27. november 2006
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile tolliseaduse muudatused

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile tolliseaduse muudatused, mis on tingitud vajadusest viia seadus vastavusse Euroopa Ühenduse tollieeskirjades sel aastal tehtud ja järgmistel aastatel jõustuvate muudatustega ja lahendada seaduse kaheaastase kohaldamise jooksul üles kerkinud probleemid.   Euroopa Ühenduse tollieeskirjadest tulenevad muudatused jagunevad kaheks. Esimene neist on seotud Euroopa parlamendi ja nõukogu määruse rakendamisega, millega kehtestatakse 10 000 eurot ületava sularaha deklareerimiskohustus. See tähendab, et eelnõuga laienevad kauba suhtes kohaldatavad tollikontrolli eeskirjad ka sularahale.  Tollieeskirjade kohaselt ei käsitleta sularaha  praegu kaubana, mistõttu ei saa tolliametnik sularaha kontrollimisel kasutada neid õigusi, mis tal on kauba kontrollimisel. Seadusega antakse tolliametnikele kauba kontrolliga  sarnased õigused sularaha puhul ning nähakse ette väärteokooseis ja kuni 6000 krooni suurune rahatrahv sularaha deklareerimiskohustuse täitmata jätmise eest.   Teine osa ühenduse tollieeskirjade alusel ette valmistatud seadusemuudatustest puudutab kauba ülddeklaratsiooni esitamist. Kui kehtivate tollieeskirjade kohaselt on ülddeklaratsiooniga seonduv regulatsioon olulisel määral liikmesriikide kehtestada, siis ühenduse tolliseadustiku rakendussätete kohaselt sätestatakse normid ühenduse tasandil, et tagada  tollieeskirjade ühetaoline kohaldamine ja lühendada elektroonilist andmesidet kasutades tolliformaalsusteks kuluvat aega. Samuti aitavad ühetaolised reeglid tagada kaubatarneahela turvalisuse, kuna rakendatakse saabumis- ja väljumiseelset riskianalüüsi.   Uue korra alusel esitatakse kauba kohta saabumis- ja väljumiseelne teave enne kauba tolliterritooriumile toomist või sealt välja viimist ning seda vaid elektroonilist andmesidet kasutades. Etteteatamise aja ületamise eest on füüsilisele isikule ette nähtud kuni 6000-kroonine ning juriidilisele isikule kuni 30 000-kroonine rahatrahv.   Reisija tolliformaalsuste lihtsustamiseks võib toll edaspidi võtta ajutiselt hoiule ka kauba, mille kogus  ületab 1000 kilogrammi või tolliväärtus 1000 eurot, kui võimalused ja hoiutingimused selleks on olemas. Isik võib soovida kauba hoiule anda näiteks juhul, kui selle kohta puuduvad mingil põhjusel kohustuslikud dokumendid. Mõnepäevase asjaajamise järel vormistatakse dokumendid ning toll vabastab kauba.   2004. aasta 1. mail jõustunud tolliseadus töötati välja seoses Eesti ühinemisega Euroopa Liiduga. Seadust kohaldatakse Euroopa Ühenduse õigusaktidega reguleerimata valdkondades, samuti nendes küsimustes, mille reguleerimine on antud liikmesriigi pädevusse.   Muudatuste jõustumine on kavandatud kahes etapis. Ülddeklaratsiooni esitamist puudutavad muudatused jõustuvad 1. juulil 2009. Kõik ülejäänud muudatused jõustuvad 15. juunil 2007, sest sellest kuupäevast jõustub sularaha deklareerimist puudutav Euroopa parlamendi ja nõukogu määrus.

Autor: Kristi Künnapas

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700