Rahandusminister Aivar Sõerd soovib maksustada ettevõtte tulud selle teenimisel 10protsendise tulumaksuga aastast 2009, mil lõpeb Eestile antud üleminekuaeg tulumaksuseaduse kooskõlla viimiseks eurodirektiiviga.
Praegu on ettevõttesse reinvesteeritav tulu maksuvaba. Kehtiv seadus ei ole kooskõlas ELi ema- ja tütaräriühingute direktiiviga, mille järgi peab emaühingule jaotatav kasum vähemalt 10protsendise osaluse puhul olema vabastatud tulumaksust. Seetõttu tuleb seda muuta.
"Erinevate mudelite võrdluses peame sobivaimaks sellist, kus kasumit maksustatakse madala maksumääraga olenemata sellest, kas seda on jaotatud või mitte," selgitas rahandusminister Aivar Sõerd, kelle sõnul analüüsiti ühtekokku kuut tulumaksumudelit. "Selle mudeli korral maksustataks äriühingu kasumit selle teenimisel pärast majandusaasta lõppu," lisas Sõerd.
Reformierakonna aseesimees Meelis Atonen ministeeriumi kava ei toeta, vaid soovib säilitada senise tulumaksusüsteemi. "Euroopa direktiivist tulenev nüanss tuleb seadusesse sisse panna ja ülejäänu võiks samaks jääda," ütles Atonen.
Kui Sõerdi hinnangul tuleb jätkata ettevõtlusega mitteseotud kulutuste, erisoodustuste, kingituste ja annetuste maksustamist, siis sotsiaaldemokraat Eiki Nestori arvates võiks maksuvabastust laiendada investeeringutele inimesse (koolitus, töötingimuste parandamine, arstiabi jm). Samas Res Publica esimees Taavi Veskimägi toetas ministeeriumi kava ja ütles, et analüüs on veenev.
SEB Eesti Ühispanga jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Lembit Kitter peab eelkõige oluliseks maksumäära hoidmist ja tulevikus ka alandamist. "Eesti ei ole enam Baltimaades madalaima maksumääraga. Ühinenud Euroopas tuleb oma majanduskeskkonna ligitõmbavuse ja ettevõtjasõbralikkuse suurendamise eest üha enam pingutada," märkis Kitter.
Rahandusministeerium plaanib kehtestada ettevõtete maksumäära 10 protsenti ning dividendi maksmisel füüsilistele isikutele pidada täiendavalt kinni 10 protsenti tulumaksu. Maksumäära arvutamise aluseks on ministeeriumi teatel põhimõte, et ettevõtete maksukoormus võrreldes tänasega ei tõuseks.
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
3
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
6
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
Viimased uudised
Mängu viimane päev on 20.10
Meil on võimalik muuta kas olukorda või oma suhtumist!
Hetkel kuum
Tagasi Raamatupidaja esilehele