Autor: Raamatupidaja.ee • 27. september 2006
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Vastab Toomas Villems

Kes ma olen?

Haridusepõhialused omandasin Tartu 5. Keskkoolis (praegune Tartu TammeGümnaasium), kõrghariduse Tartu ÜlikooliMajandusteaduskonnas. Olen audiitor alates 1991.a. maikuust ningalates 1992.a.-st on audiitortegevus olnud põhitegevusalaks.1993.a. asutasin omanimelise audiitorbüroo. Küllaltki pikkaeg, et ühte tegevust viljeleda, kuid kuna elu meie ümbermuutub ning seadusandlus täieneb pidevalt, siis ei saa liigserutiini üle kurta. Koolitustel käimine ja teistekoolitamine on vajalik ja samas vaheldust loov tegevus, mille käiguska koolitaja uusi teadmisi ja kogemusi omandab. On esinenud hetki,kus pingelised olukorrad kasvavad üle pea ja on soov uks endajärel sulgeda, aga siis lohutan end mõttega, et kõigeparem on ju alati seal, kus meid ei ole…

Mida tähendab minu jaoksraamatupidamine/raamatupidaja?

Minuarvates on raamatupidamine tähtis valdkond ja raamatupidaja igaettevõtte jaoks oluline isik, sest igas ettevõtmises onarvepidamine hädavajalik ning tähtis on, et seda tehaksekorrektselt ja usaldusväärselt. Nende jaoks, kesraamatupidamisest mingit ettekujutust ei oma, võibraamatupidaja töö tunduda kuiv arvude mehhaanilinekokkulöömine ja mõnele tööandjale võibvahel tunduda, et raamatupidaja on üle makstud, sest mida sealikka nii palju teha on?! Samas on raamatupidaja elukutse selline, mismitte kunagi nälga ei jäta, sest raamatupidajat vajab niitootmis- kui teenindusasutus, nii mittetulundusühing kuifüüsilisest isikust ettevõtja. Nagu igal elualal, onka raamatupidajal ja raamatupidajal vahe – on palju neid, kes onasjalood endale põhjalikult selgeks teinud ja pakuvad väljaka omapoolseid lahendusi, kuid kahjuks esineb neidki, kes teevad töödkatse-eksituse meetodil. On neid, kes on aruanded ja muuasjassepuutuva informatsiooni auditeerimiseks korralikult jaläbimõeldult esitanud ja oskavad selgitada, miks just niion tehtud, kuid taas ka neid, kes käsitlevad audiitorkontrollifiltrina, kas nendepoolsed tegematajätmised ja vead torkavadsilma või mitte ja ei tunne justkui mingit vastutust tehtudtöö eest või loodavad, et keegi teine võtabnende tegemata töö (mis tuleneb valdavalt sellest, etseadusi ja juhendite sätteid ei vaevuta endale selgeks tegema)enda kanda. Kui baasteadmised puuduvad, siis on ka raskekonsulteerida. Samas tean ka juhte, kes ei võimalda alluvatelkoolitustel käia, kuna seda peetakse mõttetuks kuluksväites, et sõbrannadega võib ju kohvikus ka vabalajal kokku saada, selleks ei pea koolitusele minema, kunajuhendmaterjale saab ilma koolituseta iseseisvalt tudeerida.

Nii,nagu igal elualal, on raamatupidajaid, kellele töö pakubrahuldust ning sellest tulenevalt on ka huvi töös tekkivateprobleemide lahendamise vastu, millest tulenevalt kõik sujub,kuid on ka neid, kes peavad või teevad seda töödolude sunnil ja kui töö ei paku rahuldust või eisobi, siis üldjuhul ei tule ka head tulemust. Aga koolitustelolen küll siiamaani kohanud ainult positiivselt mõtlevaidja asjasthuvitatuid raamatupidajaid.

Millised on need väärtused,mis annavad minu elule suuna?

Tegelikultkäime me tööl selleks, et kvaliteetselt puhata jaelutarbelisi vajadusi rahuldada, hobidega tegeleda, reisida, sportidajne. - aga pahatihti venivad tööpäevad ebanormaalseltpikaks, lisaks tuleb töö koju kaasa või on seda niipalju kuhjunud, et vaba aega polegi ning üleüldisetormamise taustal pole võimalik välja puhata javäljateenitud hüvesid nautida. Selleks rabeleda ja rahateenida, et seda hiljem enda ravimise peale kulutada, on mõttetu.Kui vähegi on võimalik, tuleks aeg maha võtta janatuke mõelda, kas sel pideval tormamisel ja kuhugikiirustamisel on ikka mõtet? Kui minu teha oleks, siistõmbaksin pidurit liigkiirele elutempole ja tormamisele, etkõigil oleks aega oma töö vilju nautida, suheldavahetult silmast-silma nii pereliikmete kui sõprade-sugulasteja kolleegidega (mitte SMS-de, e-mailide ja messengeri vahendusel),kooraldada väljasõite ning viibida looduses, lugedapõnevaid raamatuid jne. Jne..

Uhkeon olla, kui midagi on korda saadetud, mingi eesmärk täidetudvõi mingi soov, mille täitumist oled vargsi lootnud,täitubki, aga eriline maik on kordaminekutel siis, kui tegu polelihtsalt õnneliku juhusega, vaid oled nende asjade nimelpingutanud ja vaeva näinud.

Sinule,hea koolitusel osaleja, tahan öelda et...

Kuula,suhtle ja pane kõike tähele, aga mõtle ikka omapeaga. Kui kellelgi on mingi väide, siis peab seda ka suutmapõhjendada, pimesi ei tasu kedagi järgida. Kui midagijääb esmapilgul arusaamatuks, siis küsi julgesti üle.Tee asjalood selgeks sisuliselt, mitte formaalselt.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700