Autor: Raamatupidaja.ee • 6. september 2006
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Pets loomade päästekeskus

Kiirelt arenevas ühiskonnas on kannatajateks loomad. Järjest rohkem võetakse endale lemmikloomi, mõtlemata tagajärgedele ning kohustustele, mis kaasnevad lemmiklooma hooldamisega. Kas nendega on aega ka hiljem tegeleda ning kas koera, kassi või isegi hobuse ülalpidamist üldse rahaliselt suudetakse lubada, selle peale ei mõelda. Mitmeid kordi on avalikkust tülgastanud hättajäetud loomad, kelle omanikel ei ole võimalik oma lemmikuid enam üleval pidada. Näljutatud ja piinatud, poolsurnutena on paljud loomad päästetud kas siis pahatahtlike või lihtsalt õnnetute inimeste käest. Kuid peale päästmist ei ole loomi kuhugi paigutada, kuna puudub vastav asutus.

Selle olukorra leevendamiseks on PETS hakanud arendama mitmekülgset keskust, mis aitaks parandada natuke seda olukorda. Loodava keskuse töö on jaotatud viieks:

- hobuste päästekeskus

- koerte pääste keskus- koerte veterinaariakeskus- hobuste veterinaariakeskus- hipoteraapia- koera teraapia

Eestis hädavajalik, Euroopas ainulaadne, hobustepääste keskus oleks just selline koht, kuhu oleks võimalik tuua kehvas olukorras olevad hobuseid. Loodav hobuste päästekeskuse üks eesmärke on turgutada hätta jäänud hobused ning leida neile uus kodu.

Sageli on tekitanud muret hobuste kätte saamine nende lohakate peremeeste käest, ükski inimene ei ole nõus lihtsalt hobust ära andma. Leidub ka peremehi kes tunnevad ise muret, kuidas tülikast loomast vabaneda. Siin pakubki hobuste päästekeskus omapoolset abi, nende loomade ostmise teel. Pakkudes peremehele sümboolse summa hobuse eest, kes on niigi haige, kes nõuab pidevalt kulutusi mida omanik ei jaksa lubada. Looma väljanägemine halveneb, tervis on kehva, rohud maksavad – kõik need kulutused jäävad edaspidi ära, müües hobuse sümboolse summa eest päästekeskusele, tekib väike raha ning omaniku nimi jääb puhtaks. Kõige olulisem, päästetakse piinatud ja vaevatud hobune, ilma suure kära ja kisata.

Loodavas keskuses on plaanis majutada ligikaudu 15 hobust ühel ajal. Hobuste vajaduste eest kannavad hoolt veterinaarid ja hooldajad. Mitte kõik hobused ei jää alatiseks meie keskusesse, inimesed kellel on võimalused ja tahtmine endale looma soetada saavad võimaluse leida endale tore hobune kelle eest hoolitseda ja pakkuda armastust, millest ta siiani puudust on tundnud. Siit saame ka lisa raha, et pakkuda hooldust järgmistele õnnetutele loomadele.

Teine päästekeskuse eesmärk on edendada hipoteraapiat. Selleks koolitatakse osa keskusesse toodud hobused spetsiaalselt välja, kuna vajalik on, et tundides osavõtvad hobused oleksid rahulikumad ja kannatlikumad. Samas on koostamisel projektid, mille läbi on võimalik gruppidena hipoteraapia tundides osaleda.

Maailmas on hipoteraapial väga suur osa puuetega või halvatud inimeste rehabilitatsioonis, arendamises ja ka ravis. Meil Eestis on see ala küll alles lapsekingades, kuid leidub küllaldaselt inimesi, kes on haritud ja huvitatud selle alaga tegelema. Küll aga puuduvad vastavad võimalused, siin osutub meie loodav keskus lausa hädavajalikuks. Plaanis on arvestada just puuetega inimeste vajadustega. Keskuse tööga on seotud Tartu Ülikooli ja ratsaspordiliiduga koostööna läbiviidud hipoteraapia spetsialistid, kelle teadmisi arvesse võttes valmistatakse vajalikud ruumid, platsid korralikult ette.

Kolmas suur osa on selles kompleksis mõeldud koertele. Loodav keskus sobib ideaalselt neile, kes soovivad oma pisilemmikut reisi ajal koju jätta. Tihti on peredel probleemiks pisilemmiku hoiule andmine puhkese või reisi ajal. Sellist majutusvõimalust koertele Eestis ei pakuta ning vajadus sellise asutuse kohta on suur. Samal ajal on ka suur probleem kui inimesed leiavad autolt löögi saanud koera. Eestis praktiliselt pole kohta kuhu inimene võiks pöörduda, et looma päästa, nt. hilisõhtul. Samamoodi nagu varem, võtame koeri varjupaikadest üle Eesti, kes vajavad ERITI hooldust ning tähelepanu, ravime terveks, ning otsime neile kodud. Aastast 2004 kuni tänaseni on PETS kaudu leidnud endale toreda pere ning uue elu ligi 800 koera. Samamoodi selle keskuse raames hakkame pakkuma väga huvitavat ja uut asja Eestis - koerateraapia. Loomaga tegelemine teeb inimesed südamlikumaks ning paremaks, nad saavad aru, mis on koer, õpivad kuidas koeraga ümber käia, kuidas tema eest hoolitseda.

Koer õpetab palju paremini südamlikkust ning armastust, kui inimene. Eriti hea on selline suhtlemine lastekodulastele, kes vajavad eriti tähelepanu ning suhtlemist, sest nad tunnevad sellest puudu. Keskuse uksed on avatud koolilastele ning lastekodulastele selleks, et õpetada mis on koer ja et koer on loom, kes oskab armastust kinkida, olla truu sõber kuni elu lõpuni.

Kuna loodavas kompleksis on alati palju loomi, siis kindlasti ei saa hakkama raviruumideta. Selleks luuakse kõik võimalused nii hobuste kui ka koerte ravimiseks ja hooldamiseks. Koostöös Harjumaa Veterinaaria Keskusega saab kontrollitud, et kõik vajalikud ruumid oleksid vastavuses kõrgeimate nõudmistega.

Kogu kompleksi arendust juhib PETS ühendus, kelle võrgustiku läbi on siiani juba väga paljudele loomadele leitud uued kodud, kus on oluliselt paremad elutingimused. Kuna PETS ühendus on üle Euroopa väga laialt levinud, seega läbi nende kontaktide, on võimalik leida huvitunud inimesi, kes otsivad endale lemmiklooma ning kes soovivad ja suudavad hoolitseda lemmiklooma eest.

Kui teil on rohkem küsimusi, palun võtke KINDLASTI ühendust! Oleme avatud kõike seletama ning näitama.

Keskuse arhitekt on Raine Karp (kes projekteeris ka Tallinna Linnahalli ning Tallinna Raamatukogu jm). Teda võib nimetada annetajaks, sest ta hea meelega projekti töösse võttis ning hakkas projekteerima just selleks, et loomadel oleks parem kodu ning olemine.

Keskuse raames toetavad veel:

- PEDIGREE (Masterfoods Baltic)

- Kesko Agro (KÕIK hobustele)- mitmeid eraisikud ( soovivad jääda anonüümseks)- Liivaku Tallid (bokside konstruktsioon koertele ning hobustele)

Keskust võib nimetada "ainulaadseks Eupooras":

- keskusel on ehitamiseks luba vallast

- maa on ostetud ning täitsa olemas (2.5 ha). Aasta lõppus kavatsen osta veel 7.5 ha juurde (oma isiklikku raha eest)- ehitusega on plaanis alata 2007 varakevadel (ca Märts)- iga küsimus on teretulnud, iga summa on teretulnud- esitame kalkulatsioonid annetajale- pakume kohta meie lehel kus kirjutame kes annetas ja kellele oleme tänulik (sellest kindlasti kirjutame ka ajalehes)

Keskusest kirjutab Helsinkin Sanomat - suurim ajaleht Soomes. Artikkel ilmub välja järgmisel nädalal.Rohkem keskusest ning PETSsist siin: http://www.pets.ee/forum/viewforum.php?f=39

(meedia artiklite ulgas on: Turun Sanomat, Eesti Päevaleht jne).

ANNETADA ON VÕIMALIK:

1 - Anneta Panga kaudu.

PETS MTÜ

Nordea Bank - a/a 17000719889selgitus: päästekeskus

2 - Anneta SMS-iga.

Saada SMS numbrile:

16444 märksõnaks: pets keskus - seega annetad 25.- EEK16445 märksõnaks: pets keskus - seega annetad 10.- EEK16446 märksõnaks: pets keskus - seega annetad 5.- EEK

PETS Estonia

Ph +37258012597Fax +3726096677

www.pets.ee

www.pets.fi

[email protected]

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700