8. november 2006
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Raamatupidamislikud hinnangud ja nende tähtsus raamatupidamisaruannete koostamisel

Raamatupidamislike hinnangute rakendamine

Kõigepealt on vaja selgelt defineerida mõistete erinevus – mis on arvestuspõhimõtted ja mis raamatupidamislikud hinnangud, kuna muutusi raamatupidamislikes hinnangutes kajastatakse alati edasiulatuvalt (eelmiste perioodide arvnäitajaid ei tohi korrigeerida) - hinnangu muutuse toimumise perioodis (või vajadusel ka järgnevates perioodides – näiteks amortisatsiooniarvestus), mitte tagasiulatuvalt.

Arvestuspõhimõtete muutuse mõju kajastatakse üldjuhul tagasiulatuvalt - eelmise perioodi võrdlusandmed viiakse vastavusse uue arvestuspõhimõttega. Üle-eelmisesse ja veel varasematesse perioodidesse ulatuva mõju võrra korrigeeritakse eelmise perioodi jaotamata kasumi algsaldot, välja arvatud juhul, kui :

arvestuspõhimõtte muutus on tingitud uuest Raamatupidamise Toimkonna juhendist või IFRS standardist ning selles on sätestatud teistsugused uuele meetodile ülemineku reeglid; võiarvestuspõhimõtte muutuse mõju eelmistele perioodidele ei ole võimalik usaldusväärselt määrata.

Teatud olukordades võib olla keeruline eristada , kas tegemist on muutusega arvestuspõhimõttes või raamatupidamislikes hinnangutes. Sellistes olukordade eeldatakse, et tegemist on muutusega raamatupidamislikes hinnangutes ning muutuse mõju kajastatakse aruandeperioodis (või edasiulatuvalt), mitte tagasiulatuvalt.

Mitmed raamatupidamise aruannetes kajastatavad finantsnäitajad tuginevad juhtkonna hinnangutel, mitte üheselt mõõdetavatel andmetel. Näideteks raamatupidamislike hinnangute rakendamisest on:

Nõuete ja varude allahindlus;Materiaalse ja immateriaalse põhivara kasuliku eluea hindamine ja amortisatsiooninormide määramine;Õiglase väärtuse meetodil kajastatavate varaobjektide väärtuse hindamine;Eraldise moodustamine garantiikohustusteks, poolelioleva kohtuprotsessiga seonduvate kulutuste või kahjulik lepingu katteks;Diskontomäära kehtestamine pikaajaliste nõuete ja kohustuste diskonteerimisel;Varade väärtuse testi koostamine ja selle tulemusena varade võimaliku allahindluse vajaduse tuvastamine jne.

Realistlikel hinnangutel on väga oluline osa usaldusväärsete aruannete koostamisel. Raamatupidamislike hinnangute tegemisel peab juhtkond vältima liigset optimismi ning arvesse võtma kõiki teadaolevaid asjaolusid, mis võiksid mõjutada hinnangu tulemusena aruandes kajastatavaid andmeid. Näiteks eraldise moodustamisel poolelioleva kohtuprotsessiga seonduvate võimalike kulutuste katteks on juhtkond kohustatud võtma arvesse kõiki protsessiga seonduvaid asjaolusid (ka pärast bilansipäeva ilmnenuid), mis võiksid mõjutada selle käiku ja kaasnevate kulutuste summat. Kuigi on loomulik, et osa raamatupidamislikest hinnangutest ei osutu täpseiks, on juhtkond kohustatud tegema hinnanguid oma parima teadmise kohaselt. Uute asjaolude selgumisel tuleb varem tehtud hinnanguid vajadusel muuta.

Raamatupidamishinnangud peaks olema ettevõtte juhtorgani (juhatuse) poolt kinnitatud.

Näited raamatupidamislike hinnangute rakendamise kohta

Näide 1.

Ettevõtte bilansis on kajastatud tootmisseadmed soetusmaksumuses 100,000 krooni, mille esialgseks kasutuseaks hinnati 20 aastat (amortisatsioon 5,000 krooni aastas). Pärast viit esimest kasutusaastat (seadmete jääkväärtus 75,000 krooni) leiti seadmete tehnilist seisukorda ja turul asetleidvaid uuendusi silmas pidades, et seadmete tõenäoline järelejäänud eluiga on veel 10 aastat. Alates hetkest, mil toimub muudatus raamatupidamislikus hinnangus (s.o. seadmete järelejäänud eluea suhtes), muudetakse amortisatsioonimäärasid nii, et seadme jääkväärtus amortiseeritakse kulusse 10 aasta jooksul (amortisatsioon 7,500 krooni aastas).Kuna tegemist on muutusega hinnangutes, mitte arvestuspõhimõtetes, siis eelmiste aastate amortisatsioonikulu ei korrigeerita.

Näide 2

Eraldise moodustamine nõuete vanuse analüüsi alusel.

Tasumata arvete %
Võlgnevus
Eraldis
Tähtaegületatud kuni 30 päeva1%12 000120
Tähtaegületatud 31-60 päeva5%75 0003 750
Tähtaegületatud 61-90 päeva10%5 000500
Tähtaegületatud 90 päeva või enam50%6 0003 000
__________________________________________________________________________________________N/AN/AN/A
KOKKU:98 0007 370

Nõuete allahindlusel on lubatud ka muude meetodite rakendamine (kasutatakse veel individuaalse hindamise meetodit, nõuete portfelli üldist allahindlust jne.)

Näide 3

Ettevõte toodab raadioid ja annab toodangule garantii. Esimesel tegevusaastal hinnatakse garantiikohustust vastavalt eeldatavale garantiikulule. Kui esimese majandusaasta tulemusel ilmnes, et praagiks osutus 3% toodangust, moodustab järgmise majandusaasta lõppedes garantiikohustus antud toodangule 3% toodetud raadiote hinnast.

Näide 4

Ettevõtte suhtes on käimas kohtuprotsess (negatiivse kohtulahendi korral tuleks tasuda teisele ettevõttele 1 miljon krooni).

Kui ettevõtte advokaatide hinnangul on protsess üle 50% tõenäosusega võidetav, ei moodustata bilansis eraldist, küll aga avalikustatakse info potentsiaalse kohustuse olemasolu kohta aastaaruande lisades. Kui advokaatide hinnangul on protsessi võitmise tõenäosus alla 50%, tuleb kulu kajastada kasumiaruandes ja bilansis moodustada kohustuse tasumise kohta eraldis.

Näide 5

Varade väärtuse testi läbiviimiseks koostab ettevõtte juhtkond raha genereeritava üksuse rahavoogude projektsiooni üldjuhul järgmise viie aasta kohta, tuginedes kinnitatud eelarvele. Projektsioon sisaldab ainult rahalisi kulusid ja tulusid (seega ei sisalda näiteks amortisatsiooni) ning ei sisalda finantseerimistegevusest tulenevaid rahavoogusid.

Kui rahavoo nüüdisväärtus (ehk vara kasutusväärtus) varade väärtuse testi läbiviimise tulemusena on madalam bilansilisest jääkmaksumusest, tuleb varad alla hinnata kaetavale väärtusele.

Firmaväärtuse allahindlust hilisemate varade väärtuse testide tulemusena ei tohi tühistada.

Autor: Toomas Villems

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700