate raamatupidamisvaldkondade kohta (raha ja pangakontod, nõuded, ettemaksud, kohustused, finantsinvesteeringud, põhivarad ja varud, eraldised, maksud, tulud, toetused, tööjõukulud, tegevus- ja finantskulud). Käsiraamatus on erinevate teemade kaupa toodud tüüpilised vead ning võimalikud kontrolliprotseduurid, mille abil saate kontrollida, kas ka teie asutuses esineb nimetatud puudusi. Näiteks põhivara arvestuse juures loetakse üheks enamlevinumaks puuduseks seda, et materiaalse ja immateriaalse põhivara väärtus ei ole aastaaruandes õige. Kontrolliprotseduur: kas kõik põhivara soetamisega seotud kulud (nt maksud, transport) on kaasatud antud vara soetusmaksumusse või mitte. Taoliste kontrollküsimustega on antud käsiraamatus kaetud kõik erinevad raamatupidamise valdkonnad.

Teiseks enesekontrolli teostamise abimaterjaliks on „Finantskontrolli süsteemi juhendmaterjal” . Pärast seda, kui olete leidnud endas jõudu antud materjal läbi lugeda, võib teie asutuse juht end kindlasti oluliselt rahulikumalt tunda, sest olete oma uute teadmiste valguses uuesti üle hinnanud asutuses kehtestatud ning toimivad finantsvaldkonna sisekontrollisüsteemid ning vajadusel teinud ettepanekuid nende muutmiseks.

Kahest esimesest innustust saanud, ei suuda te jätta lugemata kolmandatki. Rannakotti bikiinide ja päevituskreemi juurde rändab „Eelarve auditi käsiraamat” . Käsiraamatus on toodud detailsed kontroll-lehed küsimustega iga raamatupidamise alavaldkonna kohta. Näiteks „Tulu majandustegevusest” osas on toodud 57 küsimust, millele vastates saate väga hea ülevaate olukorrast antud valdkonna osas oma asutuses. Või siis eelarvestamise protsessi kaardistamiseks ja hindamiseks koostatud 67 küsimust, mis aitavad eelarvestamise protsessi teie asutuses muuta veelgi paremaks.

Muidugi on puhkuse ajal vaja külastada ka vanaema, sõpru ja sugulasi, sest ükski töö ei kaalu üles lähedaste inimeste olulisust. Kuid juhul kui leiate aega tegeleda kasvõi mõne päeva enesetäiendamisega, tunnete ennast peale puhkust nii värskema, targema kui ka enesekindlamana.

http://www.fin.ee/?id=11743

http://www.fin.ee/?id=4205

Antud materjali kasutamiseks peate sisselogima ennast Rahandusministeeriumi siseaudiitorite ekstranet’i. www.fin.ee – alateema „kontroll”

Autor: EBS Juhtimiskoolituse Keskus

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700