1. jaanuaril jõustusid notari tasu seaduse muudatused, mis teevad odavamaks mõningate lepingute notariaalse tõestamise, annavad võimaluse notari tasu maksmise ajatamiseks ning teatud juhtudel isegi maksmisest vabastamiseks.
Eelkõige alanevad kuni 20% ulutuses kinnisvaratehingute notariaalse vormistamise tasud. Seda juhul, kui koos müügilepinguga sõlmitakse sama kinnisasja hüpoteegiga koormamise leping ostu finantseeriva panga kasuks või koos kinkelepinguga sõlmitakse kinkijale elamu edaspidist kasutamist võimaldav isikliku kasutusõiguse leping. Võrreldes varasemaga on poole väiksem notari juures vormistatava eellepingu tõestamise tasu.Selgitamaks, kuidas notari tasu uuest aastast leitakse, toome näite kinnisasja müügi ja selle hüpoteegiga koormamise üheaegsest vormistamisest.
Notari tasu määrab seadus
Kõik notaritasud on kehtestatud notari tasu seadusega. Seaduse kohaselt ei saa notar tõestamistoimingute tegemisel kliendiga kokku leppida väiksema või suurema tasu võtmises ega arvestada eraldi tasu näiteks tehingu ettevalmistamiseks kulunud aja põhjal. Notari tasud arvutatakse teatud toimingute puhul kindlate tasumäärade järgi, kuid lepingute tõestamise puhul sõltub notari tasu tehinguväärtusest. Tehinguväärtus on notariaaltoimingu objektiks oleva asja või õiguse väärtus ning näiteks kinnisasja müügi puhul on tehinguväärtuseks müügihind.
Hüpoteegi seadmise tehinguväärtus on 2/3 hüpoteegisummast. Kui hüpoteegisummaks on 500 000 krooni, siis tehinguväärtus, mille alusel leitakse notari tasu, on 333 333 krooni. Alates 1. jaanuarist on ülalnimetatud lepingute üheaegsel tõestamisel müügilepingu või kinke tehinguväärtus 2/3 kinnisasja väärtusest. Kui müügihind on 500 000 krooni, on tehinguväärtuseks samuti 333 333. Hüpoteegi seadmise tehinguväärtus on 2/3 hüpoteegisummast. Kui hüpoteegisummaks on samuti 500 000, siis tehinguväärtus, mille alusel leitakse notari tasu, on 333 333.
Nagu varem kehtib endiselt reegel, mille kohaselt tasu arvutamiseks samas notari poolt koostatud dokumendis sisalduvate lepingute tehinguväärtused liidetakse. Notari tasu seaduses on toodud notari tasude tabel, milles on toodud tehinguväärtuste vahemikele vastavad tasumäärad. Kui tehingul on kaks või mitu poolt, siis korrutatakse tabelis toodud tasu kahega. Kokku on notari tasu eelpooltoodud tehinguväärtustega lepingute tõestamise eest 2320 krooni, millele lisandub käibemaks.
Eellepingu tõestamise tasu
Teatud seaduses toodu juhtudel tasumäära kahega ei korrutata. Selliste juhtude hulka, mil notari tasu on ühekordne, kuulub muudatuste kohaselt ka eellepingu või võlaõigusliku müügilepingu tõestamine, kui samade poolte vahel on sama eseme suhtes eelnevalt notariaalselt tõestatud eelleping.
Eelleping on kokkulepe, millega pooled kohustuvad tulevikus sõlmima lepingu eellepingus kokkulepitud tingimustel. Kui müügilepingu tingimustes on kokkulepe olemas, kuid omandit ei ole võimalik veel üle anda, siis on võimalik eellepingu asemel sõlmida eraldi müügileping ehk võlaõiguslik leping ning hilisemalt omandi üleandmise leping ehk asjaõigusleping. Kui aga koheselt müügilepingut sõlmida ei saa, võibki sõlmida eellepingu, mille tõestamise tasu sellisel on võrdne müügilepingu tõestamise tasuga.
Autor: Notarite Koda
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Hetkel kuum
Tagasi Raamatupidaja esilehele